پوتین و ترامپ در هامبورگ با یکدیگر دیدار می‌کنند

سران کشورهای آمریکا و روسیه برای نخستین بار در آلمان با یکدیگر به گفت‌وگو می‌نشینند. گفته می‌شود که حل بحران سوریه و چگونگی پایان دادن به جنگ داخلی این کشور “با هدف برقراری آتش‌بس” یکی از موضوع‌های مورد مذاکره خواهد بود.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا و همتای روسی او، ولادیمیر پوتین، قرار است در تابستان سال جاری میلادی در حاشیه‌ی نشست جهانی گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان گفت‌وگو کنند. بنا به گزارش کاخ کرملین، ترامپ و پوتین در یک مکالمه‌ی تلفنی روز چهارشنبه (۳ ماه مه) بر سر موضوع‌های مورد مذاکره نیز به توافق رسیدند.

رایزنی درباره‌ی بحران سوریه و ایجاد یک “منطقه‌ی ایمنی” ‌از جمله مسائل مورد گفت‌وگو خواهد بود. بنا به گزارش کاخ سفید، هر دو رییس‌جمهور موافق بودند که “رنج و درد مردم سوریه بیش از اندازه به طول انجامیده است”.

کرملین مکالمه‌ی تلفنی ترامپ و پوتین را “سازنده” و در چارچوب “کارهای عملی” خواند و کاخ سفید آن را “بسیار خوب” ارزیابی کرد. گفته می‌شود که قرار است سران روسیه و آمریکا به طور پیوسته با هم تماس تلفنی داشته باشند.

مکالمه‌ای برای شروع مذاکرات صلح

گفت‌وگوی تلفنی سران مسکو و واشنگتن، نخستین مکالمه میان پوتین و ترامپ پس از حمله‌ی هوایی آمریکا به پایگاه ارتش سوریه در آوریل سال جاری میلادی و سومین آن از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ژانویه‌ی امسال بود.

بیشتر بخوانید: کارنامه سیاست خارجی دولت ترامپ در یکصد روز نخست

سخنگوی کرملین، هدف از مکالمه‌ را تقویت تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه عنوان کرد. در این راستا قرار است رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسی او، مقدمات برقراری آتش‌بسی دراز مدت در سوریه را فراهم آورند تا روند مذاکرات صلح از سر گرفته شود.

مبارزه با “خلافت اسلامی” (داعش)

دشمن مشترک واشنگتن و مسکو در جنگ داخلی سوریه “دولت اسلامی” (داعش) است. در این راستا آمریکا از جناح به اصطلاح معتدل جنگجویان مخالف پشتیبانی می‌کند و روسیه نیروهای دولتی بشار اسد را مورد حمایت قرار می‌دهد.

در پی حمله‌ی شیمیایی ماه آوریل به شهر خان‌شیخون در استان ادلب، آمریکا رژیم اسد را مسئول کشتن بیش از ۹۰ قربانی آن خواند و به تلافی یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را بمباران کرد.

بیشتر بخوانیید: فرانسه: رژیم اسد مسئول حمله شیمایی به خان‌شیخون است

رژیم بشار اسد و روسیه اما گزارش متفاوتی ارائه دادند. آنها گفتند که طی یک حمله‌ هوایی به زرادخانه‌ی مخالفان و اصابت موشک به سلاح‌های شیمیایی موجود در آن انفجار صورت گرفته و گاز شیمیایی آزاد شده است. سوریه تأکید کرد که تمام اسلحه شیمیایی خود را زیر نظارت بین‌المللی معدوم کرده است.

رییس جمهور سوریه چندی بعد اعلام کرد که “حمله شیمیایی صد درصد صحنه‌سازی” بوده تا بهانه‌ای برای حمله نظامی به سوریه فراهم شود. سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ضمن تایید استفاده از گاز سمی در این حمله اعلام کرد که در آن “سارین و یا مواد مشابه آن” به کار رفته است.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …