گزارش فارس از مدارس کپیری

گزارش فارس از مدارس کپیری.توفان و گرما بر تن ریگان می‌تازندوحشت درس‌ خواندن در کپر و کانکس/ طوفان مدرسه‌ها و آرزوها را بر باد می‌دهد

یکی از محرومیت‌هایی که در شهرستان ریگان وجود دارد و رنجی که دانش‌آموزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود واحدهای آموزشی مقاوم و مستحکم در این شهرستان کویری است به نحوی که دانش‌آموزان مجبورند با مشکلات فراوان در کانکس، کپر و چادر درس بخوانند.

 ریگان، ضریب محرومیت ریگان که یکی از شهرستان‌های شرقی استان کرمان است در کشور 9 اعلام شده و این ضریب محرومیت ریگان را به شهرستان‌های محروم استان تبدیل کرده است.

یکی از محرومیت‌هایی که در شهرستان ریگان وجود دارد و رنجی که دانش‌آموزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود واحدهای آموزشی مقاوم و مستحکم در این شهرستان کویری است.

وجود مدارس خشت و گلی، کپری و سنگی در مناطق عشایری این شهرستان سبب شده که دانش‌آموزان در زیر درختان بنه و کسور درس بخوانند و هر چه به مناطق عشایری شهرستان نزدیک می‌شویم اوج محرومیت در این مناطق دوچندان می‌شود.

ریگان با شرایط آب وهوایی که دارد در مناطق کوهستانی در سال‌های قبل بارندگی‌های را داشته که این امر بر مشکلات دانش‌آموزان این مناطق افزوده است و در تعدادی از روستاهای مناطق عشایری شدت وزش باد کوهستان آن‌قدر افزایش می‌یابد که کانکس‌های نصب شده دانش‌آموزان را متلاشی می‌کند.

دانش‌آموزان هر لحظه وحشت دارند که کپر و یا کانکس بر سر آنها خراب شود، اما این روزها با ورود خیران مدرسه‌ساز به مناطق کوهستانی وعشایری شهرستان امید در دل دانش‌آموزان این مناطق زنده شده است.

عشایری که امسال به دلیل خشکسالی در حال مهاجرت به روستاهای اطراف شهرستان بودند با ورود خیران مدرسه‌ساز در مناطق خود ماندند وبه زندگی خود ادامه خواهند داد.

گرما و طوفان آزاردهنده برای دانش‌آموزان

مرتضی جرجندی یکی از دانش‌آموزان عشایری ریگان به خبرنگار فارس می‌گوید: ما با ترس و وحشت در این مدارس کپری و کانکسی درس می‌خوانیم و می‌ترسیم کانکس بر سر ما خراب شود.

وی ادامه داد: اصلا در این مدارس نمی‌توانیم درس بخوانیم چون صدای باد واقعا آزاردهنده است.

رضا سنجری‌فر دیگر دانش‌آموز ریگانی نیز گفت: ما چادری داشتیم که طوفان چادرمان را خراب کرد و الان در سایه درختان بنه و کسور درس می‌خوانیم، چون در این مناطق بارندگی نداشتیم در زیر این درختان هوا بسیار گرم است و نمی‌توانیم درس بخوانیم.

این دانش‌آموز می‌گوید: با توجه به اینکه فصل امتحانات ما شده خیلی سخت است که در این مناطق درس بخوانیم.

رحمت سابکی‌فر اظهار کرد: خیران به مناطق ما آمده‌اند تا مدرسه برای ما بسازند و از این جهت خیلی خوشحالیم چون دانش‌آموزان در بدترین شرایط آب وهوایی منطقه درس می‌خوانند که با ورود خیران خیلی خوشحالند.

30 درصد مدارس ریگان غیراستاندارد است

فرماندار ریگان  امسال نیز خیران کار ساخت 10 واحد آموزشی را در این شهرستان آغاز کرده‌اند که پیشرفت خوبی داشته است اما همچنان 30 درصد از واحدهای آموزشی شهرستان غیراستاندارد است که نیاز به مقاوم‌سازی دارند.

باقری بیان داشت: محوطه خاکی تعدادی از مدارس در هنگام وزش طوفان‌های شدید شن، مشکلات تنفسی برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند و از خیران درخواست داریم نسبت به آسفالت و یا محوطه‌سازی این مدارس توجه ویژه‌ای داشته باشند.

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …