واشنگتن تایمز:چرا توافق هسته‌ای ایران براساس قوانین آمریکا، شکننده است

نویسنده می گوید اگر آقای اوباما توافق را به تصویب سنا می رساند، برهم زدن آن کار سخت تری می شد اما او حمایت اکثریت

وقتی دیپلماسی برای نمونه در توافق هسته ای ایران به طور بالقوه چند دوره ریاست جمهوری را در بر می گیرد، نمی توان انتظار داشت که با فرمان اجرایی رییس جمهور دوام بیاورد.

اگر دوام برجام برای باراک اوباما اهمیت بسیاری داشت می کوشید آن را از تصویب سنای ایالات متحده بگذراند تا مانند دیگر معاهدات تاریخی به تعهدی دیرین برای آمریکا بدل شود. اما دولت اوباما با توجیه نداشتن رای کافی در سنا با نگاهی سیاسی تصمیم گرفت توافق با ایران جنبه معاهده پیدا نکند.

جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، به روشنی گفته بود: «ما از ابتدا بسیار صریح بوده ایم. ما یک طرح به لحاظ قانونی الزام آور را مذاکره نمی کنیم. ما طرحی را مذاکره می کنیم که در آن ظرفیتی برای اجرا خواهیم داشت».

اینک وضعیت آشفته تر شده است، زیرا بسیاری از متحدان ما درک کاملی از تاریخ، فرهنگ سیاسی و قانون اساسی آمریکا ندارند. ایالات متحده مشخصا در دوران شکل گیری این کشور از دیپلماسی مقطعی پرهیز کرد. در عوض، درگیر دیپلماسی سفت و سخت شد و توافق های بین المللی را تنها پس از کلی مطالعه و مباحثه پذیرفت.

ارزش شماره یک در سیاست خارجی اعتبار است. آن را از دست بدهید نسل ها طول می کشد تا دوباره به دستش بیاورید.رادی وآمریکا .خلاصه مقاله ای از جیمز وولزی و لامانت کولوچی در روزنامه واشنگتن تایمز

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …