گاردین:”حزب کارگر در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران شتاب نمی‌کند”!

روزنامه بریتانیایی «گاردین» می‌گوید حزب کارگر در پی به‌دست گرفتن قدرت در این کشور برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران شتاب نخواهد کرد.

گاردین روز دوشنبه ۱۸ تیرماه نوشت مشاوران وزارت خارجه بریتانیا برای چنین اقدامی ملاحظاتی عنوان کرده و نسبت به پیامدهای «غیرقابل پیش‌بینی» و «بسیار مخرب» این اقدام بر روابط لندن با تهران هشدار داده‌اند.

حزب کارگر پس از ۱۴ سال بودن در جناح اپوزیسیون بریتانیا، در انتخابات روز ۱۵ تیر این کشور قدرت را به دست گرفت و کی‌یر استارمر، رهبر آن، روز ۱۶ تیرماه از سوی پادشاه چارلز مأمور تشکیل دولت جدید شد و در روز ۱۷ تیر دولت خود را معرفی کرد.

دولت‌های محافظه‌کار بریتانیا در سال‌های اخیر در زمان نخست‌وزیری بوریس جانسون، لیز تراس و ریشی سوناک در برابر خواسته‌های فزاینده مطرح شده در این کشور برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران مقاومت کرده بودند.

حزب کارگر یک روز پیش از انتخابات پارلمانی، در منشور انتخاباتی خود سپاه پاسداران را به عنوان یک «سازمان متخاصم» توصیف کرد.شماری از فعالان این حزب تا پیش از انتخابات گفته بودند که سپاه باید تروریستی اعلام شود.برخی اعضای حزب کارگر از جمله به بیانیه‌های پلیس ضد تروریسم بریتانیا و تلاش «عوامل اجیرشده» از سوی ایران برای حمله به ایرانیان مخالف و شماری از روزنامه‌نگاران ایرانی فعال در خاک بریتانیا اشاره کرده بودند.

برخی از روزنامه‌های بریتانیا در هفته‌های پیش از انتخابات نوشته بودند حزب کارگر در صورت پیروزی، سپاه را نهاد تروریستی اعلام خواهد کرد.با این حال، دیوید لمی، وزیر خارجه جدید از حزب کارگر، به گاردین گفت او باید «به دقت» این موضوع را بررسی کند و ببیند سیستم پیشین تا کنون چگونه در قبال دولت‌ها و سازمان‌های تروریستی خاص تصمیم گرفته است.

به نوشته گاردین، مشاوران دیوید لمی گفتند وزیر خارجه جدید در حال بررسی اصلاحیه‌ای بر قانون کنونی است که تا کنون به دولت امکان می‌داد علیه فعالیت سازمان‌های مرتبط با دولت، مانند سپاه پاسداران، برخی محدودیت‌ها قائل شود.این گزارش حاکی است که روند تهیه اصلاحیه بر قانون کنونی «زمان‌بر» خواهد بود.

گاردین نوشت به‌دنبال اعلام پیروزی مسعود پزشکیان به عنوان رئیس‌جمهور جدید، دیوید لمی قرار است درباره سیاست خارجی دولت تازه ایران با مشاوران خود رایزنی کند.آقای لمی گفت برنامه‌های رئیس‌جمهور پزشکیان را زیر نظر دارد و هنوز برای نتیجه‌گیری زود است. رادیوفردا

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …