نگرانی آلمان و آمریکا از رفراندوم استقلال کردستان عراق

وزیر امور خارجه آلمان نسبت به خبر برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق ابراز نگرانی کرد. گابریل نسبت به تکروی در ارتباط با موضوع استقلال کردستان هشدار داد. آمریکا نیز از تصمیم برگزاری این همه‌پرسی انتقاد کرده است.

یگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان از تصمیم برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق انتقاد کرد. مسئولان اقلیم خودمختار کردستان عراق اعلام کرده‌اند که روز ۲۵ سپتامبر سال جاری همه پرسی استقلال کردستان عراق برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه آلمان درباره برگزاری همه پرسی استقلال کردستان و عواقب آن برای منطقه هشدار داده است. گابریل درباره اعلام تاریخ برگزاری این همه پرسی گفته است: «خدشه‌دار کردن تمامیت ارضی عراق، و یا تلاش برای ترسیم مرزهای جدید در این کشور، گام صحیحی نیست و می‌تواند منجر به تشدید وخامت اوضاع و بی ثباتی نه تنها در بغداد که حتی در اربیل شود.»

بیشتر بخوانید: تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق اعلام شد

گابریل خواستار گفت‌وگو و مذاکره بر سر موارد مورد اختلاف شده و گفته است که همه نیروها باید همه توان خود را به کار گیرند تا مانع از تشدید درگیری‌ها شوند.

نگرانی آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا نیز نسبت به اعلام خبر برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق ابراز نگرانی کرده است. بنا بر اظهارات مقامات این وزارتخانه، برگزاری این رفراندوم می‌تواند تاثیری نامطلوب بر مبارزه علیه “دولت اسلامی” بر جای نهد.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شده که مبارزه با داعش از اولویت برخوردار است و هر آنچه بر این مبارزه سایه افکند، از نظر دولت آمریکا پذیرفتنی نیست.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که دولت آمریکا “از یک عراق دموکراتیک، با ثبات، فدرال و واحد” دفاع می‌کند. نگرانی مقامات آمریکا از اعلام تاریخ برگزاری این رفراندوم نیز در اطلاعیه بازتاب یافته است.

در اطلاعیه دولت آمریکا آمده است که آمریکا از همه مسئولان منطقه‌ای می‌خواهد تا با دولت مرکزی درباره همه مسائل مهم و از جمله موضوع مناسبات بین اربیل و بغداد، بر پایه قانون اساسی عراق گفت‌وگو و مذاکره کنند.

مخالفت ترکیه و عراق

دولت‌های ترکیه و عراق نیز با تصمیم مسئولان منطقه خود مختار کردستان عراق در زمینه برگزاری همه‌پرسی استقلال مخالفت ورزیده‌اند.

وزارت امور خارجه ترکیه روز جمعه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) تصمیم برگزاری رفراندوم استقلال را یک “خطای وحشتناک” توصیف کرد.

بنا بر اظهارات وزارت امور خارجه ترکیه، حفظ تمامیت ارضی عراق یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی ترکیه به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: آمریکا ارسال اسلحه برای رزمندگان کرد را آغاز کرد

از سوی دیگر، سخنگوی دولت عراق نیز برگزاری چنین رفراندومی را در تضاد با قانون اساسی عراق ارزیابی کرده است. سخنگوی دولت عراق به خبرنگار رویترز گفته است که «هیچ حزبی نمی‌تواند به تنهایی درباره سرنوشت عراق تصمیم بگیرد.»

این نخستین باری نیست که مسئولان کرد عراق خواستار برگزاری همه‌پرسی استقلال می‌شوند. در سال ۲۰۱۴ نیز مسئولان ارشد اقلیم خودمختار کردستان عراق تصمیم به برگزاری یک همه پرسی استقلال در این منطقه  گرفته بودند. پس از گفت‌وگوهایی که بین مقامات کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور صورت گرفت، قرار برگزاری آن رفراندوم لغو شد.دولت مرکزی این کشور صورت گرفت، قرار برگزاری آن رفراندوم لغو شد.زادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …