پایان خونین عملیات تروریستی گروه الشباب در هتلی در موگادیشو

نیروهای امنیتی سومالی پس از حدود ۳۰ ساعت به عملیات شبه‌نظامیان گروه الشباب در هتلی در موگادیشو خاتمه دادند. منابع مختلف تعداد کشته‌شدگان این حمله تروریستی و گروگانگیری را تا ۲۰ نفر هم گزارش کرده‌اند.

ار دیگر هتلی در موگادیشو، پایتخت سومالی هدف حمله شماری شبه‌نظامی قرار گرفت که مانند حوادث مشابه در سال‌های گذشته با اشغال این هتل و گروگانگیری ده‌ها نفر همراه بود.

خبرگزاری فرانسه بامداد یک‌شنبه، ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) به نقل فرمانده عملیاتی نیروهای امنیتی سومالی در محل گزارش داد تمام مهاجمان مسلح کشته شده‌اند.

مسئولیت این حمله را اسلامگرایان افراطی گروه الشباب بر عهده گرفته‌اند. حمله شبه‌نظامیان به هتل “حیات” شامگاه جمعه با چند انفجار در بیرون ساختمان هتل آغاز شد و پس از آن مهاجمان مسلح وارد ساختمان شدند و عده‌ای را به گروگان گرفتند.

گزارش‌های متفاوت درباره شمار کشته‌شدگان

برخی منابع به نقل از گروه الشباب می‌گویند در این حمله ۲۰ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر مجروح شده‌اند. یک مقام امنیتی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته دست‌کم ۱۲ نفر کشته شده‌اند که اغلب غیرنظامی بوده‌اند.

به گفته شاهدان عینی در جریان تبادل آتش میان تروریست‌ها و نیروهای امنیتی بارها صدای انفجار شنیده شد و ساختمان هتل به شدت آسیب دید.

روز شنبه عملیات واحد ضدترور نیروهای امنیتی سومالی که توسط نظامیان آمریکایی آموزش دیده‌اند با انتقادهای زیادی روبرو شده بود.

خبرگزاری آلمان از قول مدیر هتل حیات گزارش داد نیروهای امنیتی در مقابله با تروریست‌ها از سلاح‌های سنگین، از جمله خمپاره استفاده کرده‌اند.

آغاز حمله با دو انفجار انتحاری

ظاهرا پس از افزایش انتقادها فرماندهی عملیات به یگان ویژه پلیس سومالی واگذار شده است. بنابر این گزارش حمله به این هتل که نزدیک فرودگاه موگادیشو قرار دارد با دو عملیات انتحاری و انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده آغاز شد.

اینرا هم بخوانید

گزارشگر ویژه سازمان ملل می‌گوید در ایران «شواهدی از نسل‌کشی در دهه ۶۰» وجود دارد

جاوید رحمان، گزاشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری ایران می‌گوید شواهدی از «نسل‌کشی» …