کاخ سفید: ترامپ از مایکل فلین خواست که استعفا دهد؛ جمهوریخواهان تحقیق می کنند

سخنگوی کاخ سفید می گوید پرزیدنت دونالد ترامپ بعد از اینکه اعتمادش به مایکل فلین مشاور امنیت ملی را از دست داد، از او خواست که استعفا دهد.

روز سه شنبه ۲۶ بهمن، شان اسپایسر در نشست خبری با خبرنگاران گفت درخواست آقای ترامپ بعد از آن صورت گرفت که رئیس جمهوری متوجه شد فلین اطلاعات متناقضی درباره ملاقات با سفیر روسیه در آمریکا به مایک پنس داده است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین اعلام کرد که آقای ترامپ به وزارت دادگستری نگرانی ها درباره فیلین را اطلاع داده است.

در حالیکه مایکل فلین دوشنبه شب استعفا داد، آقای اسپایسر روز سه شنبه تاکید کرد که فلین کار غیرقانونی انجام نداده اما چون اعتماد رئیس جمهوری را از دست داد، از او خواسته شد که استعفا دهد.

ماجرای استعفای فلین

دوشنبه شب، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پی انتشار گزارش هایی درباره ارتباط او با سفیر روسیه و «گفتگوهایی برای لغو تحریمهای روسیه» از سمت خود استعفا داد. اسوشیتدپرس گزارش داد آقای فلین در نامه خود گفته در فاصله بین دوره انتقالی برای روی کار آمدن دولت ترامپ، او تماس هایی با سفیر روسیه در آمریکا داشت.

وی همچنین یادآور شده درباره این دیدارها، «اطلاعات ناقصی» به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داده است.

گزارش شده است آقای فلین درباره تحریم هایی که دولت باراک اوباما در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مسکو اعمال کرده بود، چندین بار پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ با سفیر روسیه در واشنگتن تماس گرفته بود.اما به گزارش روزنامه های آمریکایی، آقای فلین تمامی تماس های خود و جزئیات کامل آن را اعلام نکرده بود.

او اولین مقام دولت دونالد ترامپ است که از سمت خود کناره گیری می کند.

دونالد ترامپ ژنرال کیث کلاگ، یکی از مقامات پیشین ستاد مشترک ارتش را به طور موقت به عنوان مشاور امنیت ملی تعیین کرده است.

اما گفته می شود رئیس جمهوری آمریکا ممکن است افراد دیگری از جمله ژانرال دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، را به این سمت منصوب کند.

پیگیری جمهوریخواهان

از سوی دیگر، میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا روز سه شنبه عصر گفت که به احتمال زیاد کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا درباره مشاور امنیت ملی که استعفا داده تحقیق و بررسی خواهد کرد.

پیشتر برخی جمهوریخواهان هرگونه بررسی بیشتر را منتفی دانسته بودند اما آقای مک کانل گفته این یک سوال بنیادین است که بدانیم چه اتفاقی افتاده است.

پیش از این سناتور جان مک کین، یکی دیگر از سناتورهای ارشد جمهوریخواه در بیانیه ای خواهان تحقیقات بیشتر درباره ارتباط دولت ترامپ و روسیه شده بود.

از سوی دیگر، لیندزی گراهام سناتور ارشد دیگر جمهوریخواهان گفته باید فلین مورد سوال قرار بگیرد چون باید بدانیم که او خود این ارتباطات را داشته یا از جانب کسی هدایت شده است.

پیشتر دموکرات ها نیز در موضع گیری هایی خواستار تحقیق بیشتر درباره ارتباط دولت ترامپ و مشاوران وی با روسیه شده بودند.رادیوآمریکا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …