گرسنگی جان هزاران کودک را در آفریقا و خاورمیانه به مخاطره انداخته است

هزاران کودک در آفریقا و خاورمیانه با خطر مرگ در اثر گرسنگی مواجه‌ شده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد – یونیسف – در گزارشی هشدار داده است که در حال حاضر، حدود یک میلیون و چهارصد هزار کودک در نیجریه، سومالی، سودان جنوبی و یمن به خاطر کمبود مواد غذایی گرفتار سوء تغذیه حاد هستند و خطر مرگ آنان را تهدید می‌کند.

در یمن که در حدود دو سال گذشته شاهد تشدید جنگ بین دولت و شورشیان حوثی و حامیان آنها بوده، از یک سال پیش تا کنون حدود چهارصد و شصت هزار کودک با قحطی و کمبود مواد غذایی دست به گریبان بوده و دچار سوء تغذیه حاد هستند و در مناطق شمال غرب نیجریه نیز همین تعداد کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند.

شبکه هشدار سریع قحطی موسوم به “فیوز نت” گفته است که مناطق دورافتاده ایالت بورنو در نیجریه از اواخر سال گذشته میلادی عملا دچار قحطی بوده و در صورتی که سازمان‌های امدادرسانی به زودی به این مناطق رسیدگی نکنند، خطر مرگ و میر به خصوص در میان کودگان اجتناب ناپذیر خواهد بود. این شبکه که توسط آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده و وزارت خارجه آن کشور ایجاد شده، مناطق مخاطره‌آمیز از لحاظ وقوع قحطی را به طور مرتب زیر نظر دارد و به گردآوری و انتشار علایم وقوع قحطی مبادرت می‌کند.

به گزارش یونیسف، خشکسالی در سومالی بیش از یکصد و هشتاد هزار کودک را به مرز قحطی کشانده در حالیکه احتمال دارد این رقم طی چند ماه آینده به بیش از دویست و هفتاد هزار نفر افزایش یابد.

در سودان جنوبی، که خشکسالی و جنگ داخلی شرایط دشواری را برای بسیاری از مردم این کشور ایجاد کرده، وقوع قحطی رسما در بخش‌هایی از شمال کشور اعلام شده است. یونیسف تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در این کشور را بیش از دویست و هفتاد هزار نفر گزارش کرده است.

صندوق کودکان سازمان ملل خواستار اقدام سریع جهانی برای مقابله با این وضعیت شده و گفته است که “هنوز هم برای نجات جان هزاران کودک از خطر مرگ دیر نشده است.”قرار است نمایندگانی از سوی شورای امنیت سازمان ملل به زودی به کشورهای کامرون، چاد، نیجر و شمال نیجریه سفر کنند تا به این وسیله، توجه جهانی به “بحران انسانی” ناشی از فعالیت اسلامگرایان بوکو حرام جلب شود.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

پلیس تهران:سه مامور در راستای اجرای طرح “ارتقای امنیت اجتماعی” کشته شدند

به گزارش پلیس تهران، شب گذشته ۳۰ اردیبهشت‌ماه (۱۹ مه) سه پلیس در راستای اجرای …