گزارش آکسفام از وضعیت فاجعه‌بار پناهجویان در جزایر یونان

رادیو آلمان:گزارش آکسفام از وضعیت فاجعه‌بار پناهجویان در جزایر یونان

به گزارش سازمان امدادرسانی “آکسفام” شرایط زندگی پناهجویان در جزیره لسبوس و سایر مناطق یونان به طور روزافزونی وخیم‌تر شده است. آکسفام با انتشار گزارشی در این باره از همه سازمان‌های بین‌المللی تقاضای کمک کرده است.

سازمان امدادرسانی بین‌المللی آکسفام در گزارش جدیدش تصویر دهشتناکی از شرایط زندگی پناهجویان در جزایر یونان را ارائه کرده است.

در این گزارش آمده که در اردوگاه “موریا” در جزیره لسبوس پناهجویان در چادرها و سرپناه‌های موقت در میان گل ‌و لای زندگی می‌کنند.

با شروع فصل زمستان و کاهش شدید دمای هوا پناهجویان این ارودگاه مجبورند هرچه را که به دستشان می‌آید، حتی کیسه‌های پلاستیکی را بسوزانند تا بتوانند خود را از سرمای گزنده زیر صفر نجات دهند.

سرما به حدی است که تعدادی از پناهجویان با روشن‌کردن اجاق‌های دست‌ساز در داخل چادرها حتی زندگی خود را به خطر می‌اندازند.

 

رنج زندگی پناهجویی

علاوه بر شرایط بسیار سخت زندگی در اردوگاه‌های یونان، کمبود پرسنل پزشکی و آب گرم و دارو بر وخامت اوضاع دامن زده است. برخی از پناهجویان که از خشونت‌های جنسی و یا شرایط مصیبت‌بار جنگ و درگیری گریخته‌اند، در این اردوگاه‌ها مجبور به تحمل شرایط دردناکی هستند.

در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس به دلیل شرایط سخت زندگی درگیری‌های دائمی میان پناهجویان روی می‌دهد. دو سوم زنان و مردان ساکن این اردوگاه احساس امنیت نمی‌کنند.

به ویژه شرایط زندگی زنان تنها یا باردار، کودکان بی‌سرپرست و قربانیان شکنجه در گزارش جدید آکسفام مورد توجه قرار گرفته است. در این گزارش آمده که صدها تن از این پناهجویان در جزایر شرقی دریای اژه به امان خود رها شده‌اند.

رناتا رندون، مدیر پخش پناهجویان سازمان آکسفام در یونان در این باره می‌گوید: «این بی‌مسئولیتی تام است که این انسان‌های بی‌پناه تنها گذاشته شوند.» به گفته رندون هدف سیاست آن است که پناهجویان را برای زمانی نامحدود در این جزایر نگه‌دارند.

 خواست رسیدگی سریع به جای اخراج

آکسفام از یونان خواسته است که به جای روند کند بازگرداندن این گروه از آسیب‌دیدگان به ترکیه، سریع‌تر به پرونده پناهندگی آنان رسیدگی کند. برای این منظور باید سرپناه مناسب و مراقبت‌های پزشکی در اختیار آنان قرار گیرد.

دولت یونان از ماه‌ها پیش در تلاش است که به وضعیت پناهجویان در جوایر این کشور رسیدگی کند. بنا به گزارش سازمان یونیسف از اوایل سپتامبر تا پایان دسامبر گذشته (از حدود سه ماه پیش) بیش از ۱۱ هزار پناهجو، از جمله زنان تنها و کودکان بی‌سرپرست از جزایر یونان به اردوگاه‌های داخل این کشور منتقل شده‌اند.

تقاضای کمک از کشورهای اروپایی

تعداد پناهجویان اردوگاه موریا در جزیره لسبوس برای نخستین بار ظرف ۸ ماه گذشته کاهش یافته و به ۵ هزار نفر رسیده است. این تعداد هنوز هم دو برابر شمار پیش‌بینی شده برای سکونت پناهجویان در این اردوگاه است.

طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت امور مهاجرت یونان، در آغاز ماه ژانویه سال جدید ۲۰۱۹، شمار پناهجویان مستقر در مراکز ثبت نام و حاشیه‌های آن در این جزیره، در مجموع ۱۴ هزار و ۸۰۰ نفر بوده است. تا دو ماه پیش از این تاریخ تعداد پناهجویان ساکن لسبوس ۲۰ هزار نفر بود.

آکسفام در گزارش تازه خود انتشار فراخوانی را خطاب به جامعه بین‌المللی منتشر کرده است. در این فراخوان از کشورهای مختلف خواسته شده است یونان را در این وضعیت سخت تنها نگذارند.

آکسفام خواستار تقسیم و پخش عادلانه پناهجویان در کشورهای مختلف اروپایی شده است. اما به نظر می‌رسد که برای رسیدن به تعیین سهمیه الزام‌آور پناهجویان برای هر کشور عضو اتحادیه اروپا راه درازی در پیش باشد.

سازمان اکسفام یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی است که ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی را از هدف‌های خود عنوان کرده است.

این سازمان در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد بریتانیا به شکل یک کمیته کمک‌رسانی برای مبارزه با گرسنگی و قحطی از سوی گروهی از فعالان اجتماعی و دانشگاهی شکل گرفت. از سال ۱۹۶۳ این سازمان در کشورهای گوناگون دیگر نیز شعباتی را ایجاد کرده است.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …