پمپئو: حاکمان ایران جزو خطرناک‌ترین و بدترین‌ تروریست‌های جهان هستند

رادیو آمریکا:مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت: «افرادی که در حاکمیت رژیم ایران هستند و دست به دستگیری شهروندان آمریکایی می‌زنند، از جمله خطرناک‌ترین و بدترین‌ تروریست‌های جهان هستند.»

پمپئو از ابوظبی و در جریان سفر خود به خاورمیانه روز یکشنبه ۲۳ دی‌ ماه در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «فیس د نیشن» شبکه «سی‌بی‌اس» گفت:‌«به همین خاطر است که می‌گوییم توافق اتمی موسوم به برجام، ایده‌ای ناگوار بود.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین تصریح کرد خروج نظامی آمریکا از سوریه در ماموریت ایالات متحده هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند. آقای پمپئو گفت: «ما از حضور نظامی قدرتمند خود هرجا باشد استفاده خواهیم کرد. چه در سوریه باشد و چه در صورت نیاز، درون خاک ایران.»‌

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که دولت دونالد ترامپ از زمان شروع، «سیاستی سختگیرانه» در مورد ایران اختیار کرده ولی هنوز جمهوری اسلامی دست به بازداشت شهروندان آمریکایی می‌زند از جمله دستگیری «مایکل وایت» گفت:‌«دولت فعلی آمریکا با افتخار هرکاری از دستش برآمده برای آزادی شهروندان آمریکایی در سرتاسر جهان انجام داده است. در مورد پرونده خاص مایکل وایت، جزئیاتی نمی‌توانم بازگو کنم چرا که امری در حال جریان است و امور کنسولی آن را دنبال می‌کند.»

پمپئو افزود: «به مردم آمریکا این اطمینان را می‌دهم که تامین امنیت و سلامت شهروندان‌مان در سرتاسر جهان، از اولویت‌های اصلی ما است و هرکاری از دستمان بربیاید برای آزادی‌ آن‌ها انجام می‌دهیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر خبر دستگیری «مایکل وایت» را تایید کرده ولی به جزییات اتهامات او اشاره نکرد.

مایکل وایت از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته زندانی شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه سخنان خود در این برنامه تلویزیونی گفت:‌ «این‌ حاکمان رژیم که در ایران شهروندان آمریکایی را دستگیر می‌کنند، از خطرناک‌ترین و بدترین تروریست‌های جهان هستند، کم‌ترین احترام به حقوق بشر در جهان را دارند و به همین دلیل است که دولت فعلی آمریکا راهی سختگیرانه علیه این رژیم اختیار کرده است.»

مایک پمپئو افزود: ‌«من بسیار نگران تمامی شهروندان آمریکایی هستم که سرتاسر جهان به طور غیرقانونی دستگیر شده‌اند. هر روز و هر لحظه هرکاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم تا آزاد شوند. از تمامی قدرت‌های دیپلماتیک خود استفاده می‌کنیم و در مورد ایران هم آن را انجام می‌دهیم. ما آن را خیلی جدی می‌گیریم و دولت فعلی آمریکا در این حوزه دستاوردهای شاخصی داشته است.»

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …