گروسی: ایران تنها چند هفته تا دسترسی به مواد لازم برای سلاح اتمی فاصله دارد

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته ایران به مواد لازم برای تهیه سلاح اتمی دست پیدا خواهد کرد و تنها پرسش این است که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.

رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۶ ژوئن در کنفرانسی مطبوعاتی در وین گفت ایران تنها چند هفته تا دسترسی به مواد لازم برای ساخت سلاح اتمی فاصله دارد. او تصریح کرد که پرسش دیگر این نیست که آیا ایران به این مواد دسترسی پیدا می‌کند یا نه بلکه باید پرسید چه زمانی این اتفاق می‌افتد و گفت: «این اتفاق خواهد افتاد.»

رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما در عین حال تاکید کرد که برای ساخت سلاح اتمی از اورانیوم زمان لازم است.

یک هفته پیش، گروسی گزارشی منتشرنشده در اختیار اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گذاشت که بر اساس آن جمهوری اسلامی ۴۳ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده در اختیار دارد.

به گفته یک دیپلمات بلندپایه برای ساخت یک کلاهک اتمی به حدود ۵۰ کیلوگرم اورانیوم ۹۰ درصد غنی شده نیاز است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته جاری در وین نشست خواهد داشت. در این نشست که احتمالا روز چهارشنبه ۸ ژوئن برگزار می‌شود نه تنها درباره میزان اورانیوم غنی‌شده ایران صحبت خواهد شد بلکه درباره پرسش‌های بی‌پاسخ آژانس در مورد سایت‌های اعلام نشده هسته‌ای ایران نیز گفت و گو شده و احتمالاقطعنامه آمریکا و سه کشور اروپایی در این باره به رأی گذاشته می‌شود.

به گفته گروسی همچنین ایران درباره تاسیساتی که “برای اهداف صلح‌آمیز مورد نیاز نیستند” نیز باید به آژانس توضیح دهد.

غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره آن و نیز عدم همکاری ایران با آژانس در زمینه پرسش‌های مطرح شده، بازگشت به توافق اتمی سال ۲۰۱۵ را با مشکل روبرو کرده است. علاوه بر این ایران و آمریکا نیز هنوز نتوانسته‌اند درباره مسائل دوجانبه از جمله برداشتن تحریم‌های ایران به توافق برسند.

اینرا هم بخوانید

احضار دوباره محمد حبیبی در رابطه با اعتراض وی به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان

احضار دوباره محمد حبیبی در رابطه با اعتراض وی به مسمومیت سریالی دانش‌آموزانhttps://x.com/mhkh58/status/1804841552306483239محمد حبیبی، سخنگوی …