نشست فوق‌العاده شورای امنیت درباره حمله موشکی آمریکا به سوریه

شورای امنیت برای بررسی حمله موشکی امریکا به یک پایگاه ارتش سوریه، جلسه فوق‌العاده تشکیل داد. روسیه اقدام آمریکا را “تجاوز نظامی” دانست، درحالی‌که فرانسه و بریتانیا حمایت کامل خود را از ایالات متحده اعلام کردند.

فرانسه و بریتانیا در اجلاس فوق‌العاده شورای امنیت ابراز امیدواری کردند که حمله موشکی آمریکا بتواند انگیزه‌ای باشد برای از سر گرفتن مذاکرات سیاسی برای پایان دادن به جنگ شش ساله سوریه.

مثیو رایکرافت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل، به خبرنگاران گفت: «بریتانیا به طور کامل از حمله موشکی آمریکا علیه ارتش اسد حمایت می‌کند».

فرانسوا دولاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل، حمله موشکی آمریکا را اقدامی “مناسب” دانست “که می‌تواند بازی را تغییر دهد” و به مذاکرات سیاسی جان تازه‌ای بدمد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، شامگاه پنجشنبه (۶ آوریل) به نیروهای آمریکا دستور داد که با شلیک موشک‌های کروز به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه حمله کنند. به گفته کاخ سفید این اقدام تنبیهی علیه بشار اسد بوده تا از کشتار مردم بی‌گناه و “ارتکاب جنایت جنگی” دست بردارد.

این حمله موشکی نخستین اقدام نظامی مستقیم آمریکا علیه بشار اسد و اولین تصمیم نظامی مهم ترامپ از زمان به دست گرفتن قدرت در کاخ سفید است.

آمریکا معتقد است که حمله شیمیایی به خان شیخون که طی آن دست کم ۸۶ نفر کشته شدند، به دست رژیم بشار اسد صورت گرفته است. سوریه و ایران، دو حامی اصلی رژیم سوریه، اقدام یادشده را به گروه‌های “تروریست” مخالف رژیم اسد نسبت می‌دهند.

ولادیمیر سافرونکوف، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل، در اجلاس شورای امنیت حمله موشکی آمریکا را به شدت محکوم کرد و آن را “عملیات تجاوزکارانه” خواند.

روسیه تأیید کرده است که اندکی پیش از حمله به پایگاه هوایی سوریه، از سوی مقامات آمریکایی در جریان این حمله قرار گرفته است، تا از هرگونه برخورد نظامی میان دو قدرت جلوگیری شود.

مقامات بلندپایه ارتش آمریکا، از روسیه انتقاد می‌کنند که نتوانسته است از حملات شیمیایی رژیم بشار اسد جلوگیری کند. آنها خاطرنشان می‌کنند که در زمان انجام حملات شیمیایی در خان شیخون، در منطقه هواپیمایی بی‌سرنشین مشاهده شده که یا به رژیم سوریه تعلق داشته و یا به ارتش روسیه.

اجلاس فوق‌العاده به دعوت بولیوی

نشست فوق‌العاده شورای امنیت برای بررسی بحران سوریه به دعوت بولیوی صورت گرفت. ساشا لورنتی، نماینده بولیوی در سازمان ملل، آمریکا را به “نقض خشن قوانین بین‌المللی” متهم کرد.

او گفت که آمریکا به جای بررسی و تحقیق درباره حمله شیمیایی در سوریه، “خود در مقام بازرس، وکیل، قاضی و مأمور اجرا” قرار گرفته است.

دولت روسیه نیز حمله موشکی آمریکا را به عنوان “تعرض آشکار به حق حاکمیت یک کشور” محکوم کرد.

پیش از این دفتر بشار اسد، حاکم سوریه، در بیانیه‌ای حمله موشکی آمریکا را “ابلهانه و غیرمسئولانه” دانسته بود.

بیشتر بخوانید: «روسیه و ایران در برابر حمله به سوریه آرام نمی‌نشینند»

هشدار دبیرکل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل در واکنش به حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه، هشدار داد که دخالت‌های نظامی بیشتر، تنها اوضاع سوریه را وخیم تر می‌کند. او تأکید کرد که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز جمعه (۷ آوریل) در نیویورک در واکنش به اقدام آمریکا در حمله موشکی به پایگاه هوایی ارتش سوریه، گفت: دولت‌ها و ارتشیان باید از هرگونه اقدامی که درد و رنج مردم سوریه را افزایش دهد، خودداری کنند.

دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد: «برای سوریه راهی جز مذاکره سیاسی وجود ندارد».

در همین راستا جفری فلتمن، سرپرست امور خارجی سازمان ملل، گفت که اقدامات فوری برای حمایت از مردم سوریه مورد نیاز است، و تأکید کرد: «این اقدامات باید بر موازین سازمان ملل و قوانین بین‌المللی متکی باشد».

در ایالات متحده، برخی از اعضای کنگره، از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، ضمن ابراز حمایت از اقدام موشکی آمریکا، از ترامپ خواسته‌اند، برای پایان دادن به بحران سوریه “یک استراتژی روشن و گسترده” اتخاذ کند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …