پارلمان اسکاتلند به همه‌پرسی مجدد استقلال از بریتانیا رای مثبت داد

پارلمان اسکاتلند روز سه‌شنبه هشتم فروردین به طرح نیکولا استورجن، وزیر اول این کشور، برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیا در اواخر سال ۲۰۱۸ یا سال ۲۰۱۹ رای مثبت داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در جلسه پارلمان اسکاتلند ۶۹ نماینده در حمایت از طرح خانم استورجن رای دادند و ۵۹ نماینده نیز مخالف این طرح بودند. این رای، وزیر اول اسکاتلند را ملزم می‌کند که از پارلمان بریتانیا اجازه برگزاری مجدد همه‌پرسی را بگیرد.

اسکاتلند سال ۲۰۱۴ نیز شاهد رفراندوم استقلال از بریتانیا بود اما در آن مقطع زمانی اکثریت مردم این بخش از بریتانیا رای به ماندن در این کشور دادند. با این حال برگزیت و رای مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا، اسکاتلند را در شرایط متفاوتی قرار داده است چرا که اکثر اسکاتلندی‌ها موافق باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بودند.

رویترز می‌نویسد که رای روز سه‌شنبه پارلمان اسکاتلند به طرح نیکولا استورجن قابل پیش‌بینی بود. بر این اساس اگر پارلمان بریتانیا نیز این طرح را تایید کند، همه‌پرسی استقلال اسکاتلند قبل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی از رای‌گیری روز سه‌شنبه پارلمان اسکاتلند در ادینبورو نوشته که خانم استورجن خطاب به نمایندگان این پارلمان عنوان کرده که «آینده اسکاتلند باید در دست خود اسکاتلند باشد».

به گفته وی، برگزیت شرایط را به نسبت سال ۲۰۱۴ تغییر داده و از این رو باید در فاصله پاییز سال ۲۰۱۸ تا بهار ۲۰۱۹ همه‌پرسی جدیدی برگزار شود.

وزیر اول اسکاتلند همچنین تاکید کرده که تغییرات حاصل از برگزیت نباید بر اسکاتلند تحمیل شود و اسکاتلند باید از این حق برخوردار باشد که درباره ماهیت تغییرات تصمیم بگیرد.

پیش از این ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، که دولت او باید در نهایت همه‌پرسی را تایید کند، گفته بود که اکنون زمان مناسبی برای برگزاری این همه‌پرسی نیست.

به گفته او، همه بریتانیا متشکل از انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی، باید کنار هم تلاش کنند که به بهترین توافق ممکن با اتحادیه اروپا برسند.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …