پیشنهاد اسرائیل به کشورهای عربی برای همکاری علیه ایران

اسرائیل به کشورهای “میانه‌رو” عربی پیشنهاد کرده یک ائتلاف دفاعی نظیر ناتو علیه ایران تشکیل دهند. وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید کشورهای عربی دریافته‌اند که خطر اصلی از جانب ایران متوجه آنهاست.

پیش از این خبرها و شایعاتی درباره همکاری احتمالی اسرائیل و برخی کشورهای عربی منطقه، از جمله عربستان سعودی برای مقابله به آنچه خطر جمهوری اسلامی خوانده می‌شود منتشر شده بود.

روزنامه آلمانی “دی‌ولت” صبح سه‌شنبه (۲۸ فوریه/ ۱۰ اسفند) به نقل از آویگدور لیبرمن، دشمن مشترک اسرائیل و کشورهای عربی “میانه‌رو” منطقه را ایران معرفی کرده و خواستار ایجاد ائتلافی دفاعی مطابق الگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده است.

وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرده که اکنون زمان آن فرارسیده که همه‌ی کشورهای “میانه‌رو” خاورمیانه به شکل علنی یک “ائتلاف ضد ترور” تشکیل دهند.

بیشتر بخوانید: “جبهه متحد” عربستان و اسرائیل علیه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ

لیبرمن می‌گوید کشورهای سنی‌مذهب “میانه‌رو” به این واقعیت پی برده‌اند که “خطر بزرگ” برای آنها نه اسرائیل بلکه جمهوری اسلامی ایران است. او افزود: «به باور من کشورهای میانه‌روی عربی برای بقا به اسرائیل بیشتر نیاز دارند تا اسرائیل به آنها.»

اتحاد نانوشته و ائتلاف آشکار

وزیر دفاع اسرائیل با بیان این که وجود یک “اتحاد نانوشته” کافی نیست تصریح کرد، وقتی یک “ائتلاف واقعی” شکل بگیرد، همه‌ی طرف‌ها تعهدات واقعی خواهند داشت.

پیمان آتلانتیک شمالی بر پایه این اصل شکل گرفته که هر کشور عضو در برابر خطرهای احتمالی از دیگر اعضا حفاظت می‌کند و از سوی آنها محافظت می‌شود.

بیشتر بخوانید: تشکیل “ناتوی عربی” علیه ایران؛ پاسخ ترامپ به چالش‌های خاورمیانه

به گفته‌ی لیبرمن، اسرائیل کشوری قدرتمند و قادر به حفاظت از خود است و این توانایی می‌تواند برای کشورهای عربی یک امتیاز باشد زیر آنها از ظرفیت و تجربه نظامی قابل قیاسی در مبارزه با تروریسم برخوردار نیستند.

انتقاد از کشورهای اروپایی

وزیر دفاع اسرائیل کشورهای اروپایی را متهم به طرفداری یک‌جانبه از فلسطین و داشتن رویکردی “بسیار غیرسازنده” در خاورمیانه کرده و می‌افزاید، بهترین نقشی که اروپا می‌تواند بر عهده بگیرد این است که “خیلی ساده، خاورمیانه را فراموش کند”.

لیبرمن ابتدای بهمن ماه امسال نیز در دیدار با دیوید پترائوس، رییس سابق سیا، پیشنهاد شکل‌گیری یک “ائتلاف ضد ترور” با کشورهای “میانه‌رو” عربی را مطرح کرد و آن را راهی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای حل مناقشه میان اسرائیل و فلسطین دانست.

بیشتر بخوانید: فرمانده سپاه: عربستان و اسرائيل درصدد ناامنی ایران‌اند

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، لیبرمن در این دیدار تنها راه پایان دادن به اختلاف میان اسرائیل و فلسطین را یک توافق منطقه‌ای و شکل‌گیری “ائتلاف ضد ترور” عنوان کرد.

جمهوری اسلامی پیش از این بارها کشورهای عربی، به ویژه عربستان سعودی را متهم به همکاری با اسرائیل کرده است. این کشورها در مقابل ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌خوانند و متهم به حمایت و تجهیز گروه‌هایی می‌کنند که از سوی آنها تروریستی ارزیابی می‌شوند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …