۷۸۰ مصدوم در زلزله ۶.٤ ریشتری در سرپل ذهاب

عصر روز یکشنبه ٤ ‌‌آذر زلزله ای با قدرت ۶.٤  ریشتر جنوب غربی شهر سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را لرزانده است.! ۱۹۰۰ روستا در استان کرمانشاه درگیر زلزله می باشند.رژیم خبر مصدومیت ۷۸۰ نفر را اعلام شده است. مردم شب گذشته در بیمارستان سرپل ذهاب به علت عدم حضور پزشک ارتوپد که عموما مشکلات شکستگی داشتند به‎شدت رنج می‌برند و درد می‌کشیدند.

.به گفته مقامات محلی استان کرمانشاه ۱۹۰۰ روستا در استان کرمانشاه درگیر زلزله و مصائبب ناشی از آن می باشند.آب ١٤٦ روستا با ٩ هزار خانوار جمعیت در مناطق زلزله‌زده به علت کدورت از مدار خارج شده است .

صبح روز دوشنبه ٥ آذر حکومت ادعا کرده که :”وضعیت در مناطق زلزله زده عادی میباشد!”. ابعاد ویرانی و آمار خسارت وتلفات جانی به مراتب بیشتر می باشد. روز گذشته حکومت طبق معمول همیشه تا نزدیک به دوساعت بعد از وقوع زلزله اعلام کرده بود که آسیب جانی و مالی وارد نشده. از ساعت 9.30 شب بوقت تهران خبرگزاری سپاه و سایت تسنیم وزارت اطلاعات شروع به مخابره گزارشات دست چین شده و سانسور شده کرده اند. بر اساس اخبار رسانه های حکومتی خسارات سنگینی به این مناطق وارد شده است.یک سال پیش نیر زلزله با قدرت بیش از 6 ریشتری این منطقه را ویران کرد ضدها کشته و دهها هزار نفر آواره شدند.

هنوز مردم زلزله زده سال پیش در این منطقه در چادر و کانکس زندگی می کنند، که زلزله دیگری به وقوع پیوسته. باید عین پارسال با ارسال کمک های جمعی و با حضور در مناطق زلزله زده به یاری مردم شتافت. سال پیش هم مردم با حضور و کمک رسانی بزرگشان، همدردی و نوع دوستی خودشان را ثابت کردند.

حکومت مشغول نظامی کردن منطقه زلزله زده است خودشان گفته اند که سپاه مناطق غرب کشور در حال رسیدن به این منطقه  برای “تامین امنیت”می باشد. این یعنی نظامی و امنیتی کردن منطقه و جلوگیری از ورود مردم به امر کمک رسانی به زلزله زدگان. حکومت آدمکشان و دزدان اسلامی سرمایه به جای کمک رسانی فوری مشغول جابجایی نیروهای نظامی شان برای “تامین امنیت” منطقه می باشند. وقاحت و بی شرمی حکومت حد و مرزی نمی شناسد. بدون شک آمار تلفات جانی و خسارت مالی و ویرانی خانه های مردم و.. بسیار بیشتر از آن چیزی که رسانه های حکومتی اعلام کرده اند.به هیچ چیز این حکومت نباید اعتماد کرد. باید فورا به کمک زلزله زدگان شتافت.

محمد شکوهی

4 آذر 1397، 25 نوامبر 2018

*********

اخبار امروز دوشنبه٥ آذر رسانه های حکومتی

*فارس:مردم شب گذشته در بیمارستان سرپل ذهاب به علت عدم حضور پزشک ارتوپدی که عموما مشکلات شکستگی داشتند به‎شدت رنج می‌برند و درد می‌کشیدند.

*مدیر کل امور روستایی استانداری کرمانشاه:‌زلزله ۱۹۰۰ روستای استان را دربر گرفته‌ است

*ایسنا: آب 146 روستا با 9 هزار خانوار جمعیت در مناطق زلزله‌زده به علت کدورت از مدار خارج شد.

*تستیم:۱۶۱ پس‌لرزه از شامگاه گذشته تاکنون در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به ثبت رسیده است

*فارس:فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: وضعیت شهرهای زلزله زده استان کرمانشاه به حالت عادی بازگشته است.

*مهر:در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب و دالاهو، آب آشامیدنی دچار آلودگی شده‌است. مشکلات مشابهی نیز از ده‌ها روستا در اطراف مرکز زمین‌لرزه گزارش شده‌است.

*فارس:سخنگوی اورژانس  در ارتباط با آخرین آمار مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه گفت: تا کنون در مجموع ۷۲۹ نفر مصدوم شده‌‌اند.بیشترین این مصدومان از شهرستان سرپل‌ذهاب است که به دلیل هراس و گریز از محل زلزله دچار آسیب دیدگی شده بودند.

******

برخی اخبار از رسانه های حکومتی

*فارس:محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از افزایش تعداد مصدومان به 513 نفر تا ساعت 24 خبر داد

*مهر:آمار مصدومین این زلزله تصریح کرد: مصدومین در گیلانغرب ۵۵ نفر، قصر شیرین ۵۰ نفر و سرپل ۵۵ نفر هستند.بسیاری از خانه های تعمیری دچار آسیب و ترک خوردگی شده اند.

*ایسنا:سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفته است: گاز قصر شیرین و سرپل ذهاب و ۵۰ روستای اطراف قطع شده است

*فارس:115 مصدوم به مراکز درمانی منتقل شدند.فرماندار سرپل ذهاب با بیان اینکه در پی این زلزله برق شهرستان سرپل ذهاب قطع شده بود، تصریح کرد: مردم به دلیل از ترس زلزله منازل را ترک کرده و به خیابانها آمدند.

تسنیم:مطابق اعلام منابع محلی، خساراتی به مناطق مختلف روستایی در سرپل‌ذهاب و قصر‌شیرین وارد شده و موجب ریزش دیوار برخی منازل شده است.

*ایسنا:مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی این زلزله را ۶.۴ ریشتر و  محل وقوع آن را استان کرمانشاه – حوالی سر پل ذهاب در عمق ۷ کیلومتری زمین اعلام کرده است.زمین‌لرزه در ۲۷ کیلومتری گیلانغرب، ۳۲ کیلومتری سر پل ذهاب و ۳۳ کیلومتری قصر شیرین رخ داده است.

*فارس:این زمین‌لرزه در مناطق غرب و شمال غرب کشور از جمله کرمانشاه، سنندج، همدان، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل و گیلان احساس شده است.

 

 

خرابی در ثلاث باباجانی

خرابی در ثلاث باباجانی

 

 

 

 

اینرا هم بخوانید

وزارت بهداشت: “افزایش۴۶درصدی تعرفه‌های پزشکی جبران گذشته است”- محمد شکوهی

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت هفته گذشته در دفاع از مصوبه شورای‌عالی بیمه مبنی …