کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان: اخباری از خوزستان

غلام طیبی یکی از معترضین، به بازداشتگاه اطلاعات اهواز منتقل شد

غلام طیبی از شرکت کنندگان در اعتراضات تیرماه خوزستان از زندان بهبهان به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شد. او در تاریخ ۲۴ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از مدتی به زندان بهبهان منتقل شد. طیبی ۳۲ سال دارد و از اهالی یکی از روستاهای تابع شهرستان بهبهان است. در اعتراضات مردمی در تیرماه علیه بی آبی و بی تامینی تعداد زیادی از شهروندان و اهالی این روستا بازداشت شدند. غلام طیبی باید فورا و بدون قیدو شرط آزاد شود و تمامی پرونده های امنیتی تشکیل شدن برای معترضین خیزش تیرماه خوزستان باید مسدود گردند.

تجمع بازنشستگان فولاد در اهواز

 روز یکشنبه ۱۲ دیماه جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد برای پیگیری مطالبات خود دراهواز همچون هفته های گذشته تجمع کردند. همزمان بازنشستگان فولاد در تهران و اصفهان نیز در این روز تجمع داشتند. این تجمعات مقابل ساختمان این صندوق در این سه شهر صورت گرفت. اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای  خط فقر ۱۲ میلیونی و بازگرداندن متوسط ۲ میلیون تومان کسرشده در اجرای همسان سازی بازنشستگان فولاد، درمان رایگان و برقراری خدمات رفاهی مطابق تعهدات آیین نامه استخدامی فولاد و برداشته شدن هرگونه واسطه گر و درمان پولی  از جمله خواستهای اعلام شده این بازنشستگان در تجمعات اعتراضی شان بوده است. 

معترضين به مصادره زمين هاى كشاورزان ، محكوم شدند

دادگاه تجدیدنظر خوزستان «صالح تامولی طرفی» و «عبدالله چلداوی» دو فعال فرهنگی اهل اهواز را به دلیل شرکت در اعتراضات به مصادره زمینهای کشاورزان،‌مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.  این دو نفر پیش‌تر در شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی برای صالح تامولی طرفی ۳ سال و برای عبدالله چلداوی ۵ سال حبس قابل اجرا است. بر اساس این حکم صالح تامولی طرفی به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور» و عبدالله چلداوی به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «عضویت در گروه‌های معاند نظام» محکوم شده‌اند.

صالح تامولى طرفى و عبدالله چلداوى غافلى، پس از تجمع اهالی کوی علوی در هفدهم آذر ماه ۱۳۹۶ که در اعتراض به مصادره زمين هاى كشاورزان روستاى جليزى دشت عباس در جنوب استان ایلام صورت گرفت به همراه دهها نفر دیگر از فعالین فرهنگی عرب توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بودند. این چنین است که دادگاه جمهوری اسلامی در همدستی با دزدان به فعالین معترض حکم زندان میدهد.  در همین رابطه صالح تامولی طرفی» و «عبدالله چلداوی» چندين ماه در بازداشتگاه هاى اداره اطلاعات زير شكنجه فيزيكى و روانى قرار گرفته بودند و سپس به زندان شيبان اهواز منتقل و هم اكنون با  قرار وثیقه آزاد هستند.

صالح تامولى همچنین چهار بار به دليل فعاليت هاى فرهنگى سابقه بازداشت و حبس داشته است. عبدالله چلداوى نیز ۹ بار به دليل فعاليت هاى مدنى اش توسط ارگانهاى اطلاعات سپاه و اداره اطلاعات سابقه بازداشت و حبس داشته است.

هر دوى این فعالان بعد از هجوم به رژه نيروهاى مسلح در اهواز در شهريور ماه سال ۱۳۹۷ نيز همراه صدها شهروند عرب بازداشت شدند و  پرونده ديگرى با اتهامات امنيتى دروغين در دادگاه انقلاب دارند كه حكم اين پرونده هنوز صادر نشده است. احکام صادره برای صالح تامولی طرفی» و «عبدالله چلداوی» باید فورا لغو و پرونده های امنیتی آنها و همه فعالین سیاسی باید فورا مسدود گردد.

خیابان های اهواز به زیر آب رفت

آبگرفتگی معابر و ورود آب به داخل خانه‌ها بعد از بارندگی به معضلی جدی برای شهروندان اهوازى تبدیل شده است. در پی بارش شدید باران در هفته گذشته، معابر و خیابان‌های شهر اهواز از جمله مناطق کیان، بازارچه کیان، فلکه جمهوری، خشایار و خیابان ۱۰ پاداد اهواز دچار آبگرفتگی وسیع شده است. بعلاوه کیانشهر، سی متری، زیتون کارگری، بلوار معلم، میدان جمهوری، شکاره، کوت عبداله، کوی فولاد و سیصد دستگاه و خیابان های مناطق مسکونی اطراف پل هاشمی در منطقه هشت نیز به زیر آب رفتند.

همچنین در اثر بارندگی ها ایستگاه تلمبه خانه و پمپاژ کوی علوی اهواز دچار ریزش شد و به همین دلیل آب های سطحی به میزان زیادی چندین خیابان منطقه شش مانند فرحانی و کمپلو شمالی را در برگرفت.

این حجم از آبگرفتگی تنها با بارش کمتر از ۳۰ میلیمتر باران اتفاق افتاده است و گفته می شود در ۱۴۱ نقطه از شهر تجمع آب های سطحی به میزانی بوده که اهالی برای تردد و رفت آمد دچار مشکل بوده اند. با این همه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در اظهارات مضحکی گفته است تنها در ۱۰ نقطه شهر با مشکل مواجه بودیم در حالی که در سال گذشته حدود ۲۰۰ نقطه آبگرفتگی داشتیم. غیر استاندارد بودن فاضلاب ها و آبگرفتگی خیابانها بر اثر هر بارندگی ای یکی از موضوعات اعتراضی در خوزستان و بسیاری از مناطق دیگر در ایران است.

کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان

۱۸دی ۱۴۰۰، ۸ژانویه ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

گوشه هایی از اعتراض مخالفین رژیم اسلامی علیه عاشورای دولتی در تورنتو سه شنبه 16 جولای 2024

مصاحبه با بابک یزدی در مورد مضحکه عاشورای دولتی در تورنتو. سه شنبه 16 جولای …