وزیر خارجه آمریکا: عربستان و متحدانش فشار بر قطر را کاهش دهند

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و قطر خواست سریعاً اختلافهای خود را حل کنند.

آقای تیلرسون روز جمعه ۱۸ خرداد در سخنان کوتاهی مقابل خبرنگاران در وزارت خارجه گفت شرایط موجود موجب نگرانی آمریکا کشورها و مردم منطقه است. او به این کشورها یادآوری کرد که روح اجلاس اخیر در ریاض شکست دادن افراطگرائی و تروریسم بود و اتحاد آنها عاملی عمده در رسیدن به این هدف است.

وزیر خارجه آمریکا حضور پرزیدنت ترامپ در آن اجلاس را نشان تعهد آمریکا در این راستا دانست و از همه این کشورها خواست اقدامی انجام ندهند که این تنش را بیشتر کند.

آقای تیلرسون گفت: از قطر می خواهیم به نگرانی همسایگانش توجه کند. قطر سابقه حمایت از گروههائی را دارد که در رسیدن به خواسته های سیاسی خود خشونت را به کار گرفته اند. امیر قطر در قطع حمایت مالی و اخراج عوامل تروریستی پیشرفت داشته است اما باید بیش از این و سریعتر از این انجام دهد. دیگران نیز باید دست از حمایت از جناحهائی که دست به خشونت می زنند بردارند. این تعهدی بود که همه در اجلاس کردند.

وزیر خارجه آمریکا عواقب تحریم قطر توسط کشورهای عرب منطقه را نیز مطر ساخت.

آقای تیلرسون گفت این اقدام زندگی را برای شهروندان قطر و آنهائی که امور زندگی شان وابسته به آن کشور است، دشوار کرده و جلوی فعالیتهای اقتصادی آمریکا و دیگران در منطقه را گرفته است.
آقای تیلرسون افزود: ما از عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر می خواهیم محاصره اقتصادی و سیاسی علیه قطر را بشکنند. چنین محاصره ای عواقب انسانی دارد. شاهد کمبود مواد غذائی بوده ایم، اعضای خانواده ها به زور از یکدیگر جدا شده اند و کودکان را بالاجبار از مدارس بیرون آورده اند. بنظر ما اینها نتایجی غیر عمد بوده. خصوصاً در این ماه مبارک رمضان اما میتوان فورا به آنها رسیدگی کرد.

وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که محاصره قطر، اقدامات واشنگتن در منطقه و مبارزه با داعش را نیز به خطر می اندازد.

آقای تیلرسون گفت آمریکا از تلاش امیر کویت برای میانجیگری و یافتن راه حل مسالمت آمیز حمایت می کند و افزود قدرت آن کشورها برای مبارزه با افراطگرائی و تروریسم در اتحاد آنهاسترادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …