کمبودهای دارویی در سال آینده بیشتر خواهد شد

محمد عبده‌زاده، رئیس هیئت مدیره سندیکا صاحبان صنایع داروسازی، در گفت‌وگو با «انتخاب»:احتمالا در سه ماه اول سال آینده کمبود‌های دارویی ما بیشتر خواهد شد / نقدینگی نداشتیم که ارز بگیریم تا مواد اولیه تهیه کنیم، در نتیجه دارویی وجود ندارد / طلب شرکت‌های دارویی از مراکز دولتی به شدت بالا رفته است / اگر به فوریت تصمیم‌گیری نشود کمبود‌های دارویی بیشتر می‌شود

وی می گوید :ما در حوزه دارو  بزرگترین چالش اقتصادی‌مان چالش نقدینگی است. طلب شرکت‌های دارویی از مراکز دولتی به شدت بالا رفته است و بودجه‌هایی که برای طرح دارویار در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ درنظر گرفته شده نیاز به ترمیم دارد و اصلاً کافی نیست. از این طرف بانک مرکزی هم برای چالش‌های تحریمی و رشد ترازنامه بانک‌ها، خط اعتباری شرکت‌ها را افزایش نمی‌دهد.

وی در رابطه با تأثیر تورم بر وضعیت دارو گفته است: در حوزه کلان بزرگترین مشکل ما تحریم و تورم و ارز چند نرخی است. این سه موضوع در تمامی بنگاه‌های اقتصادی مشکل ایجاد کرده است. مشکل بعدی حقوق نیروی کار است که با افزایش‌ها نیز چندان منجر به بهبود شرایط نمی‌شود. به نظر من دولت مهم‌ترین کاری که باید انجام دهد کنترل تورم در سال آینده است. اگر موفق شوند حال بنگاه‌ها بهتر می‌شود اما با تداوم تورم همه زیان می‌بینند.

عبده‌زاده درباره کمبود دارو در سال آینده گفت: پیش‌بینی من این است که با توجه به کمبود نقدینگی در ماه‌ها اخیر در سه ماه اول سال آینده کمبود‌های دارویی ما بیشتر خواهد شد. ما نقدینگی نداشتیم که ارز بگیریم تا مواد اولیه تهیه کنیم، در نتیجه دارویی وجود ندارد. چالش‌های اقتصاد دارو همواره وجود داشته است و بحث نقدینگی و واقعی ندیدن بودجه دارو جز آن‌ها بوده‌اند. تأمین ارز به موقع توسط بانک مرکزی و قیمت‌گذاری هم برای ما ایجاد چالش کرده‌اند. اگر اصلاح قیمت دارو متناسب با تورم نباشد موجب کمبود دارو می‌شود.

اینرا هم بخوانید

شورای تشکل‌های فرهنگیان در واکنش به مرگ رئیسی:از هیئت‌مرگ‌ تا مسموم‌‌سازی دانش‌آموزان

یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، به همراه آل هاشم، نماینده‌ی ولی‌فقیه …