هشدار سازمان ملل درباره بحران انسانی در یمن

سازمان ملل متحد می‌گوید وضعیت در یمن بسیار بحرانی است و هرگونه بی‌ثباتی بیشتر می‌تواند منجر به قحطی در این کشور جنگ‌زده شود.این هشدار برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد در حالی اعلام شده است که فشارها بر بندر حدیده که شریان اصلی کمکها به یمن است افزایش یافته است.بی بی سی

از ماه پیش تاکنون آتش بس در این منطقه اعلام شده است اما بر اساس گزارشها در چند روز گذشته یک انبار غله و اردوگاه بیجاشدگان منطقه زیر آتش‌باری نیروهای درگیر در مناقشه این کشور قرار گرفته است.

یک خبرنگار بی بی سی که توانسته است از بند حدیده و چند شهر اطراف آن بازدید کند می‌گوید که کودکانی را دیده است که چنان از سوء‌تغذیه رنج می برند که حتی قادر به گریه کردند نیستند.

خیرا شورشیان حوثی و نیروهای دولتی یمن بر سر عقب‌نشینی شورشیان از بندر استراتژیک حدیده به توافق رسیدند.

این توافق صلح به امیدواری‌هایی برای پایان جنگ یمن دامن زده است.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند در حال حاضر هیچ یک از طرفین از نظر نظامی توان شکست دادن طرف مقابل را ندارند.

مناقشه یمن وارد پنجمین سال خود شده است.درگیری‌های داخلی بین شبه نظامیان حوثی و دولت عبدربه منصور هادی است.سازمان ملل متحد دولت آقای هادی را به رسمیت می شناسد و ائتلافی از چند کشور عرب به رهبری عربستان سعودی از او حمایت می‌کند.حوثی ها مورد حمایت ایران هستند.

بنابر اعلام سازمان ملل متحد حدود ۶۸۰۰ نفر در جنگ داخلی یمن کشته شده اند و هزاران نفر دیگر به خاطر بیماری های واگیردار و سوء‌تغذیه جانشان را از دست داده اند.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …