گزارش رویترز از افزایش قدرت سپاه پاسداران

فرماندهان سپاه در مرگ رفسنجانی “اشک تمساح” می‌ریزند؛ گزارش رویترز از افزایش قدرت پاسداران

یک هفته پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، خبرگزاری رویترز، روز شنبه ۱۴ ژانویه، در گزارشی تحلیلی نوشت که در نبود این چهره پرنفوذ جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران قدرت خود را مستحکم‌تر می‌کند و ایران را در سال‌های آینده به سوی سیاستی سختگیرانه‌ و انزواگرایانه‌تر هدایت خواهد کرد.

این خبرگزاری به نقل از برخی تحلیلگران تأکید کرد: در شرایطی که انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه مه برگزار می‌شود و پرسش‌های جدی درباره سلامت رهبر جمهوری اسلامی مطرح است، سپاه پاسداران به زودی فرصت خواهد داشت تا اهرم‌های مختلف قدرت را در دست گیرد.

رویترز به مراسم خاکسپاری و ترحیم هاشمی رفسنجانی در تهران اشاره می‌کند و می‌نویسد که گرچه برخی از مقامات بلندپایه سپاه پاسداران از هاشمی رفسنجانی به خاطر مبارزاتش در کنار آیت الله خمینی برای براندازی حکومت شاه در سال ۱۹۷۹ ستایش کردند، اما این افراد در محافل خصوصی از مرگ رفسنجانی ناراضی نیستند.

علی انصاری، رئیس مرکز ایران‌شناسی دانشگاه سنت‌اندروز به خبرگزاری رویترز گفت: “آنان (فرماندهان سپاه) بسیار خوشحال هستند.” این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: “آنها برای رفسنجانی اشک تمساح می‌ریزند.”

همچنین رویترز به نقل از تحلیلگران نوشته که از این پس سپاه پاسداران می‌تواند نقشی حیاتی در انتخاب جانشین علی خامنه‌ای و هدایت اعضای مجلس خبرگان رهبری به سمت نامزد مورد تأیید سپاه ایفا کند.

مهدی خلجی، کارشناس مؤسسه سیاست خاور نزدیک در واشینگتن نیز به خبرگزاری رویترز گفته است: “تمامی نامزدهایی که ما از آنان به عنوان جانشین احتمالی خامنه‌ای نام می‌بریم، بسیار محافظه‌کارتر و رادیکال‌تر از او هستند.”

موضوع جانشینی آیت‌الله خامنه‌ای هفتاد و هفت ساله در سال ۲۰۱۴، زمانی که او در بیمارستان بستری شد، بیش از همیشه مطرح شد.

خبرگزاری رویترز تأکید کرده که اکنون هیچ گزینه‌ای بخت برتر را برای جانشینی خامنه‌ای ندارد، اما یکی از نامزدهای بالقوه، آیت الله محمود هاشمی شاهرودی ۶۸ ساله است که پیشتر ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشت.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، او مورد تأیید خامنه‌ای و یکی از حامیان سپاه پاسداران است.

صادق آملی لاریجانی ۵۵ ساله، رئیس کنونی قوه قضائیه و محمدتقی مصباح یزدی، از مخالفان جدی اصلاح‌طلبان، نیز دیگر نامزدهای مطرح برای جانشینی خامنه ای به شمار می روند، اما سن بالای مصباح یزدی (۸۲ سال) ممکن است که بخت او را برای به دست آوردن این مقام کاهش دهد.

خبرگزاری رویترز همچنین در گزارش تحلیلی خود به قدرت اقتصادی سپاه پاسداران اشاره کرده است.

به تازگی حسین دهقان وزیر دفاع ایران اعلام کرده که مسئولیت بیش از پنجاه طرح تأثیرگذار در اقتصاد ملی برعهده قرارگاه خاتم‌الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران گذاشته شده است.

همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در جریان بازدید از نمایشگاه “اقتدار سپاه در عرصه سازندگی”، تعداد افرادی را که به‌طور مستقیم در پروژه‌های قرارگاه مشغول کار هستند، “حدود ١٦٠‌هزار نفر” اعلام کرد.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …