نگاهی به کارزار جهانی علیه اعدام- شهلا دانشفر

کارگر کمونیست ۸۱۵ (برگرفته از مدیای اجتماعی)

روز گذشته بیستم ژانویه روز پایانی یک هفته کارزار جهانی علیه اعدامها بود که با اتحاد بزرگی که حول خود شکل داد شروع دور قدرتمند تری از مبارزه علیه ماشین سرکوب جنایت جمهوری اسلامی را رقم زد.

جمهوری اسلامی برای حفظ حاکمیت کثیف و ضد انسانی خود در برابر مردم به پا خاسته ایران بر حرکت ماشین جنایت و سرکوبش سرعت داده و بر شمار اعدامها افزوده است. کارزار جهانی علیه اعدام کارزاری برای ایستادن در برابر اعدامها  و نجات جان انسانهایی است که خطر اعدام آنها فوری است. امضا کنندگان با اعلام اینکه اعدام یک مجازات شنیع و ضد انسانی ویک  جنایت سازمانیافته حکومتی است بر حذف آن از قوانین کیفری و بعنوان اولین قدم بر  لغو فوری و بی قید و شرط همه احکام اعدام تاکید کرده اند.

در حال حاضر دستکم دوازده زندانی با اتهامات سیاسی یا امنیتی به اعدام محکوم هستند. اسامی آنها عبارتند از: محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار، هژیر فرامرزی، انور خضری، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، رضا رسایی، فرشید حسن زهی، منصور دهمرده و عباس (مجاهد) کورکوری. این زندانیان در زندان های اوین، قزلحصار کرج، شیبان اهواز، دیزل آباد کرمانشاه و زاهدان، زندانی هستند. باید به نجات جان این جوانان شتافت. احکام اعدام آنان باید فورا  لغو و همه آنها باید بی  قید و شرط آزاد شوند.

کارزار جهانی علیه اعدامها در ایران تا هم اکنون دستاوردهای بزرگی داشته و مسیر متحد شدن برای پیشروی انقلاب زن زندگی آزادی و برداشتن موانع  از مقابل حرکت  رو به جلوی آنرا مقابل جامعه گذاشته است.  

در یک هفته کارزار علیه اعدام ۱۰۱ یک حزب و نهاد و سازمان سیاسی و ۷۳۱ شخصیت سیاسی از این کارزار حمایت و پشتیبانی کردند و در ۴۳ شهر در ۱۵ کشور جهان آکسیونهایی علیه اعدام برپا شد.  صدها فعال فمنیست بیانیه ای علیه اعدامها دادند.یک وجه قبل توجه این آکسیونها و اکت های اعتراضی قطعنامه مشترک و سراسری و پوسترهای هماهنگ یک دست و پر فورمنس های زیبای آنها بود که ابعاد سازمانیافتگی آنها را به نمایش میگذشت. گزارشات این تظاهراتها در رسانه های مختلف شناخته شده بازتاب یافت و کانال جدید بصورت پخش زنده آنها را  آنعکاس داد. کمپین برای آزادی کارگران زندانی یکی از حامیان  این کارزار بوده و اتحادیه های کارگری ، نهادهای انساندوست و شخصیت های سیاسی جهانی را در جریان این کارزار قرار داده و خواستار حمایت شده است و در این مدست پاسخ هایی هم گرفتیم. آخرین مورد این حمایت ها، همبستگی “کارزار موزیک برای ایر” است که در سال گذشته از سوی جمعی از حمایت کنندگان کمپین برای آزادی کارگران زندانی  (Free Them Now  ) در پاسخ به فراخوان این کمپین برای حمایت از کارگران زندانی و انقلاب زن زندگی آزادی به راه افتاد. در این کارزار صد گروه موزیک از انگلیس و کشورهای آمریکا و کانادا با اهدای یک ترانه خود که بصورت رکودی تهیه شده بود، همبستگی خود را اعلام داشتند. اکنون برگزار کنندگان این کارزار در حمایت از کارزار جهانی علیه اعدام دست به کار شده و تلاش میکنند صدای این اعتراض جهانی باشند. از سوی دیگر طوماری تحت عنوان اتحادی جهانی علیه اعدامها در ایران منتشر گردید که تا کنون بیش از ۱۵۰۰ نفر آنرا امضا کرده و همچنان امضاها ادامه دارد.

باید کاری کنیم که این حمایتها چندین برابر شود. همه مردم مدافع زندگی انسانی باید در کنار هم در مقابل این ماشین جنایت و کشتار بایستند و حکومت جانیان اسلامی را در سطح جهان زیر فشار قرار دهند.

کارزار جهانی علیه اعدامها در ایران رابطه صف مبارزه در  داخل و در خارج کشور و فراتر از آن جلب همبستگی جهانی از مبارزات مردمی را به نمایش گذاشت و برای مردم در ایران نوید بخش بود. یک سر قدرتمند کارزار جهانی علیه اعدامها در ایران است و خانواده های دادخواه در صف مقدم آن هستند. نگاهی به بازتاب این کارزار در ایران در هفته ای که گذشت داشته باشیم.

1-همزمان با کارزار جهانی علیه اعدام نهاد دادخواهان در ایران فراخوان “شنبه تا شنبه” علیه اعدام را منتشر کرد و شنبه ۲۳ دی تا شنبه ۳۰ دی ماه را به اعتراض سراسری علیه اعدام ها فراخوان داد. این نهاد یکی از امضا کنندگان بیانیه ده تشکل کارگری و نهادهای اجتماعی علیه اعدامها بود. بیانیه ای که کل جامعه را به اتحاد سراسری علیه اعدامها فراخوانده بود. در فراخوان شنبه تا شنبه علیه اعدام ها شمار بسیاری از خانواده های دادخواه با استوری کردن عکس فرزندان وعزیزان جانباخته خود به کارزار #نه _به_اعدام پیوستند. همچنین مادران دادخواهی چون گوهر عشقی مادر زنده یاد ستار بهشتی که خود یک چهره درخشان جنبش علیه اعدام است، و همواره با کلیپ های اعتراضی خود علیه اعدامها سخن گفته طی کلیپی بر لغو حکم اعدام شش جوان از کردستان تاکید کرد. و با خانواده های آنان اعلام حمایت نمود.  نمونه دیگرش دایه شریفه مادر جانباخته رامین حسین پناهی است. که با فریاد “جوانانمان را اعدام نکنید” حمایت خود را از کارزار علیه اعدام ها اعلام داشت. و نمونه زیبای دیگرش مادر جاویدنام #آرام_حبیبی، قهرمان شجاعی  است که در جریان انقلاب «زن زندگی آزادی»  به ضرب گلوله سرکوبگران  کشته شد. این مادر با صلابت کنار مزار فرزندش ایستاد و با به دست گرفتن  دست نوشته ای که اسامی جوانانی که در خطر اعدام هستند بر روی  آن نوشته شده بود، صدای اعتراض علیه اعدامها را بلند کرد.

2- خانواده های عزیزانی که همین امروز جانشان در خطر است بخش دیگر فعال علیه اعدامها هستند. تجمع آنان مقابل اوین و طلب کمک کردنشان از مردم برای حمایت از عزیزانشان و سخنان تکان دهنده برخی از این مادران در میتینگ های اعتراضی در کشورهای خارج کشور و پیامهای ویدوئویی آنها در مدیای اجتماعی بخشی، جنب و جوش علیه اعدام را بیشتر دامن زد.

3- بیانیه های اعتراضی نهادها، تشکلها و بخش های مختلف مردمی علیه اعدامها بخش دیگری از کارزار علیه اعدامها در ایران بود . از جمله علاوه بر بیانیه ده تشکل کارگری و اجتماعی علیه اعدامها تشکلها و نهادهایی چون سندیکای شرکت واحد،  کانون نویسندگان ایران وجمعی از فعالین سیاسی و مدتی از شهرههای اشنویه، پیرانشهر، نقده و سردشت علیه اعدامها بیانیه دادند و اتمام حجت کردند. آخرین مورد از این بیانیه ها که بازتاب وسیعی داشت،  بیانیه سراسری دانشجویان تحت عنون ” ما اعدام را تحمل نمی‌کنیم و حکومت اعدامی را نابود خواهیم کرد!” بود. بیانیه ای که امضای هفده دانشگاه و جمع دانشجویی را همراه داشت و کیفرخواستی علیه اعدام و بساط سرکوبگریهای حکومت بود.

4- شعار نویسی ها بر در و دیوار شهرها علیه اعدام و نصب عزیزان به قتل رسیده بر اماکن عمومی و موجی همبستگی ها با خانواده هایی که عزیزانشان در خطر اعدام هستند در مدیای اجتماعی جلوه دیگری از جنبش علیه اعدام است. یک نمونه ا زاین شعارها شعاری است که از سوی کارگری در نفت با شعار مرگ بر دیکتاتور و اعلام همبستگی با کارزار علیه اعدام اعلام مو ضع کرد. نمونه دیگرش آویزان کردن بنر نه به اعدام در زیر پل هوایی یکی از خیابانهای تهران بود. همینطور پخش تراکتهایی با اعلام حمایت از کارزار نه به اعدام و فراخوان ده تشکل به اتحاد سراسری علیه اعدام ها شکل دیگری از آن بود. 

در این هفته مدیای اجتماعی به مرکز فعال اعتراض علیه اعدامها تبدیل شد و در زیر پست های آن دو گفتمان #اعدام_قتل_عمد_دولتی_است، و #نه_به_اعدام به گفتمانی وسیع و اجتماعی تبدیل شد. همچنین طوفانی تویتری علیه اعدامها به راه افتاد.

5- در این یک هفته نشستها و جلسات آنلاینی هماهنگ کنندگان کارزار جهانی علیه اعدامها در زوم به محل پیوند مبارزه علیه اعدام در ایران و در خارج کشور تبدیل شد. مادرانی که عزیزانشان در خطر اعدام هستند آمدند و صحبت کردند و از اتحاد و همبستگی ای که شکل گرفته است امید گرفتند. خانواده هایی از دادخواهان آمدند و رو به جامعه سخن گفتند. در یک مورد یکی  از خانواده هایی که عزیزانشان تحت عنوان جرایم  معتادان اعدام شده است سخن گفت. و با گفتن اینکه مقصر این سیستم است و این جوانان قربانی هستند اعدام به هر شکل آن را محکوم کرد و بر لغو مجازات اعدام تاکید کرد. گفته های او تکان دهنده بود و شنیع بودن اعدام را بیش از بیش مقابل چشم همه قرار داد. همچنین یکی دیگر از خانواده های دادخواهان بر نقش مبارزه علیه اعدام ها در خارج کشور و اطلاع رسانی وسیع و جلب توجه جهانی به این شکل آشکار جنایت تاکید کرد. و  بر تداوم قدرتمند این کارزار تاکید کرد.

بدینگونه هفته جهانی کارزار علیه اعدام تحرکی دیگر بر شبکه های مبارزاتی ای که در طول انقلاب زن زندگی آزادی در سطح جهان شکل گرفته است بخشید و مسیر تداوام اعتراض علیه جمهوری اسلامی و سرکوبگریهایش را هموار کرد. وسیعا به این کارزار بپیوندیم. زنده باد اتحاد سراسری جهانی علیه اعدام ها در ایران. زنده باد انقلاب

شهلا دانشفر

سخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی

https://free-them-now.com/

۲۱ ژانویه ۲۰۲۴،  ۱ بهمن ۱۴۰۲

اینرا هم بخوانید

سال ۱۴۰۳، سال اتحاد  مبارزاتی کارگری- شهلا دانشفر

کارگر کمونیست ۸۲۴ سال ۱۴۰۳ آغاز شد.  در تحویل این سال شاهد رقص بی حجاب …