پدر دانش‌آموز جيرفتی: گفتند اگر رضايت ندهيم نميیگذارند دانيال در جيرفت درس بخواند

روزنامه اعتماد:پدر دانش‌آموز جيرفتي كه مورد ضرب و شتم مدير مدرسه قرار گرفته: گفتند اگر رضايت ندهيم نمي‌گذارند دانيال در جيرفت درس بخواند

دو روز است كه تصوير و خبري در شبكه‌هاي اجتماعي دست‌به دست مي‌شود كه باوجود تمام اخبار به‌ظاهر پراهميت‌تر، واكنش‌هاي زيادي به دنبال داشته است. تصوير متعلق به پسربچه‌اي است كه صورتش به‌شدت آسيب‌ديده و مشخص است كه دندان‌هايش شكسته‌اند.  «دانيال رفيعي» دانش‌آموز ١٤ ساله جيرفتي ١٥ روز پيش چنان از مدير مدرسه كتك‌خورده كه هنوز قادر به مدرسه رفتن نيست و بدتر اينكه به گفته پدرش آقاي مدير نه‌تنها از آنها دلجويي نمي‌كند بلكه سعي مي‌كند با ابزارهاي مختلف خانواده دانيال را وادار به رضايت كند.  اميد سلاجقه؛ رييس اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش‌وپرورش استان كرمان موضوع را خبري سوخته مي‌خواند و مي‌گويد: «اين اتفاق تازه نيست. پرونده مدير به هيات رسيدگي به تخلفات كاركنان آموزش‌وپرورش ارسال شده و تاكيد هم كرده‌ايم كه خارج از نوبت به آن رسيدگي شود. دليل اينكه خانواده اين دانش‌آموز هنوز به رسانه‌اي كردن آن مي‌پردازند براي خود ما هم نامعلوم است.» پدر دانيال اما نظر ديگري در اين زمينه دارد. وي درپاسخ به اظهارات سلاجقه مي‌گويد: «دليل ما اين است كه هنوز هم هيچ كدام از مسوولان آموزش‌وپرورش اهميتي به ما نمي‌دهند، سراغ هر كدام مي‌رويم مي‌گويد برو شكايت كن. در اين مدت از ما دلجويي نشده و حتي تهديد هم شده‌ايم. چاره‌اي نديديم جز اينكه موضوع را رسانه‌اي كنيم بلكه حساسيت روي اين موضوع زياد شود.» او ادامه مي‌دهد: «اتفاق خيلي وحشتناكي افتاده، بچه من به‌شدت آسيب ديده است. بدتر اينكه واكنش مسوولان آموزش‌وپرورش جيرفت ناراحتي ما را بيشتر كرده است حتي در همان روزهاي اول فردي كه خودش را كارمند حراست آموزش‌وپرورش اعلام مي‌كرد سراغ ما آمد و گفت كه اگر موضوع را پيگيري كنيم دانيال را در هيچ مدرسه‌اي در جيرفت ثبت‌نام نمي‌كنند.» او ماجرا را اين‌طور تعريف مي‌كند: «پنجم دي‌ماه پسرم و دو دانش‌آموز ديگر در حياط مدرسه گلاويز مي‌شوند و همه‌شان را به دفتر مدرسه مي‌برند. با آن دو كه از بستگان مدير مدرسه بوده‌اند كاري ندارند و فقط پسر من را نگه مي‌دارند. مدير مدرسه اول يك مشت به صورت دانيال مي‌زند كه باعث مي‌شود لبش پاره شود و دندانش بشكند. دانيال به خاطر اين ضربه به زمين مي‌افتد و حتي با اين شرايط مدير او را رها نمي‌كند بلكه شروع مي‌كند به لگد زدن. يكي از اين ضربه‌ها به صورت دانيال مي‌خورد و باعث مي‌شود بيني‌اش بشكند. بعد او را با همان وضعيت به خانه مي‌فرستند. دانيال با پاي پياده و در حالي كه از بيني و دهانش خون مي‌رفت به خانه آمد. خدا شاهد است كه نيمه بي‌هوش بود. الان لبش ١٢ بخيه خورده، دندانش از ريشه شكسته، بيني‌اش گچ گرفته شده و بدنش به‌شدت كوفته و كبود است. » او از مزاحمت‌هايي كه بعد از اين اتفاق براي‌شان پيش آمده هم شاكي است و مي‌گويد: «اينجا شهر كوچكي است و اغلب همديگر را مي‌شناسند. وقتي يك نفر با نفوذ باشد به‌راحتي مي‌تواند روي بقيه تاثير بگذارد. از روزي كه دانيال كتك‌خورده تا الان دايم به ما مي‌گويند اگر رضايت بدهي به نفع خودت است. حتي مدير مدرسه هم اعلام پشيماني نكرده و مي‌گويد اذيت كرد، كتكش زدم! همين حالا هم به كارش ادامه مي‌دهد و معلوم نيست دوباره چه زماني بچه ديگري را بزند. »
سلاجقه؛ رييس اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش‌وپرورش استان كرمان در جواب اينكه چرا مدير تعليق نمي‌شود و هنوز در مدرسه حضور دارد، مي‌گويد: «تا وقتي نتيجه هيات رسيدگي به تخلفات نيايد نمي‌توان كسي را مجازات كرد. »

———————

گزارش ایسنا در این باره .توضیحاتی درباره حادثه تنبیه بدنی دانش‌آموز جیرفتی/ بازگشت «دانیال» به مدرسه و اخراج مدیر

اخیرا تصاویری از چهره دانش‌آموز جیرفتی که از سوی مدیر مدرسه‌اش مورد ضرب و شتم قرار گرفته، در فضای مجازی منتشر شد که بازتاب‌های فراوانی به همراه داشت.

 برادر «دانیال رفیعی» دانش آموز آزاردیده در گفت‌وگویی با ایسنا، به توضیح ماجرای ضرب و شتم دانیال پرداخت و گفت: اوایل دی ماه برادرم به همراه دو تن دیگر از هم مدرسه‌ای‌هایش در حیاط مدرسه درگیری لفظی پیدا می‌کنند، مدیر مدرسه متوجه می‌شود و ابتدا آن دو دانش آموز دیگر را که گویا از اقوامش بوده‌اند به داخل دفتر مدرسه می برد و با آنها صحبت می کند.

وی مدعی شد: سپس مدیر آن دو نفر را به خانه می‌فرستد و در حالی که همه دانش آموزان رفته بودند و 10 دقیقه از زنگ آخر مدرسه گذشته بود برادرم را کتک می زند و مشتی به بینی و دهانش می‌کوبد. برادرم بیهوش بیرون مدرسه رها شده بود که توسط مردم به بیمارستان می‌رسد.

رفیعی گفت: از پزشکی قانونی سه ماه طول دوره درمان گرفتیم و از مدیر مدرسه شکایت کردیم؛ البته شنیده‌ایم، وی خودش استعفا داده و آموزش و پرورش با او برخوردی نکرده است.

رفیعی افزود: اکنون  وضعیت جسمانی‌ برادرش برای حضور در مدرسه مساعد است و علیرغم آنکه زخم لبش خوب نشده اما از امروز  مدرسه رفته است.

سلاجقه، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش کرمان نیز در این باره به ایسنا گفت: در پی تنبیه بدنی دانش آموز مدرسه شهید فاریابی شهرستان جیرفت توسط مدیر مدرسه در تاریخ پنجم دی ماه جاری،  این مدیر متخلف هفتم دی ماه به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان اداره کل آمورزش و پرورش استان کرمان معرفی شده و از سمت مدیری مدرسه نیز برکنار شده است.

وی افزود: اکنون دانش آموز  در همان مدرسه در حال تحصیل است.

سلاجقه در عین حال گفت: تهدید ولی دانش آموز توسط رئیس حراست اداره کل آموزش و پرورش استان مبنی بر  این که «اگر رضایت ندهید از  ادامه تحصیل فرزندتان در مدرسه جلوگیری می شود»، صحت ندارد.

رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان جیرفت: مدیر متخلف برکنار شده است

مجید امیرتیموری رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان جیرفت نیز در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص وضعیت دانش‌آموزی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، گفت: روز پنجم دی ماه متاسفانه این اتفاق رخ داده است که یک روز بعد ضمن برکناری مدیر مدرسه از سمتش، مدیر جایگزین نیز معرفی شده است.

وی ادامه داد: روز هفتم دی ماه یعنی دو روز بعد از این اتفاق مدیر متخلف به هیات تخلفات کارکنان اداری معرفی شده است.

امیرتیموری با ابراز تاسف بیان کرد: وضعیت دانش‌آموز را پیگیری کرده‌ایم و در حال حاضر در همان مدرسه مشغول به تحصیل است.

رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان جیرفت با تکذیب ادعایی مبنی بر تهدید صورت گرفته از طرف حراست اداره کل آموزش و پرورش نسبت به خانواده دانش‌آموز، گفت:‌ خانواده دانش‌آموز هیچگونه ملاقاتی با حراست نداشته‌اند لذا این ادعا از اساس کذب بوده و آن را تکذیب می‌کنم.

امیرتیموری افزود: آنچه در حیطه وظایف اداره شهرستان بوده انجام شده و پرونده مدیر متخلف توسط هیات تخلفات کارکنان در دست پیگیری و رسیدگی است.

اینرا هم بخوانید

اختصاص بیش از شش هزار میلیارد تومان بودجه برای “اینترنت ملی”!

در بودجه سال بودجه سال ۱۴۰۳ دولت شش هزار میلیارد تومان برای راه اندازی “اینترنت …