هشدار مقام های کشورهای حاضر در نشست پاریس به ترامپ درباره صلح خاورمیانه

مقامات حدود هفتاد کشور جهان که در پاریس گردهم آمده تا راه حلی برای نزاع میان اسرائیل و فلسطینی ها پیدا کنند، روز یکشنبه تأکید کردند که راه حلی دو-کشوری تنها راهکار موجود برای حل و فصل اختلافات میان اسرائیل و فلسطینی هاست.

از سویی دیگر، فرانسه نیز روز یکشنبه ۲۶ دیماه به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، هشدار داد که طرح او مبنی بر انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم، به روند صلح خاورمیانه ضربه خواهد زد.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه، وعده آقای ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل را تحریک آمیز خواند و گفت این اقدام عواقبی جدی به دنبال خواهد داشت. او در واکنش به موضع آقای ترامپ گفت: «نمی توان چنین موضع صریح یکطرفه ای داشت. باید شرایطی ایجاد کرد تا صلح برقرار شود.»

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، در نشست پاریس، رهبران اسرائیل و فلسطینی ها حضور نداشتند. آقای نتانیاهو پیشتر این نشست را «بیهوده» خطاب کرده بود.

با این حال، سران کشورهای عمده اروپایی و عرب، نشست پاریس را فرصتی دیدند تا بواسطه آن پیام و موضع خود را برای آقای ترامپ که تا پنج روز دیگر و به دنبال مراسم تحلیف رسما وارد کاخ سفید خواهد شد روشن کنند.

آقای ترامپ وعده داده است که در دوران ریاست جمهوری اش سیاست هایی اتخاذ کند که به نفع اسرائیل باشند. او همچنین گفته است که سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل خواهد کرد.

روز گذشته نیز محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در دیدار با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، به گفتگو درباره فرایند صلح خاور میانه پرداخت و گفت اگر سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم منتقل شود، چشم‌انداز صلح خدشه دار خواهد شد.

اسرائیل و فلسطینی ها که هر دو خواهان دولت های مجزا برای خود هستند، همواره اورشلیم را به عنوان پایتختی برای خود دانسته اند. دولت های مختلف آمریکا نیز خواستار مذاکرات بیشتر درباره جایگاه این شهر میان اسرائیل و فلسطینی ها بوده اند.

رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …