پومپئو؛افزایش فشارها بر ایران

رادیو فردا:مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۸ دی در آغاز سفرش به کشورهای خاورمیانه گفت دولت دونالد ترامپ در هفته‌های آینده و با هدف «اعمال فشار جدی بر ایران» اقدامات تجاری و دیپلماتیک خود را افزایش خواهد داد.

آقای پومپئو در این سفر منطقه‌ای برای هماهنگ کردن کارزار علیه ایران با مقامات اردن، مصر و تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفر مایک پومپئو همزمان با موضع‌گیری‌های متناقض دونالد ترامپ و مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد خروج نظامیان آن کشور از سوریه انجام می‌شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته اعلام کرد حدود دو هزار نظامی آمریکایی که همراه با نیروهای کرد در شمال شرقی سوریه با پیکارجویان «خلافت اسلامی» می‌جنگند به زودی از سوریه خارج خواهند شد.

او زمان‌بندی مشخصی برای اجرای این تصمیم اعلام نکرد و در نتیجه متحدان واشینگتن در منطقه با سردرگمی می‌کوشند بر چگونگی و شروط خروج نیروهای آمریکایی تاثیر بگذارند.

مایک پومپئو روز سه‌شنبه گفت طرح خروج نظامیان آمریکا از سوریه کارزار واشینگتن علیه حکومت ایران را پیچیده نخواهد کرد. او افزود متحدان واشینگتن از جمله دولت اردن با «خطر بزرگ» ایران برای منطقه موافقند.

او در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه اردن گفت: «تصمیم رئیس‌جمهوری برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه بر توانایی‌های ما در قبال ایران تاثیری نخواهد داشت. در روزها و هفته‌های آینده اقدامات تجاری و دیپلماتیک ما برای اعمال فشار جدی و دستیابی به شرایطی که در ماه مه برای ایران تعیین کردیم افزایش خواهد یافت».

سفر منطقه‌ای مایک پومپئو با پایان دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از آنکارا همزمان شده است. آقای بولتون در این سفر با رجب طیب اردوغان دیدار نکرد که نشانه‌ای از بی‌اعتنایی رئیس‌جمهوری ترکیه به دلیل اختلافات دو کشور در مورد نیروهای کرد سوریه است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که مقامات آمریکایی گفته بودند آقای بولتون و رجب طیب اردوغان روز سه‌شنبه درباره مذاکره در مورد خروج نیروهای آمریکایی و سرنوشت گروه‌های مسلح کرد در سوریه مذاکره خواهند کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت دولت ترکیه دلیل لغو این دیدار را مشغولیت آقای اردوغان به خاطر انتخابات محلی و سخنرانی او در پارلمان عنوان کرده است.

موج دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که اهداف اصلی آن قطع صادرات نفت و فشار بر بخش مالی و کشتی‌رانی است از اواسط آبان ماه به اجرا گذاشته شد.

مایک پومپئو قرار است اواخر وقت سه‌شنبه با ملک عبدالله پادشاه اردن نیز در کاخ سلطنتی دیدار کند.

او در دیدار تشریفاتی کوتاهی با ملک عبدالله ضمن گفت‌وگو با پادشاه اردن به سخنرانی دونالد ترامپ که قرار است روز سه‌شنبه در کاخ سفید انجام شود اشاره کرد.

آقای پومپئو گفت: «او قرار است در مورد مسائل مختلفی صحبت کند… من بخشی از این سخنرانی را خوانده‌ام. موضوع اصلی آن مرزهای جنوبی آمریکاست و بسیار خبرساز خواهد شد».

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …