گرازشی از کنفرانس کمپین برای آزادی کارگران زندانی(Free Them Now) به مناسبت فرارسیدن اول مه

روز پنجم اردیبهشت برابر با ۲۵ آوریل کمپین برای آزادی کارگران زندانی (FTN) با برپایی کنفرانسی با شرکت نمایندگان اتحادیه ها و تشکلها و نهادهایی از کشورهای کانادا، انگلستان، عراق، آمریکا، و ایران به استقبال اول مه روز جهانی کارگر رفت. کنفرانس بطور زنده از تلویزیون کانال جدید بطور مستقیم به زبانهای انگلیسی و فارسی ارائه شد. در مدیای اجتماعی نیز کنفرانس بطور زنده منتشر گردید. میثم عتیق از تلویزیون کانال جدید در هماهنگی و اداره کنفرانس نقش داشت و بهرام سروش از کمپین بایکوت جمهوری اسلامی یکی از سخنرانان بود که در ترجمه صحبت ها به فارسی و انگلیسی همیاری میکرد.

سخنرانان و پیام دهندگان این کنفرانس عبارت بودند از: شهلا دانشفرسخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی، کاظم نیکخواه مسئول روابط بین المللی فری دم ناو، سعید نعما دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری از عراق، پیتر تاچل کمپینر سیاسی جهانی از انگلستان و فعال حقوق بشر بویژه در جنبش ال جی بی تی، استفان وان سیچوفسکی دبیر کل شورای کارگری ونکوور و حومه (VDLC) ، استفانی اسمیت دبیرکل اتحادیه سرویس و خدمات عمومی بریتیش کلمبیا ( BCGEU به همراه کری مایکل، جودی فیپس، و مسعود ارژنگ که هر سه از دست اندرکاران اتحادیه خدمات عمومی بریتیش کلمبیا هستند، اریک لی بنیانگزار سایت بین المللی کارگری لیبر استارت، بهرام سروش سخنگوی کمپین بایکوت جهانی جمهوری اسلامی، تهمینه صادقی عضو اتحادیه کارکنان بخش عمومی کانادا و عضو بخشی از کمیته هبستگی (CUPE) و مسئول تماس فری دم ناو در ساحل غربی کانادا. ، واله زمانی عضو شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت و سندیکای نقاشان البرز، فرهاد میرزایی معلم از اسلام آباد غرب کرمانشاه، پیمان شجیراتی فعال جنبش کارگری و از کارگران سابق فولاد اهواز و بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری و مدافع حقوق کودک و زندانی سیاسی سابق و کامران ساختمانگر فعال کارگری از سنندج.

در ابتدای کنفرانس شهلا دانشفر بعنوان سخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی ضمن خوشامد به شرکت کنندگان در کنفرانس، به کارگران و به همگان پیشاپیش روز جهانی کارگر را شادباش گفت و با تاکید بر اینکه اول مه امسال در دل انقلاب زن زندگی آزادی رنگ انقلاب را بخود دارد، اشاره ای به اعتصابات با شکوه دهها هزار نفره کارگران پروژه ای در نفت و گاز کرد و همانجا حمایت کنفرانس از اعتصاب نفت را اعلام داشت. او همچنین با اشاره به اعتراضات هر روزه بازنشستگان، به میدان آمدن پرستاران، شنبه های بیحجابی سراسری و جنبش قدرتمند دادخواهی و اولتیماتوم های اعتراضی معلمان در ادامه اعتراضاتشان و بویژه فراخوانهای اعتراضی آنها در برابر حملات جنایتکارانه حکومت به مدارس، بر تبدیل اول مه امسال به روزی تاریخی در انقلاب زن زندگی آزادی تاکید کرد. شهلا دانشفر در این کنفرانس بار دیگر حمایت کمپین برای آزادی کارگران زندانی را از منشور بیست تشکل و منشور خواستهای پیشرو زنان بعنوان پلاتفرم اتحاد مبارزات مردم که بطور واقعی محورهای اصلی قطعنامه های اول مه را تشکیل میدهد اعلام داشت.

کاظم نیکخواه در سخنانش با مکثی بر روی انقلاب زن زندگی آزادی بعنوان انقلابی که میخواهد جمهوری کودک کش اسلامی را به زیر کشد و جامعه ای انسانی را بنیان نهد تاکید کرد و پاسخ به نیازهای انسانی را به محور جامعه بیاورد، تاکید کرد و گفت اول مه امسال در دل چنین انقلابی معنای ویژه ای دارد و بدون شک با سرنگونی جمهوری اسلامی در آینده نزدیک، اول مه های بعدی را در صفوف صدها هزار نفره در ایران برگزار خواهیم کرد.

استفانی اسمیت ، کری مایکل، جودی فیپس و مسعود ارژنگ از (BCGEU) که دعوت شدگان به کنفرانس بودند پیام مشترکی به کنفرانس ارائه دادند. و با تشکر از فری دم ناو بخاطر دعوت به کنفرانس، اول مه را به همه کارگران در ایران شادباش گفتند و بر حقوق مسلم کارگران ایران پافشاری کردند و بر بایکوت جهانی جمهوری اسلامی تاکید کردند.

سعید نعما از عراق که از امضا کنندگان کمپین بایکوت جهانی جمهوری اسلامی است بدلیل اخلال اینترنتی موفق به ورود به کنفرانس نشد و پیام او قرائت شد. او از جانت اتحادیه خود بر آزادی تمامی کارگران زندنی، منع پیگرد کارگران و فعالین سندیکایی، به رسمیت شناخته شدن آزادی تشکل و اعتراض و مذاکره جمعی مندرج در استانداردهای بین المللی و لزوم موضع گیری سازمان جهانی کار و اتحادیه های بین المللی در قبال دولت های ناقض حقوق کارگران و حقوق بشر تاکید کرد.

بهرام سروش در سخنانش بر برگزاری اول مه امسال در دل انقلاب زن زندگی آزادی و شرایط انقلابی جامعه از جمله اعتصابات در نفت و اعتراضات گسترده در جامعه در آستانه فرا رسیدن این روز و گرامیداشت هر چه گسترده تر آن اشاراتی داشت. او به عنوان سخنگوی کمپین بایکوت جهانی جمهوری اسلامی در سخنانش همچنین بر اهمیت و جایگاه این کمپین خصوصا در شرایط امروز انقلاب و ضرورت پیوستن هر چه بیشتر به آن تاکید کرد.

تهمینه صادقی یک چهره شناخته شده و محبوب در ونکوور کانادا و سازمانده شنبه های اعتراضی ایرانیان در این شهر، از تلاش هایی که برای جلب حمایت سیاستمداران، اتحادیه های کارگری، سازمان های زنان و فعالان حقوق بشر کانادایی به انقلاب جاری در ایران انجام میشود سخن گفت و در ادامه سخنان خود بر حمایت از منشور مطالبات حداقلی بیست تشکل و بایکوت جهانی جمهوری اسلامی و اخراج آن از سازمان جهانی کار تاکید کرد.

فرهاد میزانی از معلمان شناخته شده ضمن شادباش روز جهانی کارگر گفت:”ما معلمان سال گذشته جلودار گرامیداشت چنین روز ممهمی بودیم و امسال نیز فراخوان من به همکارانم و همه مردم اینست که با تمام نیرو به استقبال یک روز اعتراضی بزرگ در اول ماه مه برویم”.

کامران ساختمانگر از فعالین کارگری بر اعتصابات و اتحاد سراسری کارگران برای رهایی از فقر و بردگی تاکید کرده و از منشور مطالبات حداقلی ۲۰ تشکل بعنوان حرکتی جمعی برای کار مشترک در فضای بسته و سرکوب داخل کشور یاد کرده و از آن اعلام حمایت کرد.

واله زمانی فعال کارگری و عضو شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت با اشاره به اعتصابات جاری کارگران نفت بر ضرورت حمایت از این اعتصابات تاکید کرد و همه‌ی مردم را به اتحاد حول منشور ۲۰ تشکل که شورای سازماندهی نیز یکی از امضا کنندگان آنست، به برپایی یک اول ماه مهِ بزرگ و قدرتمند فرا خوان داد.

پیمان شجیراتی کارگر فولاد اهواز ضمن اشاره به شرایط انقلابی در ایران بر اهمیت حمایت جامعه جهانی و زیر فشار قرار دادن جمهوری اسلامی برای آزادی بازداشت شدگان انقلاب و تمامی زندانیان سیاسی تاکید کرد.

بهنام ابراهیم زاده ضمن اشاراتی به شرایط انقلابی در آستانه اول ماه مه گفت: در حالی که جریانات راست پرو غرب دنبال رهبر تراشی و تلاش برای تحمیل الترناتیو خود هستند کارگران و طبقه ی کارگر در آستانه ی اول ماه مه به عنوان طبقه پیشرو و در ادامه ی منشور حداقلی بیست تشکل باید تلاش کنند تا با قدرتنمایی بزرگ خود تصویر رادیکال و انسانی انقلاب را جلوی چشم جهانیان قرار دهند.

استفان وان سیچووسکی دبیر شورای کارگری vdlc، از امضا کنندگان کارزار برای اخراج جمهوری اسلامی از آی ال او یکی دیگر از پیام دهندگان به این کنفرانس بود که همبستگی خود را با کارگران ایران و انقلاب جاری اعلام کرد و بر آزادی کارگران و همه زندانیان سیاسی و اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار تاکید کرد.

پیتر تاتچل و اریک لی از چهره های شناخته شده ساکن انگلستان از دیگر پیام دهندگان به این کنفرانس بودند آنها نیز حمایت صمیمانه و گرم خود را از مبارزات کارگران و انقلاب ایران و کارگران زندانی اعلام کرده و مثل گذشته به محکمی بر بایکوت همه جانبه جمهوری اسلامی و اخراج آن از سازمان جهانی کار تاکید نمودند. در بخشی از پیام پیتر تاتچل چنین آمده بود:” ما به عمل احتیاج داریم. بنابراین به همین دلیل است که من از تحریم جهانی علیه رژیم ایران حمایت میکنم. این تحریمها باید علیه تمام رهبران سیاسی، مذهبی، نظامی و پلیس ایران باشد که مسئول سرکوب کنونی مردم هستند”. اریک لی نیز ضمن حمایت قاطع از انقلاب ایران گفت: ” برای ما، دفاع از جنبش کارگری به معنای اخراج رژیم فاشیستی ایران از سازمان بین المللی کار (ILO) است، و این یک موضوع فوری است، همانطور که المان نازی در دهه ۱۹۳۰ از سازمان بین المللی کار اخراج شد، جمهوری اسلامی ایران هم باید امروز از سازمان بین المللی کار اخراج شود.

در پایان شهلا دانشفر مراتب قدردانی کمپین برای آزادی کارگران زندانی را از میثم عتیق برای ارائه برنامه و بهرام سروش در همیاری اجرای برنامه و کانال جدید در مدیریت اجرای برنامه اعلام داشت. او همچنین از همه شرکت کنندگان در کنفرانس چه بصورت حضوری و چه از طریق ارسال پیامهای گرم و صمیمانه خود تشکر کرد و بر نکات مشترک مباحث طرح شده در کنفرانس اشاره کرد و آن نکات را چنین بر شمرد:

۱- کنفرانس حمایت و همصدای خود را اعتصاب سراسری کارگران نفت و اعتراضات بازنشستگان، پرستاران، جنبش بیحجابی سراسری، معلمان ، و همه بخش های جامعه و انقلاب زن زندگی آزادی اعلام کرد.

۲- کنفرانس بر کارزار برای آزادی کارگران زندانی، معلمان دربند، بازداشت شدگان انقلاب و همه زندانیان سیاسی و لغو مجارات اعدام و توقف اعدام ها تاکید کرد.

۳- کنفرانس بر حمایت همه جانبه از منشور خواستهای حداقلی بیست تشکل و منشور خواستهای پیشرو زنان و حمایت همه مردم از این دو منشور بعنوان سر فصل های مهم قطعناامه های اول مه امسال تاکید کرد

۴- کنفرانس بر بایکوت جهانی جمهوری اسلامی بخاطر همه جنایاتش و از جمله بر اخراج این حکومت از سازمان جهانی کار و کنوانسیون جهانی حقوق کودک تاکید کرد.

۵-کنفرانس بر برگزاری یک اول مه در ایران و در جهان و تبدیل این روز به روزی تاریخی در انقلاب زن زندگی آزادی تاکید نمود.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی (Free Them Now)

Shahla.daneshfar2@gmail.com

.۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۶ آپریل ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

گزارش کمپین مالی حزب برای جمعآوری حداقل ۱۰۰ هزار دلار در یک ماه- لیست شماره دو

کمپین مالی حزب لیست شماره دو در پاسخ به فراخوان حزب برای جمع آوری حداقل۱۰۰ …