وکیل ملیکا قراگوزلو معترض به حجاب اجباری : حال موکلم مساعد نیست اما بازداشت غیرقانونی او ادامه دارد

کانال تلگرامی امتداد از قول محمدعلی کامفیروزی خبر می‌دهد که ۳۵ روز پس از بازداشت ملیکا قراگوزلو، او همچنان «بلاتکلیف» است.

امتداد نوشت،ملیکا قراگوزلو، دانشجوی 22 ساله دانشگاه علامه طباطبایی و روزنامه نگار، که از روز 23 تیر ماه و پیرو انتشار فیلمی بدون حجاب از خود در صفحه مجازی شخصی‎اش بازداشت شده بود، علیرغم گذشت بیش از یک ماه، همچنان در بازداشت است.

🟢محمدعلی کامفیروزی وکیل این فعال دانشجویی در مصاحبه با امتداد، ضمن اعلام این خبر گفت: هرچند بازداشت موکل من از اول غیرقانونی بود، ولی تداوم این بازداشت، با توجه به اینکه ظاهرا مرحله تحقیقات تمام شده، دیگر هیچ توجیه قانونی و منطقی ندارد.

🟢کامفیروزی گفت: وضعیت جسمی و روحی خانم ملیکا قراگوزلو اصلا مساعد نیست و همانطور که قبلا هم گفتیم، مسئولیت کامل سلامتی ایشان بر عهده دستگاه قضایی و امنیتی است.

🟢کامفیروزی با اعلام اینکه تا کنون بارها برای آزادی خانم قراگوزلو اقدام شده ولی پیگیری ها بی نتیجه بوده است، گفت: خانواده موکلم تا کنون بیش از 10 بار به دادسرای اوین مراجعه کرده اند. حتی 2-3 بار با ایشان تماس گرفته شده و گفته شده برای موکلم قرار وثیقه تعیین شده و بیایید وثیقه بگذارید تا خانم قراگوزلو آزاد شوند و خانواده ایشان بلافاصله به دادسرا رفتند اما ظاهرا بعدش یا بالکل منکر شدند و یا گفتند تصمیم عوض شده است!

✅این وکیل دادگستری، این رفتار را مصداق بارز عدم رعایت قانون و مصداق آزار روحی موکل خود دانست و گفت: مسئولیت کامل تأثیر مخرب چنین رفتارهایی بر عهده مسئولان قضایی و امنیتی پرونده است. این را از الآن می گویم که بعدا دیگر بهانه ای برای توجیه عدم رعایت قانون باقی نماند. من تا الآن سه بار طی سه لایحه کتبی، وضعیت موکل را به صورت مفصل برای بازپرس پرونده آقای حاجی مرادی تشریح کرده‌ام و رسما اعلام کرده‌ام که بازداشت موکلم غیرقانونی است و خصوصا با توجه به وضعیت خاص ایشان، کتبا درخواست کردم که بلافاصله آزاد شوند. حتی سه بار اسناد وثیقه و کفالت را برایشان کتبا و طی لوایح رسمی ارسال کردیم ولی متأسفانه انگار قانون و طی روندهای قانونی، هیچ معنایی ندارد.

🟢کامفیروزی درباره آخرین وضعیت موکل خود گفت: طبق شنیده‌های خانواده موکل، مرحله تحقیقات مقدماتی تمام شده و پرونده به دادگاه ارسال شده است. ظاهرا اتهامات سنگین واهی و بی ارتباطی را هم به موکل نسبت داده اند که همین امر نیز موجب افزایش نگرانی ما شده است.

🟢کامفیروزی در انتها تأکید کرد: اینکه برای رفتاری مثل درآوردن روسری، برای یک دانشجو، تشکیل پرونده بدهند و سخن از اتهامات آنچنانی بزنند، واقعا غیرقابل باور و عجیب است. اصلا معلوم نیست با چه مجوز قانونی و یا شرعی، یک آدم را بیش از یک ماه در بازداشت نگه می‌دارند و از حقوق قانونی مانند حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم می کنند و اینطور مورد آزار روحی قرار می دهند. این نحوه رفتار با شهروندان، مصداق بارز نقض حقوق بشر است و بر خلاف اصول متعدد قانون اساسی و قوانین و مقررات موضوعه کشور است. این خیلی عجیب است که از یکسو رئیس قوه قضاییه مکررا در اظهارنظراتش، توصیه به پرهیز از صدور قرار بازداشت موقت می کند و از سوی دیگر یک بازپرس بدون هیچ توجیه منطقی و قانونی، شهروندان را در بازداشت نگه دارد. این رفتار قانونی نیست و مسئولان قضایی پرونده قطعا باید پاسخگوی آن باشند.

اینرا هم بخوانید

نماینده سازمان ملل از عدم حضور زنان در نشست آتی با طالبان در دوحه دفاع کرد

روزا اُتونبایوا، مقام ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان از عدم حضور زنان افغان در …