وزیر امنیت داخلی آمریکا: باید اجرای فرمان ترامپ درباره لغو ویزا را به تعویق می‌انداختم

وزیر امنیت داخلی ایالات متحده به قانونگذاران آمریکایی گفت که او باید اجرای فرمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای تعلیق پذیرش پناهجویان و ممنوعیت موقت ورود شهروندان برخی کشورهای عمدتا مسلمان به داخل کشور را به تعویق می‌انداخت.

جان کلی در نخستین اظهار عمومی خود در این زمینه، روز سه شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا گفت من باید اجرای این فرمان را کمی به تعویق می‌انداختم تا می‌توانستم با نمایندگان کنگره گفت‌وگو کنم، و در ادامه تاکید کرد که مسئولیت کامل اجرای سریع آن را می‌پذیرد.

وی که در نشست کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان سخن می‌گفت، اضافه کرد که دولت ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده قصد ندارد نام کشور جدیدی را به فهرست کشورهای مشمول فرمان – ایران، عراق، یمن، سوریه، لیبی، سودان، سومالی – اضافه کند.

دونالد ترامپ، که از اول بهمن ماه رسما فعالیت خود را آغار کرده است، حدود ۱۰ روز پیش یک فرمان اجرایی را به منظور حفاظت از ایالات متحده در برابر تروریسم امضا کرد، که بر مبنای آن ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به داخل کشور به مدت ۹۰ روز متوقف می‌شود.

بر مبنای این فرمان اجرایی، برنامه پذیرش پناهجویان سوری که در دولت پیشین تنظیم شده بود نیز به مدت چهار ماه تعلیق می‌شود.

این فرمان با انتقادهای در داخل و خارج از آمریکا روبرو شد و به دنبال طرح شکایت‌هایی، برخی قضات حکم به تعلیق موقت بخش‌هایی از آن دادند.

در نهایت قاضی دادگاه فدرال ایالت واشنگتن حکم به تعلیق کامل فرمان در سراسر کشور داده است. حکمی که با انتقاد شدید دونالد ترامپ روبرو شد و قرار است امروز در دادگاه تجدید بررسی شود.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …