گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی فوری نسیم سلطان‌بیگی و سعیده شفیعی شد

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط نسیم سلطان‌بیگی و سعیده شفیعی، دو روزنامه‌نگار زندانی، در ایران شد.

این سازمان در بیانیه خود با اشاره به حکم سه سال و نیم زندان برای این دو روزنامه‌نگار زن افزوده است که آنها همانند بسیاری از همکاران خود در ایران بهای آگاهی‌رسانی در جریان «جنبش مردمی زن، زندگی، آزادی» را می‌پردازند. خانم شفیعی از روز یکشنبه ٢٨ آبان و خانم سلطان‌بیگی از روز سه‌شنبه ۳۰ آبان دوران حبس خود را آغاز کردند. این دو روزنامه‌نگار زن در روز ١٢ تیر سال جاری به اتهام‌هایی همچون توطئه، شرکت در تجمعات غیرقانونی، و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی محاکمه شدند و حکم آنها در روز ٩ مرداد صادر شد. پس از درخواست تجدید نظر وکلای آنها، احکام صادره علیه آنها در روز ٢٧ شهریور سال جاری تایید شد.

خانم‌ها سلطان‌بیگی و شفیعی روز ١٨ بهمن سال گذشته و پس از یک ماه بازداشت به دلیل پوشش اعتراضات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی به طور موقت آزاد شدند. این سازمان می گوید که ۱۰ روزنامه‌نگار که اعتراضات مزبور را پوشش دادند، هنوز در زندان هستند.

جاناتان داگر، رئیس بخش خاورمیانه گزارشگران بدون مرز، با اشاره به تداوم «انتقام‌جویی» جمهوری اسلامی از روزنامه‌نگاران گفت: «نسیم سلطان‌بیگی و سعیده شفیعی همانند ۱۰ همکار دیگرشان که به دلیل پوشش اعتراضات در زندان به سر می‌برند، گزارشگران شجاعی هستند.»

به گفته او، «آنها شایسته تجلیل هستند نه زندانی شدن. ما خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنها هستیم.»گزارشگران بدون مرز در پایان بیانیه خود به صدور حکم ١٢ سال حبس برای الهه محمدی و ١٣ سال برای نیلوفر حامدی اشاره کرده و افزوده با احتساب ویدا ربانی و نرگس محمدی، اکنون در مجموع شش روزنامه‌نگار زن در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران هستند. برگرفته از رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

پاسخ مردم  به جنگ ایران و اسرائیل سرنگونی جمهوری اسلامی است

اطلاعیه شماره یک  در مورد جنگ ایران  و اسرائیل:پاسخ مردم  به جنگ ایران و اسرائیل …