٤٠ درصد زلزله‌زدگان هنوز کانکس ندارند

شرق: حدود ٨٠ روز از زلزله ٧,٣ ریشتری کرمانشاه می‌گذرد و با گذر روزها مشکل سرما هم به مشکلات زلزله‌زدگان اضافه شده است؛ سرمایی که در مناطق کوهستانی بیشتر می‌شود و اگر سرپناه چادر باشد، سرما تا مغز استخوان می‌رود. حالا ٨٠ روز پس از زلزله، نماینده مردم بخشی از مناطق زلزله‌زده یعنی گیلانغرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین می‌گوید حداقل ٣٥ تا ٤٠ درصد مردم زلزله‌زده کانکس ندارند، آن‌هم در این سرما. او همچنین به نحوه تقسیم‌بندی برای اهدای کانکس هم انتقاد دارد. نمایندگان کرمانشاه هم از اقدامات دولت یا به عبارت بهتر انجام‌نشدن اقدامی از سوی دولت انتقاد کردند.
«فرهاد تجری» در گفت‌وگو با «شرق» از وضعیت زلزله‌زدگان می‌گوید. او گفت هرچه شرایط آب و هوایی بدتر می‌شود، مشکلات مردم زلزله‌زده هم بیشتر می‌شود. تجری مشکلات سوخت‌رسانی را یکی از مشکلات موجود در این مناطق عنوان کرد و افزود: «مشکل کمبود سوخت یکی از مشکلاتی است که باید وزارت نفت در جهت تأمین آن اقدام می‌کرد. بخشی از آن را بخش خصوصی انجام داده، ولی متأسفانه برای بخشی دیگر از این مشکل، هنوز معجزه یا حرکت خاصی از وزارت نفت ندیده‌ایم». نماینده مردم گیلانغرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در مجلس درباره وضعیت اسکان مردم زلزله‌زده از نحوه تقسیم کانکس‌ها بین زلزله‌زدگان انتقاد کرد و گفت: «درباره اسکان در این هوای سرد و زیر صفر شاهد اسکان مردم در چادرها هستیم که اصلا مناسب نیست. با این شرایط بارندگی برف و باران و باد، گاهی ریزگردها هم اضافه می‌شوند که شرایط بدی را فراهم کرده است». تجری این شرایط را نیازمند حمایت بیشتر و به‌ویژه حمایت بیشتر در بحث کانکس‌ها دانست. او در ادامه با انتقاد از بنیاد مسکن گفت: «بنیاد مسکن از ابتدا دسته‌بندی غلطی را انجام داده که همان مبنای تقسیم‌بندی کانکس‌ها قرار گرفت». او ادامه داد: «همین تقسیم‌بندی باعث نارضایتی زیاد و همچنین عدم پوشش صحیح با کانکس‌ در شرایط اسکان موقت شده است».
انتقاد از تقسیم‌بندی بنیاد مسکن
او علت این وضعیت را همان تقسیم‌بندی بنیاد مسکن توصیف کرد که در شش دسته تقسیم‌بندی کرده است؛ به گفته او در این شش دسته منازل به گروه‌های «سالم»، «تعمیری نوع ١، ٢، ٣» و «تخریبی نوع ١ و ٢» تقسیم شده‌اند. تجری همچنین گفت: «کانکس‌ها فقط به «تخریبی نوع ١» داده شده و بقیه گروه‌ها از داشتن کانکس محروم هستند و باعث شده عده زیادی الان در زیر چادرها مستقر باشند و در این سرما کانکس به آنها تعلق نگیرد». نماینده مردم گیلانغرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در ادامه به موضوعی اشاره کرد که مشکلی بر مشکلات می‌تواند اضافه کند؛ او گفت: «حالا به اینها وضعیت مستأجرانی را هم که بی‌سرپناه شده‌اند، اضافه کنید که برنامه مدون و روشنی هم برای آنها نداریم یا آنها که مریض دارند».
او در ادامه به شرایط مناطق زلزله‌زده اشاره‌ای کرد: «این تقسیم‌بندی شاید تازمانی‌که بحران مرتفع شود توجیه داشته باشد، اما الان این شرایط برای مردم سخت است، آن‌هم در منطقه‌ای که هر لحظه با زلزله‌های پنج يا شش ریشتری می‌لرزد و پس‌لرزه‌های سنگین دارد؛ بیشتر ساختمان‌ها آسیب دیده‎اند و قابل‌اعتماد نیستند و همچنین مردم زلزله ٧,٣ ریشتری را تجربه کرده‌اند و تحت فشار روحی و روانی قرار دارند».
مردم به چادر پناه برده‌اند
تجری ادامه داد: «با این شرایط دیگر الان خانه‌ای هم نیست كه اجاره کنند. سرپناه مردم باید یا خانه باشد یا کانکس یا چادر که فعلا دو مورد اول وجود ندارد و مردم به چادر پناه برده‌اند». تجری همچنین در پاسخ به اینکه آیا توزیع کانکس‌های سپاه هم این کمبودها را بر‌طرف نکرده، گفت: «سپاه طبق قراردادی که با بنیاد مسکن داشته، کانکس‌هایی را ساخت و تحویل داد که شامل همان گروه اول می‌شد». به گفته تجری حداقل ٣٥ تا ٤٠ درصد از مردم هنوز کانکس ندارند و نیازمند این سرپناه موقت هستند.
بنیاد مسکن دنبال درآمدزایی است
«احمد صفری»، نماینده کرمانشاه هم در تذکری شفاهی از اقدامات دولت درباره زلزله‌زدگان کرمانشاه انتقاد کرد و گفت: «با توجه به سردی هوا ضروری است هر‌چه سریع‌تر اسکان زلزله‌زدگان انجام شده و تعهدات دولت و اجرای مصوبات هيئت دولت درباره زلزله‌زدگان انجام شود. همه ما مکلف به رسیدگی به اوضاع این مردم هستیم که هشت سال از کیان جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند، نمی‌توان رسیدگی به وضع موجود را فقط با وعده وعید رفع کرد». به گزارش «ایسنا» او با اشاره به دیدارش با وزیر کشور، گفت: «در این دیدار از آقای رحمانی‌فضلی خواستیم دستور دهند کانکس به زلزله‌زدگان داده شود، چون اگر کانکس به تعداد کافی داده شده، سؤال این است که چرا هنوز تعداد زیادی خانوار زیر چادر زندگی می‌کنند». صفری با انتقاد از اقدامات بنیاد مسکن، ادامه داد: «متأسفانه در این بین بنیاد مسکن در خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان تعلل می‌کند و فقط دنبال درآمدزایی است».
منتظر اقدام عملی دولت هستیم
تجری همچنین درباره اخباری مبنی بر فوت برخی از کودکان بر اثر سرماخوردگی، گفت: «ممکن است در خانه هم بچه‌ها مریض شوند، اکنون دیگر با این شرایط و در چادر که دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد. شاید برخی از بچه‌های خانواده خودم هم در چادرها سرما خورده باشند، اما اینکه سرماخوردگی منجر به فوت شود تا حرکتی صورت بگیرد زیبنده نیست. بالطبع در این شرایط هم بزرگسالان و هم اطفال مریض می‌شوند». نماینده مردم گیلانغرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین ادامه داد: «اینکه فوت صرفا به‌خاطر حضور در چادر باشد، نمی‌توان گفت، ولی اینکه ناشی از سرماخوردگی و تبعات آن باشد، ممکن است باشد. اما فوت ناشی از سرمازدگی اصلا نداریم. همچنین درباره سرماخوردگی و تبعات آن مراجع قانونی باید اظهارنظر کنند. اين را كه چند نفر مطرح شده باید از مسئولان مربوطه و دستگاه‌های ذی‌ربط پرسید». او افزود: «جاهایی هم که فردی فوت شده، درباره علت فوت باید دستگاه مربوطه یعنی مرجع قضائی و پزشکی قانونی که شفاف، بدون حاشیه و قانونی هستند، اظهارنظر کنند».
او در مورد اقداماتی که برای رفع مشکلات زلزله‌زدگان در مجلس انجام شده هم گفت: «ما گفتیم؛ صحبت کردیم؛ منتظر نتایج هستیم و بخشی را هم منتظر اقدامات عملی دولت هستیم که برای رفع مشکلات انجام دهد. ما در جلسات حرف‌هایمان را گفته‌ایم؛ در جلسه با آقای نوبخت هم مطرح کردیم و منظر اقدام عملی دولت هستیم».
دولت نمی‌تواند از کشورهای دیگر کمک بگیرد
همچنین «قاسم جاسمی» نماینده کرمانشاه در مجلس هم روز گذشته در تذکری شفاهی خواستار رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان شد؛ او گفت: «وضعیت زلزله‌زدگان کرمانشاه حاد است». به گزارش «ایسنا» او افزود: «مردم تهران این چند روز هوای بسیار سرد را تجربه کردند که این هوای سرد در منطقه غرب کشور بسیار بیشتر است. در فضای مجازی دیدیم که به دلیل آب‌گرفتگی باید زلزله‌زدگان در چادرها قایق سوار شوند، شرایط تنها نشان می‌دهد که وضعیت زلزله‌زدگان از نگران‌کننده به شکننده رسیده است». نماینده کرمانشاه اضافه کرد: «ما از رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که اگر نمی‌تواند کمکی به زلزله‌زدگان کند و شرایط این منطقه را به وضعیت عادی برگرداند از کشورهای دیگر کمک بگیرد. متأسفانه دولت دراین‌باره خود را ناکارآمد نشان داده است». همان روزها که زلزله کرمانشاه فضای مجازی و حقیقی را متأثر کرده بود، خیلی‌ها می‌گفتند که با فروکش‌کردن این موج‌ها زلزله‌زدگان به فراموشی سپرده می‌شوند؛ شاید این پیش‌بینی از سوی دستگاه‌های مسئول خیلی زود به تحقق پیوسته؛ اما هوا سرد است و  ٤٠،٣٥ درصد از مردم در چادر شب را صبح می‌کنند؛ آن هم در سرمای آن مناطق؛ مناطقی که بهار و پاییزش به اندازه زمستان برخی مناطق کشور سرد است؛ چه رسد به این روزها که دیگر زمستان است.

اینرا هم بخوانید

خودروهای مردمی کمک‌رسان به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان بدون بنزین مانده‌اند!

وب سایت حکومتی رکنا نوشته:خودروهای کمک‌رسان به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان بدون بنزین مانده‌اند! رکنا: …