کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار پایان اشغال اراضی فلسطینی شد

لندپایه ترین مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواستار خروج اسرائیل از اراضی اشغالی فلسطینی شد و گفت این اقدام، پس از پنجاه سال مخاصمه، به نفع هر دو طرف خواهد بود.

نیروهای ارتش اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ میلادی، کرانه باختری و اورشلیم شرقی را از اردن، نوار غزه را از مصر، و بلندی‌های جولان را از سوریه گرفته و به تصرف خود در آورند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنانی در مراسم افتتاحیه نشست این شورا در ژنو گفت، «صدای جنگ» را نخستین بار در کودکی در امان پایتخت اردن شنیدم.

زید رعد الحسین در ادامه سخنرانی خود در آغاز این نشست سه هفته‌ای گفت، اکنون فلسطینی‌ها نیم قرن است که شاهد اشغال نظامی سرزمین‌های خود و نقض قوانین بین المللی هستند.

وی در ادامه با تاکید بر این که اسرائیلی‌ها هم سزاوار زندگی آرام و به دور از خشونت هستند، گفت «ادامه اشغال، برای مردم هر دو طرف، تنها رنج و درد طولانی و فراوان به ارمغان خواهد آورد.»

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد که برای شرکت در این نشست به سوئیس سفر کرده، در سخنانی از عملکرد شورا انتقاد کرد و گفت باید مشخص شود که چرا موضع ضد اسرائیلی دارد.

فلسطینی‌ها، که اکنون با راه حل دو کشور مستقل در کنار یکدیگر موافقت کرده‌اند، می‌خواهند کشور مستقل خود را در کرانه باختری و نوار غزه، با مرکزیت اورشلیم شرقی، تاسیس کنند.

آخرین دور گفت‌وگوهای صلح خاور میانه در سال ۲۰۱۴ در دوران باراک اوباما به بن بست رسید و دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا قصد دارد بار دیگر این مذاکرات را احیا کند.

پرزیدنت ترامپ اوایل خرداد ماه در سفر به اسرائیل، ضمن ابراز امیدواری نسبت به حصول توافق بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها گفت، چنین توافقی می‌تواند «آغاز روند صلح در سراسر خاور میانه» باشد.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …