نشانه هایی از عقب نشینی دولت فرانسه در برابر اعتصابات کارگری

رادیو فرانسه:روزنامه های امروز فرانسه بخشی از مهم ترین مطالب خود را به اعتصاب ها و راهپیمایی های سراسری کارکنان بخش دولتی فرانسه در ۲۲ مارس و نیز سیاست و استراتژی امانوئل ماکرون در اداره کشور اختصاص داده اند.

“بیداری خیابان ها” یکی از عناوین صفحه نَخست لیبراسیون، روزنامه چپ گرای فرانسه، است. لیبراسیون این عنوان را در اشاره به اعتصاب ها و راهپیمایی های سراسری ده ها هزار تن از کارکنان بخش‌های خدمات عمومی و دولتی فرانسه که روز گذشته انجام شد، برگزیده است.

بنابر نوشته این روزنامه، دولت فرانسه تصمیم دارد با مجزا ساختن اعتراضات و مطالبات کارکنان دولت و بخش عمومی از اعتراضات و مطالبات کارکنان راه آهن ملی فرانسه، از گسترش جنبش اجتماعی مردم جلوگیری کند. به نوشته این روزنامه، دولت قصد دارد با تفرقه انداختن در صفوف مخالفان و معترضان و نیز با به راه انداختن جنگ روانی و استفاده از مشکلاتی که برای برخی از مردم از سوم آوریل آینده با آغاز اعتصاب کارکنان راه آهن ملی فرانسه پیش خواهد آمد، کارکنان راه آهن را منزوی سازد.

لیبراسیون می نویسد وزارت اقتصاد فرانسه می کوشد اعتصاب ها و راهپیمایی های گسترده روز گذشته را کم اهمیت و ناچیز جلوه دهد و ادوارد فیلیپ، نخست وزیر این کشور، بیستم مارس، دو روز پیش از بسیج عمومی مخالفان، در صفحه فیس بوک خود نوشت نباید در برابر اعتراضات نرم و تسلیم شد. لیبراسیون در خاتمه می نویسد با این حال نشانه هایی از عقب نشینی دولت هویدا شده است، به عنوان مثال، بیستم مارس شخص نخست وزیر اعلام کرد که تا سال ۲۰۱٩ سهمیه صد هزار تن از بازنشستگان در ﺗﺄمین هزینه خدمات اجتماعی به میزان متعارفی خواهد رسید.

فیگارو، روزنامه راست گرای فرانسه، نیز سر مقاله و یکی از عناوین صفحه نَخست خود را به اعتصاب و راهپیمایی روز گذشته دهها هزار تن از کارکنان بخش‌های مختلف خدمات عمومی، از جمله کارکنان بخش خدمات درمانی، آموزشی، کارکنان فرودگاهها و نیز بخش حمل و نقل و راه‌آهن فرانسه، تخصیص داده است. نویسنده سر مقاله این روزنامه، راهپیمایی ها و اعتراضات سراسری دیروز را ناموفق خوانده و دلیل آن را عدم همبستگی و اختلاف نظر بی سابقه سندیکاهای فرانسه دانسته است. نویسنده سرمقاله می گوید دولت به هیچ روی نباید تسلیم سندیکاها شود. او می افزاید دوران دفاع از حقوق اکتسابی به پایان رسیده است و باید جای خود را به تهیه فهرستی از مزایای ناروا و ناموجه دهد.

فیگارو همچنین مقاله ای دارد در مورد انتشار رساله جدید هوگو هُریُو (Hugo Horiot)، نویسنده و بازیگر اوتیست. هُریُو در رساله خود به نام “اوتیسم: من متهم می کنم” عقاید رایج در مورد اوتیسم را بشدت رد می کند. رساله هُریُو مجادله ای قلمی است در مورد طرز برخورد جامعه فرانسه با اوتیسم. به نوشته هُریُو، اوتیسم نه بیماری است نه معلولیت و نه باری بر دوش جامعه. اوتیسم گونه دیگری ازهوشمندی است.

هُریُو می گوید زمان آن فرا رسیده است که انقلاب و دگرگونی بزرگی در سیستم فکری و آموزشی فرانسه انجام شود تا “اوتیست ها” یعنی این “افراد متفاوت” را از دنیای بسته مدارس و ﻣﺅسساتِ مخصوص خارج و تعیین سرپرست برای آنان را متوقف گرداند. هوگو هُریُو که خود تا شش سالگی قادر به تکلم نبوده، می گوید از میان مدارس ویژه کودکان اوتیست فقط دسته ای که این کودکان را برای تحصیل در مدارس عادی آماده می کنند، کار ارزشمندی انجام می دهند. او که از شرکت در چهارمین نشست برای برنامه ریزی در مورد اوتیسم امتناع کرده، می گوید این موضوع را نمی پذیرد که “وجه ضَمان” برنامه ای باشد که تداوم برنامه های گذشته است. هوگو هُریُو در ادامه اظهار می کند که لابی های روانشناسانِ بیمارستان های روزانه و نیز لابی های بخش پزشکی و اجتماعی شرکت هایی که مدیریت ﻣﺅسسات ویژه اوتیسم را بر عهده دارند، طرف های صحبت اصلی دولت فرانسه هستند و اگر امانوئل ماکرون براستی مصمم است که اصلاحاتی در ساختار اجتماع انجام دهد، باید برنامه ریزی در مورد اوتیسم را متوقف سازد. دولت فرانسه باید بودجه تخصیصی برای کمک به توسعه مدارس و ﻣﺅسسات ویژه اوتیسم را صرف تحصیل کودکان اوتیست در مدارس عادی کند. هوگو هُریُو خاطر نشان می کند که پنجاه درصد از مهندسین کمپانی های بزرگ جهانی انفورماتیک و فناوری پیشرفته واقع در منطقه درهٔ سیلیکون (Silicon Valley) در کالیفرنیا اوتیستند و حتی کسانی که در صدد کار کردن در کمپانی های درهٔ سیلیکون هستند به حیله متوسل می شوند و در شرح حال خود به کذب می نویسند که اوتیستند. هوگو هُریُو می گوید بی گمان تمام اوتیست ها برای انجام کارهای مرتبط با کامپیوتر ساخته نشده اند اما در هر صورت برخلاف فرانسه در دیگر کشورها برخورداری از هوش متفاوت آنان شانس محسوب می شود.

هوگو هُریُو می افزاید حتی وزارت دفاع اسرائیل افراد اوتیست را استخدام می کند. به عقیده وی، هوش اوتیست ها یا هوش متفاوت، هوش فردای جهان خواهد بود. او می گوید ذهن اوتیست ها کاملترین ذهن مکمل هوش مصنوعی است.

روزنامه میانه روی لوموند، به نقل از سسیل اَلدوی (Cécile Alduy)، پژوهشگر و استاد دانشگاه استانفورد در کالیفرنیا می نویسد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، سعی می کند با بکار بردن اصطلاحات انتزاعی، مبهم و غامض، خشونت اجتماعی را پنهان سازد. سسیل اَلدوی می گوید یکی از استراتژی های ماکرون، ادوارد فیلیپ و اعضای کابینه او و نیز هم حزبی های آنان به کار بردن افعال متعدی چون “انجام دادن” و “تبدیل کردن” به عنوان فعل لازم است. وی می گوید به عنوان مثال، جمله “رئیس جمهوری آن کاری را انجام می دهد که قبلاً وعده اش را داده بود”، از زمان روی کار آمدن امانوئل ماکرون به تواتر شنیده می شود. سسیل اَلدوی می افزاید آنها با این جمله می خواهند این موضوع را القا کنند که عمل به آنچه که گفته شده در را بر رویِ لزومِ هر گونه ارزیابی در مورد اعتبار، مشروعیت و صحیح بودن اقداماتِ مورد نظر می بندد. به عقیده او، گفته های سیاستمداران به اندازه ای بی اعتبار شده است که گویی صِرفِ عمل به وعده، توجیه کننده و ضامن اجرایی هر اقدامی با هر گونه پیامد اقتصادی و اجتماعی است. سسیل اَلدوی، این نوع استدلال را تهدیدی برای دموکراسی فرانسه می انگارد.

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …