نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان

جاده های نا امن و تصادفات مرگبار!

در ٢١ بهمن ٩٥ در جاده اصلی سنندج ـ مریوان و در فاصله روستاهای برقرو ـ لنگرود اتوموبیل پیکان با سقوط در دره، جان عثمان محمدی، نگار محمدی، فریده نصیری و فرید قادری را گرفت. و دو تن دیگر از سرنشینان مصدوم شدند.

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران به مردم نگل و به خانواده عثمان محمدی، نگار قادری، فریده نصیری و فریده قادری تسلیت میگوید.

جاده مریوان ــ سنندج به جاده مرگبار شناخته شده! در این مسیر در چند سال گذشته ده ها نفر جان عزیزانشان را از دست داده اند.

مردم شهر و روستاهای مریوان و سنندج در چند سال گذشته بارها علیه جمهوری اسلامی و بی توجهی به ترمیم و نوسازی جاده ها، اعتراض کرده اند. تظاهرات کوبنده مردم مریوان در مهرماه امسال و کمپین فعالین اجتماعی علیه جاده های نا امن نمونه برجسته ای از اعتراض و نارضایتی مردم شهر و روستاهای کردستان را به نمایش گذاشت. فرماندار مریوان و استاندار این مزدوران نظام اسلامی تحت فشار اعتراضات چند ماه گذشته با وعده نوسازی و ترمیم جاده ها تلاش کردند فشار اعتراضات خیابانی را کم کنند.

ما مردم مریوان و سروآباد را به اعتراضات مداوم علیه نا امنی جاده ها فرا میخوانیم.

جمهوری اسلامی مسبب مرگ و مجروح شدن  ده ها نفر از کسانی است که در تصادفات جاده ای جان باخته اند.

 

جانباختن گارگر کولبر خالد قهرمانی

٢٥ بهمن کارگر کولبر خالد قهرمانی که براثر سقوط از ارتفاعات در منطقه “آلان” سردشت به شدت زخمی شده بود، جان باخت. خالد قهرمانی اهل نقده به کمک مردم روستای “بیتوش” از توابع سردشت ابتدا به بیمارستان این شهر منتقل، سپس به علت شدت صدمات وارده (ضربه مغزی) به یکی از بیمارستان‌های ارومیه انتقال یافته بود.

 

چهار کارگر کولبر  براثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی در سلماس کشته و زخمی شدند.

روز یکشنبه ٢٣ بهمن‌ماه، گروهی از کارگران کولبران در منطقه مرزی بین سلماس و ترکیه در کمین نیروهای انتظامی افتاده و این نیروها آنان را گلوله باران کردند. در نتیجه تیر اندازی نیروهای انتظامی دو کولبر به اسامی «خسرو کاظمی» و «داریوش پاشایی» از اهالی روستای “خور خوره” از توابع سلماس  جان باخته و دو کولبر به شدت زخمی شده‌اند.

 

محکومیت های سنگین برای فعالین سیاسی در اشنویه

شعبه یکم دادگاه “انقلاب” ارومیه طی حکمی چهار نفر از فعالین سیاسی در  اشنویه‌ را به حبس های طولانی زندان تعزیری محکوم کرد. براساس این حکم، فتاح پور احمد به ٢٢ سال حبس، جلال محمودی به ٢٢ سال حبس، لقمان امینی به ١٦ سال حبس و لقمان عزیزی به ١٦ حبس محکوم شده‌اند. دادگاه انقلاب ارومیه این چهار نفر را به اتهام “عضویت و همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران” محکوم کرده است. تیرماه سال جاری، فتاح پوراحمد و لقمان امینی هر دو از اهالی روستای “چهاربت” منطقه نالوس و لقمان عزیزی و جلال محمودی اهل اشنویه توسط نیروی اطلاعاتی بازداشت شده بودند.

 

همه باید از شغل مناسب بهره مند شوند

جمعی از معلمان کشور با صدور نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار حقوق معلم و کارگر قرار گرفته، نسبت به مرگ ومیر دستمزدبگیران در هفته های اخیر اعتراض کرده و خواستار بهره مندی همگان از شغل مناسب شده اند.

متن نامه به شرح زیر است:

“از دستهای گرم تو

کودکان توامان آغوش خویش

سخن ها می توانم گفت

غم نان اگر بگذارد.”

آوار ناشی از لجام گسیختگی اقتصادی بیش از همیشه بر تن و روان رنجور فرودستان فرود می آید. تورم و بیکاری بیش از پیش زندگی مردم را در مناطق محروم از لرستان تا خراسان و از ایلام تا کرمان و آذربایجان را سخت کرده است و به تبع آن آسیب های اجتماعی، فرصت های زندگی را از مردم گرفته است.

هنوز سوز آتش بی رحمی که جان کودکان کار – احمد و صمد- را گرفت، التیام نیافته بود که تاول های بر جای مانده از سوختن پلاسکو و قربانی شدن کارگران زحمت کش و ماموران آتش نشانی چون نمکی درد این زخم جانسوز را شدت بخشید. آنسوتر از پلاسکو ، ریه های خوزستان خروارها خاک را در هر دم و بازدم تنفس می کند.

نبود زیر ساخت ها اجازه نداد که مردمان سیستان و بلوچستان شکوه بارش های فصلی را به نظاره بنشینند که در همان ساعات اولیه بی خانمانی و فلاکت را برایشان به ارمغان آورد. در کردستان بارش برف پیکر نحیف کولبران و سیمبانان قراردادی شرکت برق را به کام مرگ کشید و جان باختن مظلومانه آنها بار دیگر دل مردم ایران را به درد آورد.

مردان و زنان کولبری که ناچارند بی کفایتی مسئولان را در ایجاد زیر ساخت ها با جان خود بپردازند.

کولبرهایی که اگر موفق شوند باری را در فاصله ای طولانی و در راههای صعب العبور کوهستانی در سرمای استخوان سوز این روزها به مقصد برسانند و مورد اصابت گلوله مرزبانان قرار نگیرند، رنج استثمار شدن توسط مافیاهای اقتصادی را به جان بخرند.

ما جمعی از معلمان عدالت خواه ایران ضمن تسلیت همدردی با مردم ایران و به ویژه جامعه کردستان، بر حق بهره مندی عموم مردم از شغل مناسب پای می فشاریم و معتقدیم که دولت جمهوری اسلامی ایران باید مطابق قانون اساسی به مسئولیت خود در قبال ایجاد اشتغال و بهره مندی همگان از شغل مناسب و نیز ایجاد زیرساخت های مناسب جهت امنیت و رفاه عمومی عمل نماید.

جمعی از معلمان عدالت خواه:

رسول بداقی . سوران لطفی . هاشم خواستار . یاسر ریگی .شیوا عاملی راد. عزیز قاسم زاده . لقمان ویسی . جعفر ابراهیمی . مسعود نیکخواه . محمد حبیبی. شعبان محمدی. وحید میرشکار. صدیقه پاک ضمیر. آرام قادری. بختیار احمدی. جلال سجادی. سارا سیاهپور. نادر قدیمی. لطیف روزیخواه. مرضیه زائین دشت. عزیز ناصری. سمانه محبی. شیوا محمدی. علی حسینی. مبشر نادری. شهلا آتش سودا. مریم رنود. علی پیروز. خدیجه پاک ضمیر. جبار دوستی. سمیه شهریسوند. شکوفه امامی. منصور فیروزکوهی. عبدالله خرم. مسعود نظر. مهدی تفسیری. علی حاجی. ابوالقاسم قضاتی. محمد لاچینی . حسین ستاری. جلیل ناصری. معصومه اصغرزاده. حکیمه بنی هاشمی. عارف فاتحی. الهام کرمی‌. مراد روحی‌. نسرین چراغی‌. احمد نور‌. سارا مهرابی‌. لیلا ملکی‌. نزهت نیستانی‌. جواد قلی پور‌. زهرا خادمی‌.‌‌ اولدوز هاشمی‌. مینو کیخسروی‌. مهرنوش حیدر زاده‌. رحیم امیری‌. سیروان تاج گردون‌. تیمور خرسند‌. محبوبه فرحزادی‌. آرزو محمودی‌. طیب نیک رفتار‌. جلال قمری‌. مجتبی گودرزی‌. صفیه بسیم‌.منصوره فرح زادی‌. عنایت وثوقی‌. محمود بهشتی‌. مجتبی ابطحی‌.جلال موسوی‌.حبیب حسینی‌.هادی شریفی‌. کمال مرادی‌. ناصر محمدی‌. شیرین رحیمی‌. جمیل کریمی‌. رحمان مرادی‌. فرزانه بازیار‌. حافظ سنندجی‌. شهرام جمالی.

برگرفته از کانال خبری کانون صنفی معلمان

 

ایسکرا  ٨٧١

 

اینرا هم بخوانید

کشتن انسان به هر دلیل و با هر اعتقادی قابل بخشش نیست- مریم فرهادی

من نمیدانم این چه کشوری است که اگر مخالف نظامش باشی کشته میشوی اگر موافق …