کمیسر اتحادیه اروپا: آلمان ده هزار پناهجو می‌پذیرد

رادیو آلمان:کمیسر اتحادیه اروپا: آلمان ده هزار پناهجو می‌پذیرد

به گفته کمیسر اتحادیه اروپا دولت آلمان در چارچوب طرح جدید این اتحادیه برای اسکان پناهجویان، با پذیرش بیش از ده هزار پناهجو موافقت کرده است. آلمان اما همچنان مصر به ادامه اعمال کنترل مرز خود با اتریش است.

دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور پناهجویی و مهاجرت اعلام کرده، آلمان بیش از ده هزار پناهجو از کشورهای آفریقای شمالی و خاورمیانه را خواهد پذیرفت. به گفته او دولت آلمان موافقت رسمی خود با این موضوع را ابراز کرده است.

آوراموپولوس در گفت‌وگویی با شماری از رسانه‌های آلمانی اظهار داشته با توجه به اینکه دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز موافقت خود را با پذیرش مجموعا ۴۰ هزار پناهجو اعلام کرده‌اند، برنامه اسکان مجدد پناهجویان موسوم به “ refugee resettlement ” به اهداف تعیین‌شده خود رسیده است. آوراموپولوس از دولت آلمان به دلیل پشتیبانی از “همبستگی بین‌المللی” ستایش کرد.

با این همه بر اساس گزارش‌ها، دولت آلمان به دلیل تأخیری که در تشکیل کابینه وجود داشت، نتوانسته بود موافقت خود را با پذیرش این تعداد از پناهجویان تا پایان مهلت تعیین‌شده اعلام کند که همین امر موجب بروز سوءتفاهماتی در میان اعضای اتحادیه اروپا شده بود.

برنامه اسکان مجدد پناهجویان تابستان سال گذشته از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا تنظیم شد. هدف این برنامه ایجاد مسیری مستقیم و امن برای پناهجویان به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر بود تا بتوانند از طریق آن خود را به اروپا برسانند.

طبق برنامه قرار است تا پاییز سال ۲۰۱۹ دستکم ۵۰ هزار پناهجو به ویژه از کشورهای شمال قاره آفریقا در خاک اتحادیه اروپا پذیرفته شوند. اتحادیه اروپا با اختصاص بودجه‌ای ۵۰۰ میلیون یورویی از کشورهایی که پذیرای این پناهجویان می‌شوند، حمایت می‌کند.

کنترل مرزی، موضوعی مورد مناقشه

کمیسر اتحادیه اروپا در امور پناهجویی و مهاجرت قرار است روز پنج‌شنبه (۱۹ آوریل) در برلین با هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان دیدار کند. آوراموپولوس از آلمان خواسته تا کنترل مرزی مسافران را که به هنگام اوج بحران پناهجویی از سر گرفته شد، متوقف کند. او تأکید کرد با اعمال چنین نظارت‌هایی “برای همیشه” موافقت نخواهد کرد و باید “هر چه سریعتر به کارکرد سیستم شنگن” بازگشت.

یک پژوهش میدانی از نارضایتی شماری از پناهجویان سوری در آلمان حکایت دارد. به همین دلیل آنها بازگشت به ترکیه و احتمالا به میهن خود را به ماندن در آلمان ترجیح می‌دهند. برای بازگرداندن این افراد “باندهایی” هم ایجاد شده است. (12.04.2018)

طبق توافق‌نامه شنگن که نخستین نسخه آن در سال ۱۹۸۵ به امضا رسید، مسافران می‌توانند بدون روادید میان ۲۶ کشور اروپایی تردد کنند.

آوراموپولوس هشدار داد بازگشت دائمی کنترل مرزی نقض آزادی سفر و خدشه‌دار کردن احساس تعلق در اتحادیه اروپاست و می‌تواند به بحرانی بزرگ منجر شود. او گفت: «اگر شنگن از میان برود، اتحادیه ‌اروپا در مدلی که آن را می‌شناسیم، از بین خواهد رفت.»

وزیر کشور آلمان اخیر در نامه‌ای به آوراموپولوس اطلاع داده بود، کنترل مرزی میان آلمان و اتریش از ماه مه به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد. هورست زهوفر با این حال گفته بود آلمان از ادامه بررسی سیستماتیک پرواز‌های مسافری از مبدأ یونان صرف‌نظر خواهد کرد. آوراموپولوس در مورد تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا مبنی بر مخالفت یا موافقت تمدید کنترل مرزی آلمان و اتریش ارائه نداد.

هورست زهوفر گفته بود اعمال کنترل‌های مرزی همچنان برای مدتی طولانی ضروری خواهد بود زیرا مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در آینده قابل پیش‌بینی به اندازه کافی از امنیت برخوردار نیستند. آوراموپولوس این نظر را رد کرده و در مخالفت با آن گفت: «من فکر می‌کنم، ما در مسیر خوبی در حال حرکت هستیم.»

اشاره کمیسر اتحادیه اروپا در امور پناهجویی و مهاجرت به ایجاد گارد مرزی و ساحلی اتحادیه اروپا و همچنین تدابیر در نظر گرفته شده برای بهبود مدیریت مرزی است.

کمیسیون اتحادیه اروپا اخیرا پیشنهاد کرد در کارت‌های شناسایی شهروندان کشورهای اروپایی اثر انگشت دیجیتالی فرد نیز ذخیره شود. در آلمان تا به ‌این‌جا ثبت اثر انگشت در کارت شناسایی اقدامی داوطلبانه بوده، اما در صورت تصویب این پیشنهاد شهروندان ۲۸ کشور اروپایی موظف به انجام این کار خواهند بود.

اینرا هم بخوانید

شکایت علیه مدیر سابق و بازداشتی صداوسیما در فرانسه

سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه …