وعده‌های تو خالی مسوولان برای پلاسکویی‌ها

وب سایت تیتر شهر:وعده‌های تو خالی مسوولان برای پلاسکویی‌ها

آخرین روز از نخستین ماه زمستان بود که ساختمان 50 ساله پلاسکو آتش گرفت و شعله‌ور شد. اما این ساختمان خسته و پیرتر از آنی بود که بخواهد توانایی مقابله با آتش را داشته باشد به همین دلیل تاب ایستادگی‌اش را از دست داد و فرو ریخت. با فرو ریختنش 16 آتش‌نشان را در زیر آوار خود حبس و سرمایه سال‌ها تلاش کسبه این ساختمان را به خاکستر تبدیل کرد.

١٠ روز تمام نیروهای امدادی تلاش کردند تا بالاخره آوارها برداشته شد و توانستند پیکر پاک شهدای آتش‌نشانان را از زیر خاک بیرون بکشند. حالا دیگر پلاسکویی وجود ندارد و جایش خالی است. در روزهای نخست این اتفاق تلخ بسیاری از مسئولان برای تسلای خاطر بازماندگان و دادن خبرها و وعده‌های دلگرم‌کننده به کسبه‌ای که سرمایه‌شان زیر خروارها آوار مدفون شده بود در محل حادثه حضور پیدا کردند و وعده وعیدهای زیادی را به آنها دادند. قول‌هایی که با گذشت بیش از 40 روز از این حادثه فقط تعداد کمی از آنها عملی شده است.

بسته‌های حمایتی وزیر کار
وعده حمایت از 4 هزار تن از کارگران بیکار شده ساختمان پلاسکو را وزیر کار و رفاه اجتماعی با حضور در محل حادثه داد. وی این وعده را هم داد که با ارائه وام‌های خرد به افراد آسیب‌دیده در این حادثه از آنان حمایت کند. علی ربیعی گفت: کارگران بیکارشده پلاسکو به اداره کار مراجعه کنند و برای کسانی که این کارگران را جذب کار کنند، وام با سود پایین در نظر می‌گیریم. وزیرکار حتی برای مجموعه‌های تولیدی پلاسکو هم بسته حمایتی وام با مبلغ 100 میلیون تومان با بهره
4 درصد در نظر گرفت.
مستمری مادام‌العمر برای شهدای آتش‌نشان
وی همچنین با اشاره به اینکه مستمری شهدای آتش‌نشان بدون تشریفات قانونی برقرار می‌شود، در جایی دیگر نیز گفت: هرگونه هزینه تکمیلی درمانی خانواده‌های آتش‌نشان و آتش‌نشانان را سازمان تامین اجتماعی به‌عهده می‌گیرد.
شغل جدید برای کارگران بیکارشده
مدیرعامل سازمان بیمه تامین اجتماعی نیز از آغاز به کار کمیته‌ای برای پرداخت مستمری و بیمه بیکاری کارگران تحت پوشش این سازمان که در حادثه پلاسکو آسیب دیدند، خبر داد و گفت: 3هزار و 500 کارگر بیکار شده ساختمان پلاسکو اگر تحت پوشش بیمه بودند، می‌توانند به ادارات کار مراجعه کنند تا مشمول بیمه بیکاری قرار بگیرند یا به شغل‌های مورد نیاز اعزام شوند. البته معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی هم این وعده را داد که مقرری بیکاری کارگران شاغل و بازماندگان افراد متوفی حادثه پلاسکو در اسرع وقت برقرار خواهد شد و به خانواده‌های شهدای ‌آتش‌نشان که تحت پوشش بیمه این سازمان بودند، گفت: خانواده‌های شهدای ‌آتش‌نشان مادا‌م‌العمر از تامین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند. پس از این، رئیس‌جمهور مجدداً در جلسه هیئت دولت در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو دستورات جدید را به گروهی از وزرا و مسئولان ارائه داد تا تصمیمات لازم برای بازسازی فرصت شغلی برای اصناف و ‏کارگران شاغل در این ساختمان اتخاذ شود.
200 تا 300 میلیون تومان موجودی برای هر واحد
مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی گفت: ما بازدیدی از محل نداشته‌ایم، ولی با توجه به تعداد واحدها که 500 واحد هستند، به‌طور متوسط می‌توان برای هر واحد 200 تا 300 میلیون تومان موجودی
در نظر گرفت. علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد نیز از دستور
دولت برای بخشودگی مالیات کسبه پلاسکو، تشکیل کمیته ویژه‌ای برای یاری‌رسانی مالیاتی، بانکی و بیمه‌ای به واحدهای فعال آسیب‌دیده در ساختمان پلاسکو و ضرورت اقدام شرکت‌های بیمه‌ای برای حمایت از خانواده آتش‌نشانان شهید مانند بیمه عمر و فوریت پرداخت خسارت‌های وارد شده در چارچوب تعهدات سخن
به میان آورد.
وام 300 میلیونی بانک مرکزی به هر واحد
سید کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی نیز از پیشنهاد بخشودگی مالیات کسبه پلاسکو تا سال 94 خبر داد و گفت: این پیشنهاد به امضای وزیر اقتصاد رسیده و به هیئت دولت تقدیم شده است. سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز با اعلام این خبر که به صاحبان هر صنف در پلاسکو 300 میلیون تومان وام با سود 18 درصد داده می‌شود، اظهارداشت: این وام‌ها با یک سال تنفس و بازپرداخت سه ساله ارائه می‌شود.
وعده برای کسب و کار مغازه‌داران
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران هم که از همان ساعات ابتدایی در محل حادثه حضور داشت، گفت: برای رسیدگی به وضعیت مغازه‌داران و مالکان ساختمان پلاسکو ستادی تشکیل شده است و به‌صورت موقت برای کسب و کار آنها محلی را فراهم خواهیم کرد. نایب رئیس اتاق اصناف نیز وعده داد: مکانی موقت برای شب عید پلاسکو تخصیص می‌یابد و زیان‌دیدگان در اولویت نمایشگاه بهاره هستند. استاندار تهران نیز اظهار داشت: فروشگاه قدس خیابان مولوی که متعلق به بنیاد مستضعفان است به عنوان محل جدید کار کسبه ساختمان پلاسکو انتخاب شد.
واگذاری سرقفلی‌ها ظرف 2 سال
البته محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان که به عنوان مالک شناخته شد نیز بیان داشت: ظرف دو سال پلاسکو را با استانداردهای لازم و منطبق بر مشخصات فنی می‌سازیم و طبق شرایطی خاص به افراد دارای سرقفلی واگذار خواهیم کرد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: حق سرقفلی کسانی که در این بنا دارای امتیاز بودند، از بین نرفته است و هیئت امنای شرق و غرب بازار تهران هم وعده واگذاری تعدادی مغازه در بازار تهران به کسبه پلاسکو را دادند تا دو ماه آخر سال فروش داشته باشند. دورودیان، رئیس صنف پیراهن دوزان در همین زمینه گفت: به جز بیمه بیکاری، تشکیل ستاد برای اسکان موقت، اولویت کسبه حادثه‌دیده برای شرکت در نمایشگاه بهاره و بخشودگی مالیاتی هیچ‌کدام از قول‌هایی که به حادثه‌دیدگان داده شده عملی نشده است. شایان ذکر است، تا لحظه تنظیم این گزارش به جز «پرداخت مستمری و بیمه بیکاری» «بخشودگی مالیاتی تا پایان سال 94» و «اختصاص 600 واحد صنفی موقت در مجتمع تجاری نور برای راه‌اندازی مجدد کسب و کار کسبه پلاسکو» سایر تعهدات که در جدول زیر به صورت فهرست آمده عملی نشده است. حال باید منتظر ماند و دید که آیا این وعده‌ها تحقق خواهد پذیرفت یا خیر. به گزارش فارس، در مجموع یک هزار و ٢٠٠ واحد تولیدی و تجاری در مجتمع تجاری پلاسکو وجود داشت که براساس آمارها 560 واحد آن فعال بود که در مجموع 15 هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد شد و 3 هزار کارگر نیز بیکار شدند. بخش زیادی از کسبه این ساختمان در صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن بودند که 99 درصد آنان از این واحدها به عنوان «مرکز پخش» استفاده می‌کردند. همچنین 180 واحد در این ساختمان تولیدکننده و فروشنده دیگر اقلام بودند. در این ساختمان 400 واحد پیراهن‌دوز، 6 واحد کشباف، هشت واحد صنف خیاطان و 20 واحد تولیدی کفش فعال بود. ساختمان 15 طبقه پلاسکو در سال 1341 به عنوان نخستین ساختمان بلندمرتبه تهران افتتاح شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ساختمان‌های پلاسکو و آلومینیم در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت.

اینرا هم بخوانید

حملات شدید اسرائیل به غزه، آمریکا. سالیوان، توافق بر سر “خطوط کلی” آتش‌بس موقت

در ادامه حملات نیروهای اسرائیلی به مناطق مختلف غزه،‌ درگیری‌های شدیدی در خان یونس در …