وال استریت جورنال: قطعات چینی به ایران کمک می‌کند تا سریع‌تر پهپادهای روسیه را آماده کند

روزنامۀ وال استریت جورنال می‌گوید محققان غربی پس از بررسی یک فروند پهپاد ایرانی که بهار امسال در خاک اوکراین سرنگون شده بود، به کشف مهمی دست یافتند: یک قطعۀ چینی به‌کار رفته در آن پهپاد، ساخت سال ۲۰۲۳ بود.

بر اساس گزارش این روزنامۀ آمریکایی که روز دوشنبه ۲۲ خرداد منتشر شد، کشف اخیر نشان می‌دهد که قطعه‌های چینی همچنان روانۀ ایران می‌شوند تا برنامۀ پهپادی جمهوری اسلامی را در ساخت قطعات پایه‌ای پشتیبانی کند.

تداوم ارسال قطعات چینی به ایران در شرایطی است که ایالات متحده آمریکا در بیش از ۱۵ ماهی که از تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین می‌گذرد فشارها برای مسدود کردن زنجیره جهانی تأمین این قطعه‌ها را تشدید کرده است.

به نوشتۀ وال استریت جورنال، اکنون بررسی بازرسان روشن کرده که ایران با چه سرعتی قادر به تجهیز نظامی ارتش روسیه در جنگ علیه اوکراین است؛ به بیان دیگر، تهران فقط نیازمند مدت‌زمانی «سه ماهه» است تا مسکو را به تسلیحاتی که جمعیت غیرنظامی اوکراین را هدف قرار داده است، مجهز کند.

این روزنامۀ آمریکایی به نقل از بازرسان نوشته است نیروهای اوکراینی توانستند یک پهپاد ایرانی را در ماه آوریل (حد فاصل ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت) سرنگون کنند که حاوی یک قطعه «مبدل ولتاژ» بود.

روزنامۀ وال استریت جورنال می‌نویسد کشف قطعۀ چینی ساخت ۲۰۲۳، چالش‌هایی را برجسته کرده که آمریکا و متحدانش با آن‌ها دست به گریبان هستند تا انتقال قطعات از سراسر دنیا به کارخانه‌های پهپادسازی ایران را متوقف کنند.

اکنون مشخص شده است تحریم‌های جهانی که با هدف متوقف کردن جریان انتقال قطعات به ایران وضع شده بودند، نتوانسته‌اند چنان‌که باید و شاید مؤثر واقع شوند.از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

پلیس تهران:سه مامور در راستای اجرای طرح “ارتقای امنیت اجتماعی” کشته شدند

به گزارش پلیس تهران، شب گذشته ۳۰ اردیبهشت‌ماه (۱۹ مه) سه پلیس در راستای اجرای …