کنفرانس افغانستان در ژنو

گزارش بی بی سی از کنفرانس افغانستان در ژنو

*عبدالله مذاکره به طالبان غیر مشروط ولی صلح با طالبان مشروط است

عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه افغانستان در نشست امروز ژنو گفت که صلح باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد.

او افزود: “حمایت همگانی از صلح، حرکت به سوی یک جامعه دموکراتیک و فراگیر، پذیرفتن قانون اساسی افغانستان به ویژه بخش حقوق و امتیازات شهروندان، پاسداری از حقوق بشر، پاسداری و حراست از قوای مسلح و نهادهای کشوری، قطع رابطه طالبان با گروه‌های تروریستی و ترک خشونت از محورهای اصلی چشم‌انداز صلح حکومت افغانستان با طالبان به شمار می‌رود.”

آقای عبدالله افزود که مذاکره با طالبان غیر مشروط اما صلح با طالبان مشروط است.

در بخش دیگری از سخنان خود در نشست امروز گفته که دوستان بین‌المللی افغانستان در صحبت‌های خود روی نکات ذیل در مورد صلح و مذاکره با طالبان به عنوان اصول مذاکره توافق دارند.

این اصول عبارت از صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان،احترام به قانون اساسی افغانستان، پاسداری و حفاظت از دستاوردهای سالیان اخیر افغانستان و حفاظت از حقوق اقلیت‌ها بخشی از آن است.

او افزود که صلح‌ دوام‌دار، عادلانه و فراگیر، توافق منطقه‌ای، اعتمادسازی، روند کابل به عنوان روند محوری مذاکرات صلح، تشویق و ترغیب طالبان برای مذاکره با حکومت افغانستان بخش دیگری از این نقطه اشتراک است.

آمریکا: افغانستان را دیگر تنها نمی‌گذاریم

آلیس ویلز، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و آسیای میانه در مصاحبه اختصاصی با داوود قاریزاده، گزارشگر اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به کنفرانس ژنو گفت: “با حمایت گسترده‌ای جامعه جهانی از طرح صلح دولت افغانستان، خوشبین هستم که این تلاش‌ها نتیجه خواهد داد. نقش آمریکا تسهیل و تسریع روند صلح است. ما از تجارب سابق درس گرفتیم و افغانستان را دیگر تنها رها نمی‌کنیم.”

این مصاحبه به صورت کامل در برنامه شصت دقیقه امشب ساعت یازده به وقت کابل و ده به وقت تهران پخش خواهد شد.

*تاکید اروپا بر سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌های افغانستان

نماینده اتحادیه اروپا بر موقعیت جغرافیایی حساس افغانستان تاکید کرد و گفت این کشور می‌تواند دسترسی آسیای میانه به آب‌های آزاد را تسهیل کند.او بر سرمایه گذاری بر روی زیرساخت‌های افغانستان تاکید کرد و گفت کشورهای منطقه باید در این زمینه بیشتر فعال شوند.

نشست توانمندسازی زنان در ژنو

عادله راز، از معاونان وزارت خارجه افغانستان، نتیجه نشست توانمندسازی زنان را به حاضران در کنفرانس ژنو بازگو کرد.

این نشست روز پیش از آغاز کنفرانس، با سخنرانی رولا غنی، بانوی اول افغانستان برگزار شد.

*بانک جهانی: با تحقق صلح افغانستان در مسیر رشد پایدار قرار می‌گیرد

بانک جهانی اعلام کرده که در کنفرانس ژنو نماینده‌های با صلاحیت کشورهای کمک کننده و سازمان‌های بین‌المللی گردهم آمده‌اند تا از تجدید تعهدات و حمایت درازمدت جامعه جهانی از تلاش‌های دولت و مردم افغانستان در راستای تأمین یک آینده صلح‌آمیز و مرفه اطمینان داده و بر اجرا برنامه‌های اصلاحات حکومت افغانستان تاکید کنند.

این بانک افزوده که دو سال قبل، در سال ۲۰۱۶، دولت افغانستان و جامعه جهانی در”کنفرانس بروکسل برای افغانستان” توافق دوجانبه‌ای را مبنی بر پیش‌برد امور توسعه و اجتماعی افغانستان اعلام کردند و بر اساس آن دولت افغانستان متعهد شد تا گام‌های موثری را بسوی رشد اقتصادی و تحکیم صلح بردارد.

*اتحادیه اروپا بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به افغانستان کمک می‌کند

براساس توافق انجام شده میان دولت افغانستان و اتحادیه اروپا این اتحادیه در نشست ژنو قرار است که ۵۳۵ میلیون دلار به افغانستان کمک کند.

قرار است که این پول برای حکومت‌داری و اصلاحات در بخش عمومی، بهداشت، اجرای قانون و برگزاری انتخابات افغانستان هزینه شود.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …