نماینده مجلس؛فساد و”خطر” شروع اعتراضات گسترده

پاک‌فطرت نماینده مجلس رژیم از شیراز می گوید وقتی در کشور ما خط فقر ۱۰ میلیون تومان است، پس حداقل حقوق هم باید ۱۰ تومان باشد. اگر واریزی کمتر از این باشد که هست، یک معنی دارد: «عدم‌احترام دولت به نیروی کارش» که این رویکرد خودش باعث فساد شده است، چون برخی از این افراد به خاطر اینکه کسری زندگی خود را جبران کنند یا در همان سیستم تخلف می‌کنند یا روی به دورزدن قانون می‌آورند.

به اعتقاد من، اکثر افرادی که روی به تجمع و اعتراض می‌آورند، آن‌هایی هستند که تخلف نمی‌کنند و به دلیل اینکه فاصله‌شان از تورم خیلی زیاد شده و کسری بودجه برای اداره زندگی پیدا کردند، می‌آیند تا صدایشان شنیده شود. جای تاسف دارد که در این دو دهه، به دلیل بی‌عدالتی، هر وزارتخانه و سازمانی برای خود تبصره زد و حقوق مجموعه خود را اضافه کرد، خصوصاً شرکت‌های خصولتی که بیش از ۵۰ درصد بودجه کشور مربوط به آن‌هاست و مجلس هم اصلاً در این بخش به دلیل خلاء قانونی حق نظارت ندارد.

وی در ادامه گفته:دو هشدار جدی وجود دارد. اگر ساختار اقتصاد اصلاح شود، به تبع آن، خیلی از فساد‌ها هم به صورت خودکار حذف می‌شود، ولی اگر فکری برای تورم نیروی دولتی، حمایت از بخش خصوصی به منظور تولید و اشتغال‌زایی، نظارت بر بنگاه‌های اقتصادی و بودجه‌ریزی واقعی کشور نشود، هم پول ملی بیش از پیش سقوط پیدا می‌کند و شرایط اداره کشور سخت می‌شود و هم از دل این اتفاقات، اعتراضات گسترده مدنی شکل می‌گیرد.

وی با انتقاد از اظهارنظرهای غیر تخصصی برای حل مشکلات به سخنان حجت‌ عبدالملکی وزیر کار که گفته بود «با یک میلیون تومان می‌توان شغل ایجاد کرد» اشاره کرد و گفت: با یک میلیون تومان، شغل خیابان‌گردی هم نمی‌توان ایجاد کرد. اگر جوانی کمتر از یک ماه، جیب‌هایش را پر تخمه کند و در خیابان‌ها پیاده‌روی و بگردد و هفته‌ای دو بار هم به سینما برود شاید هزینه‌اش یک میلیون بشود. اینکه با یک میلیون تومان بتوان شغلی ایجاد کرد که تولید در آن باشد، محال است. این یعنی وزیری داریم که شوخی تاریخ با ماست. متاسفانه باید بگویم که شاید با یک میلیون تومان بشود چند گونی خرید و زباله جمع کرد و با کول کردن و تحویل آن، بتوان درآمد جزئی کسب کرد.روزداد 24

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …