کلانتری: هیچ یک از سدهای کشور مجوز زیست محیطی ندارند

 عیسی کلانتری رئیس سابق سازمان محیط زیست حکومت میگوید: هیچ کدام از سدهای کشور مجوز زیست محیطی ندارند. تمام سدهای کشور فاقد مجوزهای زیست محیطی هستند. از 1396 قرار شد که سدهای جدید مجوز زیست محیطی بگیرند و آن سدهایی که  از قبل افتتاح شدن ویا در حال تکمیل شدن بودن مجوز سد زیست محیطی نداشتند.

برای مثال سد قیز قلعه سی یک سد انحرافی است  آب رودخانه ها را منحرف می کنند و بعد از سرریز شدن به سد برای مصارف کشاورزی استفاده می کنند، سد میل مغان و قیز قلعه سی جزو سدهای انحرافی هستند. احداث این سدها و اراضی کشاورزی اطراف آن باید مطالعات زیست محیطی داشته باشند. این سدها در سالهای گذشت و در دولت های گذشته مجوز ساخت گرفتند به طور مثال سد قیز قلعه سی در دوره آقای روحانی مجوز ساخت گرفت.

مطالعات زیست محیطی در وزارت نیرو انجام نمی شود

کلانتری تاکید کرد: متاسفانه با تصویب این قانون باز هم هیچ اقدامی از سوی وزارت نیرو  برای مطالعات زیست محیطی در احداث سدها صورت نمی گیرد.او ادامه داد: وزارت نیرو خودش تصمیم می گیرد سد بسازد وخودش مطالعه می کند و به اخذ مجوز زیست محیطی اهمیتی نمی دهد.اگر سازمان محیط زیست بر آن پافشاری نکند که سدها باید مجوز زیست محیطی نداشته باشد اصلا به آن عمل نمی کنند.کلانتری در واکنش به این سوال که سد قیز قلعه سی سد مشترک میان دو کشور بوده است و تکلیف مجوز زیست محیطی اش چگونه است گفت: سدهای مرزی قانون مختص خودشان را دارند اما این قانون نمی گوید که بدون مجوز زیست محیطی افتتاح شود. سد قیز قلعه سد مشترک است و باید مطالعات زیست محیطی داشته باشد.از وب سایت حکومتی رکنا

اینرا هم بخوانید

قیمت دلار در بازار آزاد به ۶۱ هزار تومان رسید. دلار درصرافی های دولتی بالای ٤٦هزار تومان شد

رسانه های حکومتی روز دوشنبه ٤ تیرماه گزارش دادند قیمت دلار در بازار آزاد به …