وزیر امنیت داخلی آمریکا: برخی کشورهای فهرست ورود ممنوع شاید به این زودی از لیست خارج نشوند

وزیر امنیت داخلی آمریکا: برخی کشورهای فهرست ورود ممنوع شاید به این زودی از لیست خارج نشوند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا می‌گوید برخی از کشورهایی که تحت تاثیر فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت ورود اتباع‌شان به خاک ایالات متحده قرار می‌گیرند احتمالا به این زودی از فهرست ممنوعیت خارج نمی‌شوند.

جان کلی در این زمینه توضیح بیشتری نداد.

بر اساس فرمان اجرایی رییس‌جمهوری آمریکا که روز جمعه گذشته امضاء شد، اتباع هفت کشور ایران، عراق، سوریه، یمن، سومالی، سودان و لیبی تا ۹۰ روز نمی‌توانند ویزای ورود به آمریکا بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امنیت داخلی آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن در عین حال گفت به شهروندان این هفت کشور که تابعیت دوگانه دارند در صورت استفاده از گذرنامه دیگری که مشمول محدودیت نیست اجازه ورود به خاک آمریکا داده می‌شود.

ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع این هفت کشور با اعتراض‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از آمریکا روبرو شده است.

دونالد ترامپ می‌گوید که هدف از صدور این فرمان اجرایی حفاظت از جان آمریکایی‌ها و تامین امنیت ایالات متحده است.

سرگردانی شش ایرانی در فرودگاه آمستردام

در همین حال، شش ایرانی که از تهران عازم آمریکا بودند پس از ورود به فردوگاه آمستردام هلند مجبور شدند سه شبانه روز را در ترانزیت فردوگاه بگذرانند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اختصاصی از ورود این شش نفر به فردوگاه آمستردام در روز شنبه خبر داده و نوشته است آنها به دلیل اینکه ویزای کشورهای اروپایی را نداشتند نتوانستند از محوطه ترانزیت فرودگاه خارج شوند.

یک دکتر ۳۳ ساله ایرانی، یک دانشجوی دکترا و دو زوج ایرانی که برای دیدار با فرزندان‌شان عازم آمریکا بودند تا صبح سه‌شنبه در فردوگاه آمستردام بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دانشجوی دکترای ۲۹ساله ایرانی گزارش داده است که پس از عبور از پست بازرسی فرودگاه، یکی از ماموران اداره مهاجرت آمریکا گفته است که وی اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد.

او با ویزای معتبر دانشجویی عازم مینه‌سوتا بود تا به مدت شش ماه در دانشگاه به کارهای تحقیقاتی در مورد سیستم‌های تصفیه آب بپردازد.

پدرام، دکتر ۳۳ ساله ایرانی هم در نظر داشت برای گذراندن یک دوره فوق تخصصی به مدت یکسال در دانشگاه پیتسبورگ تحصیل کند.

پدرام به خبرگزاری فرانسه گفته که وی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی است و حتی نمی‌تواند تصور کند که ممکن است خطری امنیتی به شمار رود.

خطوط هوایی «ک‌ال‌ام» برای این گروه از مسافران ایرانی‌اش بلیط بازگشت به تهران در عصر سه‌شنبه را صادر کرده ولی هنوز معلوم نیست چند نفر از آنها به ایران بازگشته‌اند.

در مدت سه روزی که این مسافران ایرانی در بخش ترانزیت فردوگاه بودند کارمندان سفارت آمریکا و وکلای هلندی با‌ آنان ملاقات کرده‌اند ولی تا کنون مشکل ورود آنها به خاک آمریکا حل نشده است.

این شش ایرانی بخشی از صدها مسافر آمریکا هستند که پس از اعلام دستورالعمل جدید رییس‌جمهوری آمریکا در فردوگاه‌های مختلف جهان سرگردان شده‌اند.

ساعاتی پس از انتشار فرمان دونالد ترامپ برای منع صدور ویزا برای هفت کشور خاورمیانه و آفریقا و عدم پذیرش پناهجوی جدید ماموران اداره مهاجرت در فردوگاه‌های آمریکا، اروپا، آسیا و خاورمیانه از ورود عده‌ای از مسافران به خاک آن کشور جلوگیری کردند.

از شامگاه جمعه صدها مسافر آمریکا که عده‌ای از آنها دارای اقامت دائم و یا ویزای معتبر بودند به دلیل ناروشن بودن فرمان صادره از ادامه سفر خود بازماندند ولی عده زیادی هم پس از طی مراحل قانونی توانستند وارد خاک آمریکا شوند.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

طی دو سال ٨ میلیون نفر به تعداد فقرای کشور اضافه شده است!

روزنامه حکومتی اعتماد:طی دو سال هشت میلیون فقیر به تعداد فقرای کشور اضافه شده است! …