وزیر دفاع آلمان: جنگ با تروریسم جنگ با اسلام نیست

وزیر دفاع آلمان بر “ارزش‌های مشترک” در میان اعضای پیمان ناتو تاکید کرد و گفت که این ارزش‌ها جایی برای توجیه شکنجه باقی نمی‌گذارند. او هشدار داد که مبارزه با تروریسم نباید به مقابله با اسلام تعبیر شود.

ورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان در سخنرانی افتتاحیه اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ در انتقادی تلویحی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعمال شکنجه را با مبانی ارزشی ناتو مغایر دانست. او با این که این سخنان را در انتقادی تلویحی نسبت به موضع دونالد ترامپ بیان می‌کرد از ارزش‌های مشترکی در میان اعضای ناتو سخن گفت که به عقیده او نافی هر گونه شکنجه‌اند.

دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود از اعمال برخی از انواع شکنجه در زندان گوانتانامو و در  مبارزه با تروریسم دفاع کرده و خواهان احیا آنها شده بود.

فون در لاین، در ادامه سخنرانی خود در مونیخ گفت که باید مراقب بود که مبارزه با تروریسم به مقابله با اسلام و مسلمفانان تعبیر نشود، زیرا در غیر این صورت ” شکاف‌ها که موجبی برای رشد ترور هستند عمیق‌تر خواهد شد”. او در عوض پیشنهاد کرد که همکاری با مسلمانان و آن دسته از کشورهای اسلامی که با ترور مخالف‌اند تقویت شود.

استفن بنن، مشاور امور استراتژیک در تیم دونالد ترامپ چندی پیش گفته بود که جهان غرب در حال جنگی واقعی با “فاشیسم اسلامی” است.

وزیر دفاع آلمان در ادامه هشدار داد که نباید نسبت به متحدان از یک سو و کشورهایی که  مرزها، حقوق بین‌المللی و ارزش‌های جاری در میان این متحدان را نقض می‌کنند از سوی دیگر، مناسبات و اعتمادی یکسان داشت.

دونالد ترامپ چندی پیش گفته بود که نسبت به آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین، رهبران آلمان و روسیه، اعتمادی یکسان دارد. سخنان فون در لاین ظاهرا انتقادی به این موضع بود.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …