پارسینه در باره افزایش بیکاری

پارسینه از کارزار انتخابات و بحرانی به نام بیکاری گزارش می‌دهد؛ مقصر جدید افزایش بیکاری مشخص شد!

در حالی وضعیت بیکاری در کشور به بحران تبدیل شده که در این روزهای پایانی دولت یازدهم هر کدام از وزارتخانه‌ها که نقش بسزایی در بیکاری و اشتغال داشتند حالا به دنبال مقصر اصلی می‌گردند تا عدم بهبود شرایط و عملکرد غیرقابل قبول خود را به گردن دیگری بیاندازند.
حالا وزارت کار وارد میدان شده و در شرایط فعلی  سازمان خصوصی سازی را زیر سوال برده است. اگرچه این سازمان نیز همچون برخی دیگر از سازمان‌ها به هدف خود نرسیده اند اما حالا مقصر بیکاری شناخته شده اند.
اخیرا سیدحمید کلانتری معاون وزیر تعاون با تأکید بر اینکه یکی از سیاست های دولت در جهت ایجاد اشتغال پایدار و همچنین کوچک سازی دولت بوده اما متأسفانه سازمان خصوصی سازی در واگذاری امور به تعاونی‌ها به خوبی عمل نکرد.
گفتنی است که بسیاری از سازمان‌ها و وزارتخانه ها در افزایش بیکاری سهم دارند اما نمی‌توان به طور کلی منکر وظایف یک سازمان شد و عملکرد نامناسب آن را بر گردن سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها انداخت.
حالا بالا بودن نرخ بیکاری به یکی از معضلات فراگیر اقتصادی کشور بدل شده و در این میان اما موضوع بیکاری زمانی دردناک‌تر می‌شود که بدانیم عمده جمعیت بیکار، جوانان دانش آموخته دانشگاهی‌اند که جامعه نیازی به تخصص‌ها و مهارت‌های آنان ندارد.
پس از وعده‌های حسن روحانی برای پایین آوردن نرخ بیکاری و افزایش اشتغال اینبار رئیس جمهور با طرح جدیدی به‌اسم کاج، مخفف کارورزی برای اشتغال جوانان بحران بیکاری وارد عرصه شده است و معتقد است که با این طرح  می‌تواند در دولت آینده  معضل بیکاری را حل کند.
او در صحبت‌های خود به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم گفته است : نخستین برنامه‌ای که در صد روز انجام خواهد شد و نهایی خواهیم کرد برنامه‌ای تحت عنوان کارورزی است که مخفف آن کاج است. با اجرایی و عملیاتی شدن این برنامه دنبال این هستیم که ایرادات آن را بدانیم، سازمان برنامه و بودجه هم آیین‌نامه اجرایی آن را تنظیم می‌کند و حتماً تا پایان دولت یازدهم آماده خواهد شد. او همچنین گفته بود که در دولت دوازدهم نخستین اقدام در زمینه طرح کارورزی برای اشتغال جوان‌های ما خواهدبود. اما آنطور که به نظر می‌رسد طرح کاج هم در ادامه دیگر طرح‌های اشتغالزایی دولت یازدهم بوده که طی این سالها توفیق چندانی نداشته است.
بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران  در حال حاضر جمعیت بیکارکشور۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است  که البته نرخ بیکاری از تقسیم جمعیت بیکار به جمعیت فعال بدست می آید و این امر حکایت از آن دارد که جمعیت فعال را باید مد نظر داشت.
این سازمان اعلام کرده که نرخ بیکاری در چهار سال گذشته افزایش یافته است. اما  به گفته کارشناسان نکته  حائذ اهمیت این است که نرخ بیکاری رابطه مستقیمی با نرخ مشارکت اقتصادی دارد. این نرخ نشان می‌دهد که چقدر به میزان افراد جویای کار اضافه شده و  متاسفانه این نرخ بی وقفه در دولت یازدهم افزایش یافته است.
در حال حاضر که شرایط برای کارگران سخت شده و بیکاری به بحران جدی تبدیل شده است هر کدام از مسئولان برای بیکاری نسخه ای می‌پیچند. هر کدام دلیلی را برای بیکاری می آورند و راهکارهایی را برای اشتغالزایی بیشتر بیان می‌کنند. اما در این میان موضوعی که بیش از همه حائذ اهمیت است مربوط به واردات بی رویه، قاچاق بیش از حد از مبادی رسمی و قانونی، عدم نظارت‌ها، عدم حمایت از بنگاه های خرد و کوچک، جذب سرمایه گذاری‌های خارجی،  اصلاح کردن قوانین و از میان برداشتن برخی قوانین دست و پا گیر و… است که اگر مسئولان به جای وعده‌های پی در پی حتی به یکی از این موارد توجه ویژه داشتند حداقل معضل بیکاری در جامعه تا حدی برطرف می‌شد.
حالا سازمان خصوصی سازی زیر ذره بین وزارت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی قرار گرفته به طوریکه مسئولان این وزارتخانه سازما خصوصی سازی را یکی از مقصران بیکاری به شمار آورده است. بدین ترتیب می‌بینیم که بهانه‌جویی بیش از چاره جویی مطلوب واقع شده  است و مسئولان دیگر رغبتی برای جستن راهکار بهتر به جای مقصر بیشتر ندارند!

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …