پس‌لرزه‌های کشف گرایش‌های راست‌افراطی در ارتش آلمان

هر روز جنجال ‌برخاسته از دستگیری یک افسر ارتش آلمان ابعاد جدیدتری می‌یابد. دستگیری این افسر سرنخ کشف یک هسته ‌تروریستی در ارتش آلمان بود. حال برخی از اطلاعات مربوط به برنامه‌های تروریستی این گروه نیز فاش شده است.

موضوع جنجالی کشف یک هسته‌ تروریستی در ارتش آلمان (بوندس‌ور) با نام و پرونده “فرانکو آ.” پیوند خورده است. این فرد عضو یک گروه تروریستی در ارتش آلمان بوده که از جمله قصد ترور یکی از وزیران آلمان را داشته است. نام رئیس جمهور پیشین آلمان، یوآخیم گاوک نیز در لیست ترور این گروه بوده است.

“فرانکو آ.” به عنوان یک پناهجوی سوری تقاضای پناهندگی کرده بود. هدف این افسر آلمانی از این اقدام این بود که پس از دست زدن به اقدامات تروریستی، نوک پیکان تحقیقات پلیس جنایی را متوجه جریانات اسلامگرا بکند.

بیشتر بخوانید: دستگیری یک افسر دیگر آلمانی به اتهام فعالیت ‌تروریستی

سه نفر و از جمله دو افسر ارتش آلمان در شمار کسانی هستند که متهم به فعالیت‌های تروریستی شده‌اند. دادستانی کشور اعلام کرده است که این افراد قصد داشته‌اند اقدام عملیات تروریستی مخرب بکنند. هدف از برنامه‌های تروریستی این گروه افراطی و راستگرا دامن زدن به موج بیگانه‌ستیزی در آلمان بوده است.

این افراد چه کسانی بودند؟

سه متهم پرونده “فرانکو آ.” و “عملیات تروریستی” یاد شده عبارتند از:

• “فرانکو آ.”: این افسر (ستوان یکم) ۲۸ ساله ارتش آلمان از ایالت هسن آلمان می‌آید و در یگان مشترک آلمان و فرانسه در “ایلکیرش” خدمت می‌کرده است. او برای انجام تحقیقات بیشتر در حبس به سر می‌برد.

• “ماکسیمیلیان ت.”: او نیز گفته می‌شود در برنامه‌ریزی عملیات تروریستی مشارکت داشته است. بر اساس ارزیابی دادستانی آلمان “ماکسیمیلیان ت.” چهره اصلی این گروه تروریستی بوده است. او نیز از ایالت هسن آلمان می‌آید، ۲۷ سال سن دارد و افسر ارتش آلمان است. خواهر او گویا دوست دختر “فرانکو آ.” بوده است.

• “ماتیاس اف.”: فرد سوم این پرونده است. از شهر اوفنباخ آلمان می‌آید و گمان می‌رود که با دو متهم دیگر در برنامه‌ریزی این عملیات تروریستی مشارکت و همدستی داشته است. او دانشجو است. تعداد زیادی فشنگ ارتش آلمان در خانه او پیدا شده است. احتمال می‌رود که “فرانکو آ.” این فشنگ‌ها را به او داده باشد. فشنگ‌هایی که “فرانکو آ.” به مرور از ارتش آلمان ربوده است. این پرسش که چگونه کسی از جریان کاسته شدن هزاران فشنگ مطلع نشده، هنوز ناروشن مانده است. حکم دستگیری این دانشجو نیز صادر شده است.

Verteidigungsministerin von der Leyen Bundeswehr (Reuters/W. Rattay)اورزلا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان و افزایش انتقادها

برنامه‌آن‌ها چه بود؟

بر اساس ارزیابی منتشر شده دادستانی آلمان، این افراد برنامه داشتند “به جان سیاستمداران ارشد و افراد نام‌آشنای جامعه آلمان که به گمان آن‌ها سیاستی نادرست در قبال خارجیان و پناهجویان داشته‌اند، سوءقصد کنند.”

لیست افرادی که قرار به ترور آن‌ها بوده از جمله شامل رئیس جمهور پیشین آلمان، یوآخیم گاوک و همچنین وزیر دادگستری آلمان، هایکو ماس بوده است.

برنامه از این قرار بوده است که “فرانکو آ.” این حملات تروریستی را انجام دهد. و چون “فرانکو آ.” خود را یک پناهجوی سوری معرفی کرده، پس از انجام این حملات، نوک پیکان اتهامات را متوجه پناهجویان و متقاضیان پناهندگی در آلمان بکند.

وزیر دفاع آلمان و ابهامات بسیار

حال موج انتقاد علیه ارتش آلمان و از این رو علیه وزیر دفاع این کشور، خانم اورزولا فون در لاین به راه افتاده است. وزیر دفاع آلمان اعلام کرده است که موضوع را با جدیت تمام بررسی خواهد کرد. پرسش‌ها و ابهامات بسیاری در رابطه با پرونده “فرانکو آ.” وجود دارند.

بسیاری می‌پرسند که چگونه کسی در ارتش متوجه گرایش‌های افراطی “فرانکو آ.” نشده است؟ چگونه ممکن است کسی متوجه کم شدن هزاران فشنگ نشود؟

بیشتر بخوانید: رسوایی فعالیت راست‌گرایان افراطی در ارتش آلمان

از جانب دیگر، فشار بر وزارت کشور آلمان نیز افزایش یافته است. این پرسش مطرح است که چگونه فردی همچون “فرانکو آ.” بدون دانستن یک کلمه عربی می‌تواند به عنوان پناهجوی اهل سوریه تقاضای پناهندگی کند و کسی متوجه نشود؟حال قرار است پرونده‌۲۰۰۰ متقاضی پناهندگی مجددا مورد بررسی قرار گیرند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …