کمیته بین المللی علیه اعدام: حیدر قربانی، زندانی سیاسی در خطر اعدام قرار دارد!

بنا به اخباری که کمیته بین المللی علیه اعدام دریافت کرده است پس از آنکه دو روز پیش (۱۶ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۶ اوت ۲۰۲۰) دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام حیدر قربانی را تایید کرد، این زندانی سیاسی در معرض خطر اعدام قرار دارد. با شنیدن خبر صدور حکم دیوان عالی، خانواده وی در شوک بسر می برند و خود ایشان در زندان سنندج با خطر قریب الوقوع اعدام روبروست.
حیدر قربانی در مهر ماه ۱۳۹۵ دستگیر شد و سپس به جرم عضویت در حزب دمکرات ایران و همکاری با این حزب و معاونت در کشتن چند عضو سپاه و بسیج به اعدام محکوم شد. طبق اخبار دریافتی حیدر قربانی زیر شکنجه های شدید و وحشیانه مجبور شده است که “مسئولیت” کشته شدن افراد سپاه و بسیج را بپذیرد. وی متولد سال ۱۳۵۲ است و همسر و دو فرزند و سایر اعضای خانواده اش در نگرانی شدیدی بسر می برند.
کمیته بین المللی علیه اعدام نقشه های شوم جمهوری اسلامی برای اعدام زندانیان سیاسی را بشدت محکوم می کند و خواهان لغو فوری حکم اعدام حیدر قربانی است.
جمهوری اسلامی که موقتا اجرای احکام ۸ تن از معترضین دیماه ۹۶ و آبان ۹۸را به دلیل اعتراضات گسترده به عقب انداخته است، اکنون در صدد است که با اعدام دیگر زندانیان سیاسی که پیش از این در گروگان این رژیم بوده اند، قساوت و بی رحمی خود را به رخ مردم بکشاند.
ما همه مردم را فرا می خوانیم که نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع حیدر قربانی یک بار دیگر به حرکت در آیند و جواب شایسته ای به حکومت بدهند. مردم کردستان چندین بار در مقابل خطر اعدام فعالین سیاسی دست به اعتصاب عمومی زده اند و بارها تجمعات اعتراضی برپا کرده اند و تعدادی از محکومین به اعدام را نجات داده اند. اینبار هم لازم است با همه قوا و از هر طریق ممکن برای نجات جان حیدر قربانی دست بکار شویم. جمهوری اسلامی اینبار باید بلندتر از همیشه فریاد و صدای اعتراض ما علیه اعدام و آدم کشی دولتی را بشنود و دست از جنایت بردارد.
کمیته بین المللی علیه اعدام
۱۸ مرداد ۱۳۹۹- ۸ اوت ۲۰۲۰

اینرا هم بخوانید

تجمعات بازنشستگان در شهرهای اهواز، شوش، کرمانشاه، تهران، اصفهان، قائمشهر، کرمان.شریفه محمدی آزاد باید گردد

امروز ۳۱ تیر بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد مثل یکشنبه های گذشته در شهرهای مختلفی …