“نهال نشان البرز” پول ۴ هزار نفر را بالاکشیده. اعتراض مردم

 

بیش از ۱۵ ماه است که نزدیک به ۴ هزار شهروند ساکن روستا‌های استان البرز تمامی تلاش خود را به کار بسته اند تا پول‌هایی که در تعاونی”نهال نشان البرز” سپرده گذاری کرده بودند را پس بگیرند؛ شهروندانی که مدعی هستند با اعتماد به مجوز‌های رسمی سازمان تعاون روستایی تمام سرمایه خود را در شرکت مورد اشاره سرمایه گذاری کردند و حالا همین سازمان باید پاسخگوی مطالبات آن‌ها باشد.

«تابناک»، صبح روز دوشنبه بیش از ۱۰۰ نفر از مالباختگان شرکت تعاونی کشاورزی توسعه نهال نشان البرز که جمعیت دقیق آن‌ها ۳ هزار ۹۷۶ نفر عنوان می‌شود، رو به روی سازمان مرکزی توسعه تعاون روستایی کشور تجمع کرده و با سر دادن شعار‌های اعتراضی پیگیر مطالبات خود از این شرکت شدند؛ شرکتی که در سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را با هدف تأمین نهاده‌های زراعی آغاز کرد و اکنون توان بازپرداخت مطالبات سپرده گذارانش را ندارد.
سپرده گذارانی که به آن‌ها اشاره شد طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ با امید دریافت سودی معادل ۲۲ درصد در سال، مبلغی بالغ بر ۴۲۰ میلیارد ریال در شرکت توسعه نهال نشان البرز سرمایه گذاری کردند؛ سرمایه‌هایی که بر اساس مجوز سازمان توسعه روستایی قرار بود در مسیر تأمین نهاده‌های زارعی به کار گرفته شود، اما در سایه ضعف نظارت‌های لازم صرف خرید املاک و فعالیت‌های خارج از چارچوب‌های تعیین شده شد.
موضوعی که سید مجید موسوی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز آن را تأیید کرده و گفته: سپرده‌های جمع آوری شده در تعاونی توسعه نهال نشان به ۴۲۰ میلیارد ریال رسیده واست؛ این مبالغ صرف خرید املاک شده بود که همه این املاک شناسایی و برای پرداخت پول سپرده گذاران در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته است.
با اینکه موسسه مورد اشاره فاقد مجوز‌های لازم برای فعالیت مالی و اعتباری و دامنه فعالیت آن بسیار محدود و در حوزه کشاورزی بوده است، اما در سایه نبود نظارت‌های صحیح به سمت جذب سرمایه از سایر افراد می‌رود و بر اساس اطلاعات موجود هم اکنون چیزی حدود ۴ هزار نفر مالباخته از این شرکت ۴۲۰ میلیارد تومان طلبکارند.
شرکت توسعه نهال نشان البرز در بازه زمانی مورد اشاره یعنی سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ اقدام به توسعه صندوق‌های خود تا ۲۵ مورد کرد و تعداد حساب‌های سپرده گذاری خود را نیز به ۷۹۰۰ حساب رساند؛ سرمایه‌هایی غالباً وارد چرخه فعالیت‌های کشاورزی و به ویژه تأمین نهاده‌های کشاورزی نشد و در مسیر‌های دیگری، چون خرید ملک هزینه شد.
پس از افزایش دامنه فعالیت‌های مالی این شرکت و بروز اولین نشانه‌های اعتراض مردمی، بانک مرکزی در تاریخ ۲۵ شهریور سال ۱۳۹۶ اقدام به صدور اطلاعیه‌ای کرد که در آن بر غیرقانونی بودن فعالیت‌های این شرکت و شرکت‌های مشابه دیگر تأکید شده بود.
اطلاعیه‌ای که در بخشی از آن آمده: «”شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز” و “واحد اعتباری ولیعصر (عج)” در قالب واحد‌های اعتباری وابسته به شرکت‌های تعاون روستایی، اغلب در استان‌های البرز و تهران ضمن نقض قوانین و مقررات ذیربط و بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی به فعالیت اعتباری مبادرت می‌کنند که بانک مرکزی با همکاری نهاد‌های نظارتی و انتظامی اقدام‌های لازم را به منظور جلوگیری از گسترش فعالیت آن‌ها به عمل آورده است.
بدین وسیله تاکید می‌شود، این شرکت‌های تعاونی، غیرمجاز و فاقد هرگونه مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و فعالیت شعب آن‌ها نیز غیرقانونی است. از این رو ضروری است هموطنان عزیز به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال خود از هر گونه ارتباط با این تعاونی‌های غیرمجاز از قبیل: در اختیارگذاردن مِلک به منظور ایجاد شعبه، سپرده‌گذاری یا دریافت تسهیلات جداً خودداری کنند. در غیر این‌صورت، بانک مرکزی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال تضییع حقوق مشتریان این شرکت‌های تعاونی غیرمجاز به خصوص استرداد وجوه سپرده‌گذاران را ندارد.»
با صدرو اطلاعیه بانک مرکزی و افزایش نگرانی سپرده گذاران در مورد سرنوشت سرمایه هایشان، موج اعتراض‌های خیابانی و تحصن‌ها از سوی این سپرده گذاران آغاز شد که علی رغم گذشت ۱۵ ماه از این اعتراضات، هنوز سرمایه هایشان به ایشان بازگردانده نشده است.
روندی که سبب شده تا این افراد چاره را در برگزاری اعتراض‌های خیابانی ببینند و پس از چندین بار تجمع رو به روی ساختمان اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز، وزارت جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی، صبح روز روانه خیابان ولیعصر  عصرشده و مقابل ساختمان سازمان توسعه روستایی تجمع کنند.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …