کارخانه روغن نباتی قو در آستانه تعطیلی

کارخانه روغن نباتی قو در آستانه تعطیلی.در یک دهه گذشته ۱۲۷۰ کارگر اخراج شدند!

فارس به نقل از علی خدایی از باندهای  عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کارحکومت نوشته است:کارگران کارخانه نیمه تعطیل روغن نباتی پارس‌قو باز هم به دلیل مشکلات عدیده کاری دست به اعتراض زده و تجمع کردند.

تجمع کارگران این کارخانه بزرگ که در محدوده شهرک خزانه فعالیت می‌کنند، برای چندمین بار در سال‌های اخیر صورت می‌پذیرد که با اطلاعات کسب شده عدم فعالیت جدی کارخانه و مشکلات مربوط به پرداخت حقوق و مزایا از موانع اصلی آن است.

علی خدایی با بیان اینکه مشکلات پارس‌قو که زمانی جزء شرکت‌های بنیاد اقتصادی کوثر بود، به عدم ورود مواد اولیه و تحریم‌ها باز می‌گردد، اظهار داشت: در سال ۹۰ اقلام اولیه این کارخانه تولیدی به دلیل مشکلات تحریم تأمین نشد و تنش‌های اولیه که دو ماه به طول انجامید، موجب تعدیل نیروی کار شد.

وی با بیان اینکه پس از واگذاری این کارخانه تولیدی، بخش خصوصی خریدار این کارخانه بزرگ شد، گفت: پس از واگذاری عملاً مدیریت این کارخانه به طور کامل مختل شد و به نظر می‌رسید که مالکان جدید علاقه‌ای به ادامه تولید ندارند چرا که با پیشرفت محل استقرار کارخانه و گسترش شهر به عنوان یکی از مراکز مهم عملاً تولید از نظر مدیران کارخانه به صرفه نشد و قیمت زمین و ارزش افزوده آن بیش از تولید، صرفه اقتصادی داشت.

علاوه بر این موضوع شورای شهر و شهرداری این کارخانه را در ادعایی واهی آلاینده اعلام کردند و مشکلات جدی برای آن ایجاد کردند بنابر این ۱۵۰۰ نفر از پرسنل آن در سال ۸۴ اکنون به ۲۳۰ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه طبق اعلام صاحب کارخانه این مجموعه تا تیرماه فعالیت خواهد بود، تصریح کرد: هم اکنون عیدی، پاداش و حقوق و مزایای کارگران به طور کامل پرداخت نشده است.

وی افزود: کارگران کارخانه از دولت توقع مداخله دارند و از طرفی هم شورای شهر و شهرداری توافقنامه‌ای با کارخانه داشتند که این کارخانه از این محل به مکان دیگری منتقل شود و در مدت زمان فرآیند انتقال کارگران در شهرداری مشغول به کار شوند، اما این توافقنامه روی زمین ماند.
خدایی تأکید کرد: تا کنون کسی به فکر کارگران این کارخانه نبوده و روز به روز بر مشکلات آنان افزوده شد و از طرفی اشخاص سعی داشتند به جای حل مشکلات بهره‌برداری سیاسی کنند.

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …