گزارش گاردین از «تجاوز و تعرض جنسی» به چند معترض زن و مرد در ایران

روزنامه گاردین گزارشی تازه دربارهٔ «تجاوز و تعرض جنسی» به شماری از معترضان زن و مرد در جریان سرکوب اعتراضات «زن زندگی آزادی» در چند ماه اخیر منتشر کرد.

این روزنامه بریتانیایی در گزارشی که دوشنبه ۱۷ بهمن منتشر شد، از گفت‌وگو با ۱۱ معترض زن و مرد ایرانی خبر داد که گفته‌اند در زمان بازداشت توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد تجاوز جنسی، خشونت جنسی، ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، برخی از این معترضان در خودرو ون نیروی انتظامی یا در خیابان مورد حمله قرار گرفته‌اند و برخی دیگر حین بازداشت در پاسگاه پلیس یا زندان‌ها.

گاردین با تغییر نام این معترضان، برای نمونه به مورد «درسا»، یک معترض زن ۲۵ساله، اشاره کرده که حین رانندگی در یکی از شهرهای استان گیلان در عصر روز ۲۳ مهر بازداشت شد.

بر اساس گزارش گاردین، درسا با خواهرش و دو دوست مردشان بود و بازداشت آنان پس از پیداشدن دو قوطی اسپری رنگ در کیف خواهرشان صورت گرفت.

درسا با شرح ماجرای بازداشت و بازجویی خود و همراهانش توضیح داده که چگونه مورد ضرب و شتم و تجاوز جنسی هنگام بازجویی قرار گرفت.

این معترض گفته که در روزهای بعد یک پزشک تأیید کرد او با یک شیء مورد تجاوز قرار گرفته که باعث عفونت شد. او همچنین اضافه کرده که درمانش ماه‌ها طول کشید و همچنین دچار اختلال روانی شده است.

یکی از پرستارهای بیمارستان‌های گیلان به گاردین گفته که طی چند ماه گذشته با زنان متعددی مواجه شده که نشانه‌هایی از تجاوز جنسی در آن‌ها دیده شده است.

این پرستار افزود که «من حداقل پنج زن معترض زیر ۳۰ سال را درمان کرده‌ام که با عفونت واژن وارد شدند و به من گفتند که در بازداشت پلیس مورد حمله قرار گرفته‌اند. برخی از آنها از اندام تناسلی خود خونریزی می‌کردند.»رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

بازنشستگان مخابرات چه می‌خواهند؟

ایلنا:در طول یک سال اخیر، بازنشستگان مخابرات هر هفته به طور سراسری در استان‌های مختلف در …