واکنش ترامپ به هشدار روسیه: برای موشک‌های آمریکا در سوریه آماده باشید

رادیو آمریکا:هشدار پرزيدنت ترامپ به روسيه درباره حمله به سوريه: موشک ها مى آيند

بعد از آنکه سفیر روسیه در لبنان گفت نیروهای روسی هر موشکی که به سمت سوریه شلیک شود را منهدم خواهند کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت: روسیه باید آماده باشد برای آنکه موشک ها می آیند.

پرزیدنت ترامپ در توییتی که روز چهارشنبه منتشر کرد، گفت: «شما نباید همکار حیوانی باشید که با گاز مردم خودش را می کشد و لذت می برد!»

سخنگوی کرملین در مسکو نیز روز چهارشنبه گفت همه طرف های درگیر در سوریه باید از اقداماتی که به بی ثبات سازی منطقه می انجامد، خودداری کنند.

شرایط سوریه از زمان حملات شنبه پیش که گفته می شود شیمیایی بوده و به کشته شدن دست کم ۴۰ نفر در غوطه شرقی انجامید وخیم تر شده، و احتمال افزایش درگیری ها بیشتر شده است.

دونالد ترامپ پیشتر هشدار داده بود کسانی که مسئول این حمله هستند «هزینه سنگینی» بابت آن خواهند پرداخت. او چندبار درباره چگونگی واکنش به حملات اخیر در غوطه شرقی، با رهبران فرانسه و بریتانیا صحبت کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است این کشور به دنبال یک «واکنش هماهنگ» به حملات اخیر در سوریه است.

پیشتر نیز امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفته بود طی روزهای آتی تصمیمی در مورد سوریه گرفته می شود و هرگونه حمله هوایی تاسیسات شیمیایی دولت سوریه را هدف قرار می دهد.


 

 

بی بی سی:ترامپ هشدار روسیه درباره سرنگون کردن موشک‌های آمریکایی بر فراز سوریه واکنش نشان داده و از آنها خواسته خود را برای موشک‌های آمریکا آماده کنند.

آقای ترامپ در توییتی تازه نوشته است: “روسیه گفته که هر موشکی را که به سوریه شلیک شود، خواهد زد. آماده باش روسیه، چون آنها (موشک‌ها) دارند می‌آیند، تر و تمیز و تازه و “هوشمند”! نباید با حیوان آدم‌کش با گاز که از کشتن مردم خودش لذت می‌برد شریک می‌شدید!”

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این توییت آقای ترامپ گفت “موشک‌های هوشمند باید به سوی تروریست‌ها پرتاب شود، نه دولت‌های قانونی.”

پیشتر سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکایی‌ها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.

سخنگوی دولت روسیه هم درباره هرگونه اقدامی در سوریه که منجر به بی‌ثباتی در منطقه شود به آمریکا هشدار داده و گفته بود که با ارزیابی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از وضعیت منطقه موافق نیست.

آقای ترامپ امروز چهارشنبه ۱۱ آوریل در توییتی دیگر نوشته است: “روابط ما با روسیه از هرزمان دیگری بدتر است، و این شامل دوره جنگ سرد هم می‌شود. دلیلی برای این مسئله وجود ندارد. روسیه به کمک ما برای اقتصادش نیاز دارد، کاری که به راحتی قابل انجام است و ما نیاز داریم همه کشورها با هم همکاری کنند. مسابقه تسلیحاتی متوقف شود؟” ‌

این پیام‌ها و هشدارها در حالی داده شده که جنگ لفظی میان آمریکا و روسیه بر سر واکنش به “حمله شیمیایی” به شهر دوما در سوریه شدت گرفته و گزارش‌ها حاکی از آمادگی آمریکا برای حمله موشکی به سوریه است.

رامپ دولت سوریه را مسئول حمله شیمیایی دانسته و گفته است که این حمله با حمایت ایران و روسیه انجام شده است. سوریه این اتهام را رد کرده و روسیه هم آن را بهانه‌ای برای حمله به متحدش توصیف کرده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، امروز چهارشنبه ۱۱ آوریل به خبرنگاران گفت: “ما امیدواریم که همه طرف‌ها از اقداماتی که در واقع هیچ عامل محرکی ندارد و موجب بی‌ثباتی بیشتر منطقه خواهد شد، پرهیز کنند.”

روز سه‌شنبه روسیه قطعنامه‌های پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل را درباره واکنش به حمله شیمیایی در سوریه را وتو کرد. دو قطعنامه پیشنهادی روسیه هم رای لازم را برای مطرح شدن در شورا به دست نیاورد.

با بالا گرفتن احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه، آژانس کنترل ترافیک هوایی اروپا به خطوط هوایی هشدار داده است که جوانب احتیاط را در هنگام عبور از شرق مدیترانه رعایت کنند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا هم دیروز خبر داد که از دوشنبه شب، نیروهای سوری برای ۷۲ ساعت به حال آماده باش در آمده‌اند و درحال تقویت مواضع خود هستند.

هم‌زمان سازمان بهداشت جهانی “حمله شیمیایی” به دوما را محکوم کرده و گفته است که گزارش‌های میدانی این سازمان حاکی از آن است که حدود ۵۰۰ نفر در دوما علائمی دارند که نشان می‌هد در معرض حمله شیمیایی قرار گرفته‌اند.

این سازمان خواهان دسترسی فوری بازرسانش به محل “حمله شیمیایی” در شهر دوما شده و گفته است گزارش منابع محلی‌اش حاکی از آن است که ده‌ها نفر که در زیرزمین منازلشان پناه گرفته بودند، جان خود را از دست داده‌اند.

اینرا هم بخوانید

شکایت علیه مدیر سابق و بازداشتی صداوسیما در فرانسه

سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه …