نخست‌وزیر بریتانیا: اولین گروه پناهجویان در ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده به روندا منتقل می‌شوند

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا گفت اولین گروه پناهجویان در ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده با هواپیما از بریتانیا به روندا منتقل خواهند شد.

قرار بود اولین پرواز برای انتقال پناهجویان به رواندا در تابستان سال ۲۰۲۲ میلادی انجام شود اما پس از چالش‌های حقوقی در آخرین دقایق لغو شد.ریشی سوناک در کنفرانس خبری گفت این پروازها در تابستان منظم ادامه خواهند داشت تا زمانی که ورود «مهاجران» با قایق‌های کوچک به بریتانیا متوقف شود.

وی می‌گوید که دولت یک فرودگاه و همچنین پروازهای تجاری را برای این کار آماده کرده است: «این یکی از پیچیده‌ترین تلاش‌هایی است که وزارت کشور انجام داده است.»خست وزیر بریتانیا همچنین گفت: «ما آماده‌ایم و برنامه‌ها در حال انجام است. هیچ دادگاه خارجی مانع این پروازها نخواهد شد.»

لایحه رواندا امروز بعدازظهر در پارلمان بررسی می‌شود و ریشی سوناک متعهد شده است که در صورت لزوم، اعضای هر دو مجلس عوام و اعیان را تا ساعات آخر شب برای رای‌گیری در آنجا نگه دارد.لایحه رواندا با وجود مخالفت بعضی از نمایندگان محافظه کار پارلمان در ۱۷ ژانویه در مجلس عوام تصویب شد.این لایحه البته بعد چندین بار بین مجلس عوام و اعیان رد و بدل شد.

انتظار می‌رفت این لایحه چهارشنبه هفته پیش قانون شود اما رای‌گیری نهایی امروز انجام می‌شود.نهادهای حامی حقوق پناهجویان گفته‌اند که در صورت قانون شدن این لایحه قصد دارند چالش حقوقی را «در اسرع وقت» شروع کنند.دولت می‌گوید بر اساس یک برنامه پنج ساله، پناهجویانی را که به بریتانیا وارد می‌شوند به رواندا خواهد فرستاد تا درخواست پناهندگی‌شان از آنجا به جریان بیفتد.

در صورت موفقیت تقاضا، به آنها پناهندگی داده خواهد شد و مجاز به اقامت در بریتانیا خواهند بود؛ در غیر این صورت می‌توانند برای اقامت در رواندا یا یک کشور امن دیگر درخواست پناهندگی کنند.بر اساس این لایحه، هیچ پناهجویی نمی‌تواند پس از رد درخواستش برای بازگشت به بریتانیا تقاضا دهد و هر کس که پس از اول ژانویه ۲۰۲۲ از نظر دولت «غیرقانونی» وارد بریتانیا شده باشد، به رواندا فرستاده خواهد شد و محدودیت تعداد در این باره وجود ندارد.

دولت بریتانیا بر این باور است که این لایحه مانع می‌شود پناهجویان با قایق‌های کوچک از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا برسانند.

رواندا یک کشور کوچک محصور در خشکی در مرکز آفریقاست که ۶۵۰۰ کیلومتری با بریتانیا فاصله دارد و هنوز هیچ پناهجویی به آنجا فرستانده نشده است.ریشی سوناک می‌گوید تعداد قایق‌های کوچکی که وارد بریتانیا می‌شوند در سال ۲۰۲۳ بیش از یک سوم کاهش یافته است.بر اساس آمارها، در کل سال ۲۰۲۳، ۲۹۴۳۷ نفر از کانال مانش عبور کردند که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۳۶ درصد کاهش داشت.

اما ارقام امسال دوباره افزایش یافته‌اند. از آغاز سال ۲۰۲۴ تاکنون، ۶۲۶۵ نفر از این دریا عبور کرده‌اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.دیوان عالی بریتانیا در آبان‌ پارسال لایحه دولت برای انتقال پناهجویان به رواندا را «غیرقانونی» دانست.دولت سپس با تغییراتی در لایحه و قراردادش با روآندا سعی کرد ایرادهای دیوان عالی را برطرف کند. بی بی سی

اینرا هم بخوانید

تجمع بخش های مختلف بازنشستگان در کرمانشاه و چند خبر دیگر

اعتراضات هر روزه بخشهای مختلف بازنشستگان در شهرهای مختلف ادامه دارد. امروز هشتم خردادماه در …