نخست وزیر بریتانیا طی روزهای آینده آغاز روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا را اعلام می‌کند

با تصویب مجلس اعیان بریتانیا برای جدائی این کشور از اتحادیه اروپا، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۴ مارس اعلام کرد که تا پیش از پایان ماه جاری، آغاز اجرائی شدن این طرح را اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ترزا می در مجلس عوام بریتانیا اعلام کرد: “تا پیش از پایان ماه مارس و به محض اجرائی شدن رسمی ماده ۵۰ قانون اتحادیه اروپا به این مجلس بازمی‌گردم تا آن را اعلام کنم.”
قرار است دولت ترزا می طی روزهای آینده با فعال ساختن ماده 50 قانون اتحادیه اروپا، روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا را آغاز کند.
طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که برکسیت نام دارد، در ماه ژوئن گذشته به همه‌پرسی گذاشته شد و اکثریت رای‌دهندگان بریتانیایی به آن رای مثبت دادند.
پس از آن دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا از مقام خود استعفاء داد و ترزا می بلافاصله پس از نشستن بر صندلی نخست وزیری اعلام کرد که روند خروج از اتحادیه اروپا از ماه مارس ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد.
پیش بینی می‌شود روند جدائی بریتانیا از اتحادیه اروپا از زمان آغاز اجرائی شدن آن، دو سال به طول بینجامد.
نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه تاکید کرده که الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، تائیدیه سلطنتی را در این زمینه “طی روزهای آینده” خواهد داد.
از سوی دیگر در حالی که مجلس اعیان بریتانیا روز دوشنبه ۱۳ مارس لایحه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را تصویب کرد، همزمان نیکلا استورژون، نخست وزیر اسکاتلند اعلام کرد که در پی برگزاری یک هه‌پرسی برای استقلال اسکاتلند از بریتانیاست.
وی پیش‌بینی کرده که این همه‌پرسی در پایان سال ۲۰۱۸ و أوائل ۲۰۱۹ انجام شود.
ترزا می در واکنش به این سخنان اعلام کرد: “اکنون زمان مناسبی برای دخالت در سیستم سیاسی به نفع خود و ایجاد شک نیست.”
نتایج نظرسنجی‌ها در اسکاتلند نشان می‌دهد مردم این کشور همچنان خواهان حضور اسکاتلند در اتحادیه اروپا هستند.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …