کاخ سفید: ترامپ درباره ایجاد مناطق امن در سوریه با رهبران چند کشور گفت‌وگو کرده است

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا با رهبران کشورهای مختلف درباره ایجاد مناطق امن در سوریه گفت‌وگو کرده است. همزمان گزارش‌ها حاکی است که پنتاگون طرح حمله به سوریه را به ترامپ می‌دهد.

هنوز جزییات بیشتر درباره گفت‌وگو‌های دونالد ترامپ درباره ایجاد مناطق امن در سوریه منتشر نشده است.

از سوی دیگر یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، می‌گوید وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، گزینه‌های نظامی علیه سوریه را بررسی می‌کند.به گفته این مقام امریکایی یکی از گزینه‌ها زمین‌گیر کردن نیروی هوایی سوریه است.

این مقام آمریکایی می‌گوید جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده گزینه‌های احتمالی را در اختیار دونالد ترامپ و مقام‌های دولت او قرار می‌دهد.

وی افزود وزیر دفاع با ژنرال هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی بحث و تبادل‌نظر کرده است.

شبکه سی‌ان‌ان هم گزارش داده که دونالد ترامپ احتمال اقدام نظامی علیه سوریه را بررسی می‌کند.

سی‌ان‌ان با استناد به سخنان یک مقام بلندپایه دولت آمریکا افزود، «گزینه نظامی علیه سوریه همچنان روی میز است».

آقای ترامپ چهارشنبه در نشست خبری مشترک با پادشاه اردن در کاخ سفید گفته بود که نظرش در مورد بشار اسد بعد از کشتار اخیر «کودکان خیلی خردسال» تغییر کرده و آمریکا اقدامات لازم را انجام خواهد داد اما آن را پیشاپیش اعلام نمی‌کند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست چهارشنبه شورای امنیت گفت، در صورت بی‌عملی سازمان ملل کشورها ممکن است خود راسا وارد عمل شود.

شورای امنیت به دلیل مخالفت مشترک روسیه و چین نتوانست پیش‌نویس قطعنامه تازه‌ای را در محکومیت سوریه به تصویب برساند، که این امر با نکوهش شدید خانم هیلی روبرو شد.

فرانسوا اولاند رییس‌جمهوری فرانسه نیز گفته است، اگر آمریکا بدون تایید شورای امنیت به اقدام نظامی علیه رژیم دمشق روی آورد، حمایت فرانسه را در کنار خود خواهد داشت.روسیه و دولت سوریه اتهام‌های وارد شده درباره حمله شیمیایی به شیخ خانون را رد کرده‌اند.روسیه می‌گوید نشت مواد سمی پس از حمله هواپیماهای سوری به انبار شورشیان رخ داده است.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

اعتراض آرمین مرتب، برادر آروین مرتب از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به حضور پزشکیان بر مزار برادرش

آرمین مرتب، برادر آروین مرتب از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به حضور مسعود پزشکیان نامزد انتخابات …